praca z domu

Szukasz pracy z domu? Dowiedz się jakich ogłoszeń unikać.

Trwająca już ponad rok pandemia spowodowała, że część ludzi utraciła swoje dotychczasowe stanowiska pracy i szuka nowego źródła zarobku. Wyjątkowo atrakcyjna wydaje się opcja pracy z domu, która oprócz pieniędzy może zapewnić bezpieczeństwo, dzięki braku konieczności kontaktu „na żywo” z innymi ludźmi. Według ogłoszeń praca taka może zapewnić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, ale jak się okazuje nie zawsze jest tak „kolorowo”, jak opisuje to ogłoszeniodawca.

Zostań tajemniczym klientem

Na popularnych serwisach ogłoszeniowych często pojawiają się oferty pracy zdalnej zatytułowane „praca jako tajemniczy klient” polegająca na wypełnianiu ankiet, testowaniu produktów itp. Najczęściej mamy za zadanie np. wypełnić swoimi danymi formularz na ofercie ubezpieczyciela i podczas rozmowy z konsultantem udawać faktyczne zainteresowanie ofertą po to, aby później wyrazić swoją opinię na temat pracowników danej firmy. Czy faktycznie o to chodzi? Nie koniecznie. Bardzo często autorzy wspomnianych ogłoszeń, mają założone konta w różnego rodzaju programach partnerskich i zarabiają prowizje za to, że dostarczyli klienta danemu reklamodawcy. My jako rzekomi „tajemniczy klienci” udostępniliśmy swoje dane, za co być może dostaniemy mały procent prowizji od „pracodawcy” lub w ogóle nie dostaniemy nawet części jego wynagrodzenia.

Załóż 3 konta bankowe, a otrzymasz szkolenie

Inną, coraz częściej pojawiającą „niezdrową” próbą zarabiania poprzez programy partnerskie jest nakłanianie zainteresowanych pracą z domu do zakładania kont bankowych. Czasem są to 3, czasem 5, za które mamy otrzymać szkolenie, dzięki któremu świat dużych pieniędzy zarabianych w sieci stanie przed nami otworem. Jak wygląda to w praktyce? Szkolenie otrzymamy lub nie, bo niejednokrotnie zdarza się, że osoba, od której otrzymaliśmy linki do założenia kont, urywa z nami kontakt, a my zostajemy z produktami bankowymi, których otwarcie i prowadzenie nie zawsze jest darmowe, a zamykanie ich wiąże się z szeregiem formalności.

Programy partnerskie, a tego typu ogłoszenia

Programy partnerskie udostępniają kampanie produktów lub usług, za których promowanie Wydawcy otrzymują prowizje. Zdarza się, że osoby posiadające konta w tego typu programach właśnie za pomocą ogłoszeń o prace próbują zwerbować „klientów” (celowo słowo klientów znajduje się w cudzysłowie, bo przecież nie są to osoby faktycznie zainteresowane skorzystaniem z danej oferty, a poszukujące zarobku). Nie brakuje wiadomości od ludzi, którzy czują się oszukani, ponieważ mieli otrzymać prace wykonywaną w internecie, ze wszystkimi dobrodziejstwami umowy na stałe. Niejednokrotnie ogłoszenie wprost nawiązywało do nazwy programu, sugerując, że zostanie się jego pracownikiem. Warunkiem było wypełnienie danych na kilku kampaniach, za co już miało się otrzymać pierwsze wynagrodzenie. Tymczasem ogłoszeniodawca po spełnieniu przez kandydatów do pracy wszystkich warunków blokował możliwości kontaktu ze sobą i nie wywiązywał się ze złożonych obietnic.

Co zrobić, aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji?

Musisz pamiętać, że:

  1. Programy partnerskie mają ściśle określone kanały komunikacji. Przeważnie jest to strona główna, ewentualnie jakiś blog prowadzony przez pracowników.
  2. W większości regulaminów programów partnerskich znajduje się informacja, że korzystanie z kampanii wyłącznie w celu uzyskania prowizji jest niedozwolone. Reklamodawcy chcą otrzymać klientów faktycznie zainteresowanych ofertą, więc wypełniając swoje dane na jakiejkolwiek kampanii, powinniśmy rozważyć czy dany produkt/usługa jest nam potrzebny, czy robimy to w celach wyłącznie zarobkowych.
  3. Współpraca z programami partnerskimi jako Wydawca nie jest pracą na etat. Nie zapewni nam umowy o prace ani ubezpieczenia.
  4. Założenie konta i działanie jako Wydawca w większości przypadków nie wymaga od Ciebie uiszczania żadnych opłat, ani też zakładania kont bankowych czy brania pożyczek.

Programów partnerskich na polskim rynku jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest LeadStar, który prowadzi dla swoich Wydawców blog (https://blog-leadstar.pl), na którym można znaleźć wiele interesujących informacji na temat samej afiliacji oraz tego jak działać w tego typu programach. Blog jest ogólnodostępny i nie trzeba być Partnerem programu, aby zapoznać się z materiałami znajdującymi się na nim.

Podsumowanie

Dobrze prześwietl każde ogłoszenie, na które odpowiadasz i dwa razy zastanów się za nim wypełnisz gdzieś swoje dane, szczególnie te najbardziej wrażliwe. W Internecie krąży wiele ogłoszeń o prace, które nie przyniosą Ci zysku, a mogą kosztować Cię wiele nieprzyjemności, a w najgorszych przypadkach obciążą Cię finansowo.

Warto przeczytać również artykuł o uczciwej pracy przez internet na: https://www.hitpraca.pl/blog/4240-uczciwa-praca-przez-internet-czy-jest-mozliwa

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *