jak schudnąć

Jak schudnąć? – przydatne wskazówki

Wiele osób marzy o sylwetce, która będzie dobrze wyglądała w kostiumie kąpielowym. Jednak większość z nich, żeby spełnić swoje marzenie musi najpierw odrobinę schudnąć. Nie ma w tym nic złego, ani wstydliwego. Przybieranie na wadze w miesiącach zimowych jest naturalnym procesem. Ma to związek z mniejszą dostępnością do świeżych warzyw i owoców oraz zmniejszonymi możliwościami aktywności fizycznej. W takim razie – jak schudnąć?

Przemyślany jadłospis to sprawa kluczowa, jeśli chcesz schudnąć

Odchudzanie nie zawsze oznacza katowanie się dietą. To powszechny błąd. Radykalne zmniejszenie dostarczanych do organizmu kalorii np. w diecie 1000 kcal jest błędem. Efekty takiego odchudzania mogą pojawić się dość szybko, ale trzeba się też liczyć z efektami ubocznymi. Najprawdopodobniej dojdzie do wycieńczenia organizmu, a później do ogromnego efektu jojo. Nie ma sensu wybierać diety o jak najniższej kaloryczności. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatorów (również dostępnych online), które wyliczą ile kalorii jest niezbędne Twojemu organizmowi do normalnej pracy. To ilość kalorii, jaka jest potrzebna, by Twój organizm normalnie funkcjonował. Jeśli chcesz chudnąć, wystarczy trzymać się tej ilości lub zmniejszyć ją – ale niewiele.

Przykładowo, jeśli wyliczysz, że Twój organizm potrzebuje 1600 kcal dziennie, by utrzymywać funkcje życiowe, to wystarczy, jeśli w ramach diety będziesz przyjmować 1400 lub 1300 kcal. Natomiast, jeśli Twój organizm potrzebuje 2000 kcal do funkcjonowania (co jest normalne w przypadku wysokich mężczyzn wykonujących pracę fizyczną) to możesz zredukować swoją dietę do 1800 kcal. Nie ma sensu redukować ich bardziej. Wiele osób, które chcą schudnąć, wierzą, że osiągną najlepsze efekty, jeśli ograniczą kalorie do minimum. To bardzo niebezpieczny sposób myślenia, który koniecznie trzeba zmienić. Zamiast zmniejszać liczbę kalorii, wystarczy odżywiać się zgodnie z przemyślanym i dobrze skomponowanym jadłospisem.

Oczywiście równie ważna jest jakość tych posiłków. Nawet, jeśli ograniczysz ilość spożywanych kalorii, a pozostaniesz przy “śmieciowym jedzeniu” – efekty nie będą dobre. Układanie diety nie jest zbyt skomplikowane, jeśli wiesz jak się za to zabrać, ale czasem warto skorzystać ze sprawdzonych firm, które się tym zajmują. Dobre opinie ma Fabryka Siły, która jest jedną z nich.

Właściwa suplementacja

Nie wolno też zapominać o właściwej suplementacji diety. Jeśli chcesz schudnąć, to nie możesz jej pomijać. Nie powinno przyjmować się suplementów typu multiwitamina – każdy człowiek ma inne braki, więc tak ogólne preparaty nie mogą być zbyt skuteczne. Lepszą praktyką jest obserwowanie własnego organizmu oraz jego potrzeb i w razie stwierdzenia braków – uzupełnianie ich.

Przy odchudzaniu bardzo często zaleca się zażywanie chromu oraz witamin z grupy B (w szczególności B12). Na rynku dostępne jest też wiele preparatów, które mają wspomagać odchudzanie. Są to mieszanki zawierające różne kompozycje witamin oraz substancji przyspieszających metabolizm (np. wyciąg z mango, kapsaicynę, kofeinę, wyciąg z zielonej herbaty). Lista tych środków jest na prawdę długa i wciąż się wydłuża. Warto, więc pamiętać, że żadne z tych tabletek nie mają magicznego działania. One mogą wspomóc odchudzanie, ale nie zadziałają w 100% same. Takie preparaty można stosować jako uzupełnienie zrównoważonej diety i wzmożonej aktywności fizycznej.

Regularne posiłki

W odchudzaniu bardzo ważne są regularne posiłki. Najlepiej, by było ich pięć. Najważniejszym z nich jest śniadanie. Powinno się je zjeść w ciągu godziny od przebudzenia, natomiast natychmiast po przebudzeniu warto wypić szklankę wody z cytryną lub z cytryną i miodem. Może to przyspieszyć metabolizm oraz zakwasić organizm. Dzięki temu śniadanie zostanie lepiej przyswojone. To dobra praktyka, którą powinni wprowadzić w czyn wszyscy, którym zależy na wymarzonej sylwetce. Na śniadanie powinno się przyjąć sporą dawką węglowodanów, które są długo uwalniane. Doskonale sprawdzą się otręby, płatki owsiane lub otręby. Świetna będzie też granola. Jedząc śniadanie możesz pozwolić sobie nawet na odrobinę słodkości. I tak wszystkie kalorie z tego posiłku zostaną spalone w ciągu dnia.

Kolejnym posiłkiem powinno być drugie śniadanie, następnie obiad, podwieczorek i kolacja. Posiłki powinny być spożywane o tych samych godzinach i w miarę możliwości w stałym odstępie czasowym. Powinien on wynosić od dwóch do trzech godzin. Dzięki temu nie czuje się zbyt dużego głodu, a równocześnie organizm nie czuje potrzeby magazynowania składników odżywczych na gorsze czasy. Natomiast, jeśli zaczniesz się głodzić i przedłużać odstępy pomiędzy posiłkami, to Twoje ciało będzie chciało zabezpieczyć się przed głodem. Oznacza to, że kiedy już coś zjesz, Twój organizm będzie starał się jak najwięcej składników odżywczych odłożyć na później, czyli na gorsze czasy. W taki sposób nigdy nie pozbędziesz się warstwy tłuszczyku. To może brzmieć jak szaleństwo, ale nie powinnaś pomijać posiłków, nawet jeśli nie czujesz głodu. Po prostu zjedz coś niewielkiego i lekkiego, ale nie rezygnuj w całości z posiłku.

Chcąc schudnąć musisz pamiętać również o ruchu

Jeśli zastanawiasz się jak schudnąć, to nie możesz pominąć ruchu. To właśnie aktywność fizyczna pomoże Ci szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Przy okazji też pomoże Ci wyrzeźbić ciało. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać. Jeśli dotąd nie ćwiczyłaś, to nie możesz od razu szykować się do przebiegnięcia maratonu. Mierz siły na zamiary. Na początek możesz zacząć od jakiejś lekkiej aktywności, która równocześnie będzie przyjemna. Może zajęcia z zumby? Pilates dla początkujących? A może klasyczny fitness? Wybierz to, co wydaje Ci się najbardziej naturalne i przyjemne. Jeśli dana forma aktywności fizycznej Ci się nie spodoba, to po prostu ją zmień. Jeżeli będziesz zmuszać się do aktywności, która Ci nie odpowiada, to pewnie szybko się zniechęcisz i stracisz zapał.

Oczywiście, jeśli wolisz to możesz też ćwiczyć samodzielnie na siłowni lub w zaciszu własnego domu. Możesz też jeździć na rolkach lub jeździć na rowerze. Warto jednak pamiętać, że ćwicząc w zorganizowanej grupie, będziesz odczuwać większą motywację do działania. Możesz wpisać w swój kalendarz konkretną datę i godzinę, którą będzie CI trudniej zignorować niż ogólne stwierdzenie, że chcesz ćwiczyć raz w tygodniu. Jeśli chcesz poczuć jeszcze większą motywację, to umów się z siostrą lub przyjaciółką, że będzie chodzić z Tobą na te same zajęcia.

Jeśli chciałabyś ćwiczyć, ale nie stać Cię na zajęcia prowadzone przez profesjonalnych instruktorów, to możesz też pobrać na swój telefon aplikację, która pomoże Ci realizować codzienne treningi. Na rynku jest dostępne ich bardzo dużo. Na pewno znajdziesz idealną dla siebie. Przedstawiają one konkretne ćwiczenia z instrukcją ich wykonania, odliczają czas, przeliczają spalone kalorie, a nawet przypomną, że powinnaś poćwiczyć. Nie jest to rozwiązanie tak dobre, jak zajęcia z instruktorem, który wskaże błędy i skoryguje je, ale na pewno zda egzamin u osób początkujących.

Jak chcesz schudnąć to daj sobie czas

Jeśli chcesz schudnąć to musisz dać sobie trochę czasu. Bądź konsekwentna i nie poddawaj się zbyt łatwo. Każdy chciałby jak najszybciej zobaczyć efekty odchudzania. Najczęściej jednak te szybkie efekty są nietrwałe. Waż się raz w tygodniu i staraj się nie myśleć zbyt dużo o tym, że starasz się schudnąć. Twoje nastawienie psychiczne jest też bardzo ważne w tym procesie. Daj sobie czas i pamiętaj, że będzie dobrze.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *