kosmetyki naturalne

Naturalne kosmetyki – co warto o nich wiedzieć?

Coraz więcej osób robi zakupy świadomie. Chodzi już tutaj nie tylko o żywność, ale i kosmetyki. Na popularności zyskują produkty tworzone na bazie naturalnych składników. Są one lepiej przyswajalne przez skórę i sprawiają, że jest ona lepiej odżywiona.

Wśród kosmetyków naturalnych znajdą coś dla siebie także osoby pragnące zadbać lepiej o swoje włosy czy paznokcie. Dlaczego dokładnie warto wybierać kosmetyki naturalne? Jakie składniki są wykorzystywane do ich produkcji i co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to przede wszystkim mniej szkodliwej chemii. Decydując się na tego typu produkty, stawiaj na te, które mają w swoim składzie, jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego. Nie będzie w nich sztucznych aromatów czy barwników, a także konserwantów, które często wywołują podrażnienia. Z reguły są one też lepiej tolerowane przez organizm. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że w naturalnych kosmetykach mogą też występować alergeny, np. produkty pszczele. Dlatego alergicy muszą wybierać takie produkty, które nie będą podrażniać ich skóry. Substancje stosowane w kosmetykach naturalnych mają zazwyczaj też o wiele lepsze działanie na skórę – lepiej ją odżywiają i pomagają zwalczyć różnorodne problemy. Dlatego też warto dobierać je indywidualnie pod kątem swoich potrzeb i wymagań skóry czy też włosów lub paznokci.

Jakie składniki można znaleźć w kosmetykach naturalnych?

Naturalne kosmetyki zazwyczaj bazują na składnikach pochodzenia roślinnego. Są to na przykład maceraty, ale i oleje tłoczone na zimno czy olejki eteryczne. Wyróżniają się one korzystnymi dla organizmu ludzkiego właściwościami. Po ich regularnym stosowaniu stan skóry, włosów czy paznokci znacznie się poprawia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w części kosmetyków mogą być stosowane także produkty pochodzenia zwierzęcego, jak wspomniane produkty pszczele, proteiny jedwabiu czy ambra bądź piżmo. Dlatego można się spotkać z rozróżnieniem kosmetyków na zwykłe oraz wegańskie. Te ostatnie tworzone są z myślą o weganach, czyli osobach niepożywających mięsa i produktów odzwierzęcych, chcących swoją ideologię stosować w jak największej ilości aspektów życia codziennego.

Kosmetyki naturalne a organiczne – na czym polega różnica?

Kupując naturalne kosmetyki, można spotkać się także z hasłem kosmetyki organiczne. Wiele osób stosuje te określenia zamiennie. Jednak nie do końca one to samo oznaczają. Kosmetyki organiczne powinny mieć specjalne certyfikaty, poświadczające to, że składniki wykorzystane do ich produkcji pochodzą z kontrolowanych upraw. W większości przypadków takie kosmetyki składają się w blisko 90% ze składników organicznych. Dlatego właśnie na kosmetykach warto szukać różnego rodzaju certyfikatów ekologicznych i potwierdzających pochodzenie poszczególnych składników. Konsument ma wtedy pewność, co do jakości i bezpieczeństwa stosowanego preparatu. Kupowanie kosmetyków ze składnikami z kontrolowanych upraw zwiększa też bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Jeżeli zależy Ci na ochronie środowiska sprawdzaj nie tylko skład kosmetyków, ale także kraj pochodzenia poszczególnych składników i rodzaj uprawy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *