jak żyć z cukrzycą

Jak żyć z cukrzycą – 3 sposoby

Cukrzyca to podstępna choroba, która powoduje, że człowiek musi wprowadzić do swojego życia wiele ograniczeń. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z cukrzycą można normalnie funkcjonować. Oczywiście jest to możliwe, pod warunkiem, że osoba chora odpowiednio o siebie zadba.

Odpowiednia dieta – antidotum na cukrzycę?

Osoby chorujące na cukrzycę powinny przede wszystkim stosować zbilansowaną dietę. Dzięki niej poziom stężenie cukru we krwi będzie bliskie normie. Najważniejszym wyznacznikiem diety cukrzycowej jest spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym (IG). Pozwala on określić, jak szybko organizm chorego trawi dany produkt i w jakim tempie cukier wchłaniany jest we krwi. Mówiąc wprost, cukrzyk musi spożywać tylko tę żywność, która jest szybko przyswajalna i z niską zawartością węglowodanów.

Chory z całą pewnością może spożywać:

  • Chude mięso i ryby.
  • Warzywa i niektóre owoce.
  • Nabiał i produkty pochodne.
  • Większość produktów zbożowych, makaronów i płatków.

Natomiast zmuszony jest unikać:

  • Tłustych mięs i kiełbas.
  • Owoców np. arbuza, bananów. Wszystkich owoców słodzonych w puszkach.
  • Smakowych produktów mlecznych z zawartością cukrów.
  • Kaszy jaglanej i kukurydzianej.
  • Białego ryżu.
  • Ciast, ciastek, lodów i innych słodyczy.
  • Cukru.
  • Miodu.
  • Chleba pszennego.
  • Płatków kukurydzianych, ryżowych i jaglanych, a także innych zawierających cukier.

Chory do zbilansowanej diety może także wprowadzić suplementy na cukrzycę, które zawierają cenne składniki, witaminy i minerały. Jeśli ma wątpliwości, czy takie suplementy będą dla niego odpowiednie, może skonsultować się z lekarzem. 

Odrobina aktywności fizycznej przy cukrzycy – czy jest wskazana?

Każdy wzmożony wysiłek powoduje, że stężenie cukru we krwi maleje. Organizm podczas aktywności fizycznej zużywa glukozę i tym sposobem jej poziom znacząco się obniża. Glukoza jest niezbędna do wytwarzania energii i prawidłowej pracy mięśni, a regularne nawet krótkie ćwiczenia ułatwiają jej przemianę. Dlatego tak ważne jest, aby cukrzyk poświęcił, choć kilkanaście minut dziennie na ruch. Nie musi od razu startować w maratonie. Wystarczy, że pójdzie na spacer lub basen bądź po prostu poćwiczy w domu.

Wysiłek fizyczny ma też pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka (dzięki endorfinom). Chory powinien dostosować tempo i intensywność ćwiczeń do swoich możliwości, stanu zdrowia, masy ciała i wydolności serca. Z biegiem czasu i rozwagą może zwiększyć ilość wykonywanych ćwiczeń lub ich dynamiczność.

Nie bój się mówić o cukrzycy

Cukrzycy często zmagają się z chorobą w samotności. O ich przypadłości wie jedynie lekarza. Dlaczego? Bo ludziom ciężko jest mówić o tym, co im dolega. Być może się wstydzą lub nie chcą nikogo obarczać swoją chorobą. Niestety jest to błędne podejście. Zarówno o cukrzycy, jak i innych schorzeniach należy mówić głośno. Wtedy znacznie łatwiej jest się z nimi zmierzyć i zadbać o siebie. Sama dieta i ruch nie sprawią, że cukrzyca zniknie. Są to jedynie działania, które łagodzą objawy i pozwalają cieszyć się życiem. Podstawą jest zaakceptowanie nieuleczalnej choroby i posiadanie umiejętności jej zrozumienia i przeciwdziałania. Jeżeli chory nie może z jakichś powodów liczyć na pomoc bliskich, to istnieją także grupy wsparcia dla cukrzyków. Jest o tyle ciekawe rozwiązanie, że na takim spotkaniu można poznać ludzi, którzy także chorują na cukrzycę oraz ich doświadczenia związane z chorobą. Nierzadko takie osoby mogą okazać się inspiracją dla cukrzyka w walce o samego siebie. Cukrzycy nie można wyleczyć, ale można nią żyć.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *