oko

Zadbaj o swoje oczy – codziennie

Narząd wzroku, jakim są oczy, codziennie prowadzi nas przez życie. Warto, by w dobrej formie posłużyły nam jak najdłużej. Dziś łatwo dostępne sprawdzone preparaty i codzienne czynności pozwolą nam zadbać o oczy w prosty i skuteczny sposób.

Wady wzroku mogą być wrodzone lub nabyte. Niektóre z nich pojawiają się z wiekiem, jednak o oczy warto dbać całe życie. Odpowiedni tryb życia, dieta, nawilżanie oczu to nieskomplikowane czynności, które pozwolą nam się cieszyć dobrym wzrokiem przez długi czas. Dziś mimo wzrostu liczby zagrożeń, które mogą pogorszyć nasz wzrok istnieje duża liczba możliwości, które będą pomocne w przeciwdziałaniu im. Wystarczy tylko świadomość pewnych faktów i systematyczność.

Okulary przeciwsłoneczne to nie wszystko

Dużo mówi się o zgubnym wpływie promieni UV na nasz wzrok. Dlatego w porze letniej lub gdy w górach mamy do czynienia z ostrymi promieniami słonecznymi konieczne jest noszenie okularów, które posiadają niezbędne filtry UV. Jest to istotne, gdyż jeśli założymy po prostu ciemne szkła bez filtrów, możemy nie tylko nie zapewnić oczom należytej ochrony, ale także wzrok uszkodzić. Promienie słoneczne mogą uszkodzić delikatne struktury oka – źrenice naturalnie się rozszerzają za ciemnymi szkłami, a one dla szkodliwego promieniowania nie stanowią żadnej bariery. Dlatego w dobre okulary warto zainwestować. Zanim założymy ciemne szkła, pomyślmy też o tym, co jemy. W dbaniu o oczy kluczowa jest dieta. Musi być ona bogata w witaminy: A, C, E i te z grupy B. Powinna zawierać także: luteinę, cynk, miedź oraz kwasy omega-3 i omega-6. Składniki te znajdują się w: rybach, marchwi, szpinaku czy żółtku kurzego jaja. Cenne są także: acerola, dzika róża, rokitnik orzechy i rośliny strączkowe. Jeśli mamy deficyt w organizmie tych witamin i minerałów, warto zadbać o odpowiednią suplementację, aby te braki uzupełnić. 

Jak przeciwdziałać zmęczeniu oczu 

Ostre widzenie może zaniknąć, gdy oczy są zmęczone. Warto więc, jeśli pracujemy przy komputerze, co godzinę robić sobie przerwę i np. patrzeć przez okno daleko przed siebie. Ważne jest także to, aby wieczorem dać oczom odpocząć od światła monitorów telewizyjnych, komputerowych i smartfonowych. Korzystajmy też  też okularów i soczewek kontaktowych, jeśli mamy je przepisane. Ważne jest też nawilżanie oczu -–często ulegają one przesuszeniu przez długie patrzenie się monitor albo długie przebywanie na świeżym i mroźnym powietrzu. Warto więc często mrugać i zakraplać oczy. Bardzo dobre efekty przynoszą krople do oczu bez recepty https://www.nowafarmacja.pl/preparaty-i-krople-do-oczu-bez-recepty.

Zadbaj o oczy latem, zimą i przez cały rok – zawsze starając się zapewnić właściwą ochronę oczu przed szkodliwymi czynnikami. 

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *