Ból kolana? Nie lekceważ go, wykonaj USG stawu kolanowego!
Ból oraz dyskomfort występujący w obszarze stawu kolanowego stanowi niepokojący znak oznaczający, że należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Stawy kolanowe stanowią niezbędny element struktur ludzkiego organizmu odpowiedzialny za utrzymanie ciężaru całego ciała. Właśnie dlatego niemal cały czas stawy kolanowe narażone są na różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Ważne jest zatem, aby nie lekceważyć niepokojących sygnałów i poddać się badaniom umożliwiającym ocenę, który dokładnie element kolana uległ uszkodzeniu. Jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce chorób stawu kolanowego jest ultrasonografia.
Wskazania do wykonania USG stawu kolanowego
Codzienna eksploatacja stawu kolanowego sprawia, że wiele osób boryka się z uszkodzeniami kolana. Najbardziej narażeni na występowanie urazów w obrębie stawu kolanowego są seniorzy, ale nie tylko. Ryzyko schorzeń wzrasta również u osób aktywnie uprawiających sport, otyłych bądź cierpiących na choroby reumatyczne lub autoimmunologiczne.
Istnieje wiele wskazań do wykonania badania USG kolana. Najczęstszymi przyczynami kierowania pacjentów na to badanie są jednak:
- dolegliwości bólowe i opuchlizna kolana;
- reumatoidalne i zwyrodnieniowe choroby stawów;
- kontuzje i urazy kolana, takie jak skręcenia, zwichnięcia i złamania;
- wyczuwalne, niepokojące zgrubienia mogące wskazywać na występowanie guzów i torbieli;
- przygotowanie do zabiegu chirurgicznego lub ocena skuteczności kuracji.
Co pozwala stwierdzić USG stawu kolanowego?
Wykwalifikowany lekarz w trakcie badania może zobaczyć i ocenić stan tkanek miękkich stawu wraz ze strukturami okołostawowymi, takimi jak chrząstki, ścięgna, więzadła, błona maziowa, kaletki czy torebka stawowa, dzięki czemu z dużą precyzją określić może źródło bólu lub zakres uszkodzeń. Ultrasonografia kolana umożliwia wykrycie takich schorzeń jak:
- zwyrodnienie stawu kolanowego;
- entezopatie, takie jak kolano skoczka lub kolano biegacza;
- uszkodzenie łąkotki;
- zapalenie kaletek;
- tętniaki podkolanowe.
Przebieg badania ultrasonograficznego kolana
W celu wykonania badania USG stawu kolanowego nie są wymagane specjalne przygotowania. Warto jednak założyć luźną odzież umożliwiającą odsłonięcie kolana. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. W celu ułatwienia przepływu fal lekarz nakłada na głowicę aparatu USG specjalny żel sprzęgający. Następnie przykłada sondę do badanego obszaru i przesuwając ją po skórze, uwidocznia kolejne struktury w celu dokładnej oceny całego stawu kolanowego. Pacjent może być również poproszony o zmianę pozycji, wyprostowanie lub zgięcie kolana, jak również o skręcenie kończyny na zewnątrz i do wewnątrz. Jest to tzw. dynamiczne USG, które umożliwia ocenę zachowania poszczególnych elementów stawu podczas wykonywania ruchu.
Badanie przeprowadzane jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że już podczas zabiegu badający może wykryć ewentualne nieprawidłowości i zalecić odpowiednią kurację. Z reguły badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesne, a po jego wykonaniu można powrócić do wykonywania codziennych obowiązków.
Dzięki za informacje, bardzo mi pomogła rozpoznać problem