homeopatia medycyna naturalna

Homeopatia – czym jest i co warto niej wiedzieć?

Homeopatia jest niekonwencjonalna metodą leczenia, która ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jednak ze względu na wykorzystanie substancji pochodzenia naturalnego staje się coraz popularniejsza, zwłaszcza u osób preferujących medycynę naturalną i alternatywną. Co warto o niej wiedzieć i dlaczego budzi tak wiele kontrowersji?

Jak powstają leki homeopatyczne

Preparaty homeopatyczne to wstrząśnięte (dynamizowane) roztwory, które powstają z rozcieńczania tzw. pranalewki. Przy kolejnych rozcieńczeniach powstają potencje, które określają siłę z jaką w założeniu ma działać taki roztwór.

Potencje w homeopatii

Potencję homeopatyczną oznacza się przy pomocy litery oraz liczby, które pojawiają się obok nazwy leku, aby określić ich siłę. Taką potencję możemy podzielić na:

  • dziesiętną – duża litera D oraz liczba, która oznacza ilość części rozpuszczalnika na 1 część substancji leczniczej,
  • setną – duża litera C lub K, które oznaczają, że na 1 część substancji leczniczej przypada 99 części rozpuszczalnika,
  • LM – w ten sposób określa się lek, w którym stosunek rozcieńczenia to aż 1:50 000.

Potencje homeopatyczne możemy podzielić także na słabe, średnie wysokie oraz bardzo wysokie. Ostatnie dwie kategorie powinny być stosowane tylko pod konsultacji z lekarzem lub homeopatą.

Zasada podobieństwa

Homeopatia bazuje na zasadzie podobieństwa, według której, aby wyleczyć chorobę trzeba podać substancję wywołującą podobne objawy do tych, na które w danym momencie skarży się pacjent. Dzięki takiemu stymulowaniu małymi dawkami, układ immunologiczny uczy się w jaki sposób powinien radzić sobie z danymi symptomami choroby.

Dlaczego homeopatia budzi tak wiele kontrowersji?

Homeopatia budzi sporo kontrowersji nie tylko wśród lekarzy, czy naukowców, ale również samych pacjentów. Jej zwolennicy twierdzą, że ta metoda leczenia z pewnością pomaga, a nawet jeśli nie, to przynajmniej nie szkodzi. Z kolei przeciwnicy tej niekonwencjonalnej metody leczenia uważają, że jej skuteczność jest wyłącznie efektem placebo.

Gdzie kupować preparaty homeopatyczne

W przypadku tradycyjnych leków nie ma większego problemu z dostępnością, ale szukając tych jednoskładnikowych bywa już zdecydowanie gorzej. Chcąc nabyć preparaty homeopatyczne z reguły trzeba szukać specjalnych aptek, które zajmują się sprzedażą tego typu środków lub wykorzystać internet.

Sporo dostępnych obecnie na rynku preparatów można znaleźć na stronie apo-discounter.pl w dziale Homeopatia

Podczas zakupów warto jednak pamiętać, że preparaty homeopatyczne powinien dobrać lekarz bądź doświadczony homeopata.

Podsumowanie

Środki homeopatyczne są dostępne w Polsce na podstawie świadectwa Dopuszczenia do Obrotu wydanego przez Instytut Leków i zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 roku, dowody na ich skuteczność nie są wymagane. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy homeopatia jest skuteczna każdy powinien znaleźć sobie sam. Jednak bez wątpienia, nawet stosując terapię homeopatyczną nie powinno się rezygnować z medycyny konwencjonalnej, jeśli takie są zalecenia.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *