pomysł na biznes

Pomysły na własny biznes

Własny biznes dla wielu osób wydaje się kuszącą opcją ze względu na możliwość samodzielnego decydowania o sposobie zarabiania, braku szefa czy elastyczny czas pracy. W obecnych czasach wiele biznesów można zacząć w każdej chwili bez żadnego kapitału dzięki czemu nie ponosimy ryzyka utraty pieniędzy. W momencie gdy zdecydujemy, że własny biznes jest dla nas lepszy od etatu możemy zainwestować kapitał i rozpocząć w pełni prowadzić własny biznes.

Skąd wziąć kapitał na własną firmę

Dobry pomysł na biznes to często tylko początek długiej drogi. W większości branż na start będziemy potrzebować odpowiedniego kapitału. Czasami jest on niewielki i można go pokryć z własnych oszczędności, lub np. przy pomocy rodziny. Jednak w wielu przypadkach wymagane będą większe środki np. na zakup sprzętu (narzędzi), remont lokalu, czy zakup towaru. Wtedy przydatna może okazać się np. bezzwrotna dotacja dla bezrobotnych. Jest to specjalny program, który finansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Można uzyskać z niego nawet ok. 28 000 zł na start.

Finansowanie społecznościowe

Innym sposobem na pozyskanie kapitału w ostatnich latach jest tzw. finansowanie społecznościowe. Specjalne platformy crowdfundingowe pozwalają na zaprezentowanie swojego pomysłu milionom użytkowników z całego świata. Jeśli spodoba im się on, będą oni mogli częściowo go sfinansować, a później np. otrzymają produkt który będzie produkowała nasza firma.

Kredyt w banku

Kolejnym sposobem jest otrzymanie kredytu w banku na rozpoczęcie działalności. Niektóre banki oferują naprawdę korzystne oferty dla nowych przedsiębiorców. Dzięki temu wysokie odsetki nie zniszczą naszego biznesu po kilku miesiącach działania.

Konkursy i Start-upy

Jeśli zamierzamy działać w innowacyjnej branży warto wziąć udział w różnego typu konkursach dla start-upów. Przykładem może być tutaj konkurs Scale Up, w którym 10 biznesów może otrzymać aż 250 000 zł bezzwrotnego dofinansowania.

Własny biznes bez wkładu własnego

Jak już wcześniej wspomniano w niektórych branżach nie jest wymagany żaden kapitał i własny biznes możemy zacząć w każdej chwili. Do tej kategorii zaliczymy bez wątpienia wszystkie biznesy, w których wykorzystamy własne umiejętności jak np.

Udzielanie korepetycji

Możemy to robić na własną rękę lub zgłosić się do specjalnej agencji, która łączy osoby które chcą się czegoś nauczyć z korepetytorami. Zajęcia tego typu mogą być prowadzone stacjonarnie lub online. Ta druga opcja znacząco zwiększa grupę docelową do której możemy trafić, co pozwoli zwiększyć przychody.

Prowadzenie kursów

Z kursami jest podobnie jak z korepetycjami. Istnieje wiele dziedzin, w których na pomoc doświadczonej osoby znacząco przyspieszy proces rozwoju jak np. narciarstwo, snowboard czy pływanie. Uczyć możemy także różnego typu programów komputerowych, programowania czy obróbki zdjęć. Dobrym pomysłem jest założenie własnej strony internetowej, lub skorzystanie z gotowych platform jak np. Udemy i sprzedaż stworzonego przez siebie kursu. Tego typu rozwiązanie, pozwoli nam generować dochód w dłuższym terminie, bez późniejszego wkładu pracy.

Sprzątanie mieszkań

To kolejna metoda na zarobek bez wkładu własnego, no może poza środkami czystości. Szczególnie w dużych miastach istnieje wiele firm oraz osób, które są zainteresowane tego typu usługami. Jeśli zainteresowanie naszymi usługami będzie duże, możemy w późniejszym czasie pokusić się o zatrudnienie dodatkowych osób i otworzenie agencji sprzątającej.

Organizowanie imprez okolicznościowych

Wesela, urodziny czy imprezy firmowe to tylko niektóre z uroczystości, do których przygotowania potrzeba dużej ilości czasu, którego w dzisiejszych czasach wiele osób nie ma. Zorganizowanie sali, cateringu, DJ, dekoracji, fotografa czy kamerzysty wymaga również znajomości lokalnego rynku. Organizacja każdej kolejnej imprezy przyjdzie nam prościej, ponieważ będziemy już znali lokalne firmy, które są gotowe przyjąć tego typu zlecenia.

Czy warto postawić na takie biznesy?

Powyższe o tylko niektóre z pomysłów, które po pierwsze pozwolą nam na zapoznanie się jak wygląda praca “sama dla siebie”. Dodatkowo tego typu zajęcia pozwolą nam na zdobycie kapitału na rozkręcenie większego biznesu, lub np. jako część wkładu do kredytu, czy poduszkę bezpieczeństwa na czasy w których nasz biznes nie będzie przynosił dochodów.

Pomysły na biznes z wkładem własnym

Jeśli posiadamy kapitał który chcemy zainwestować, lub chcemy zaryzykować i otworzyć własny biznes posiłkując się kredytem do wyboru mamy bardzo dużo opcji. Decyzja musi być jednak dobrze przemyślana, poprzedzona analizą rynku, ponieważ w przeciwieństwie do poprzednich pomysłów tutaj poza czasem możemy stracić również nasze oszczędności, a nawet popaść w długi. Ciekawymi pomysłami na biznes z wkładem własnym są:

Lokale gastronomiczne

Mowa tutaj nie tylko o restauracjach, ale także o mniejszych lokalach jak punkt z kebabem czy pizzeria. W miejscach, w pobliżu których przemieszcza się dużo ludzi sprawdzą się wszelkiego typu punkty z kawą na wynos czy np. z lodami. Te drugie, mimo że pracują tylko sezonowo często mogą przynieść dochód, który zapewni możliwość zapłacenia najmu za cały rok. Połączenie punktu z kawą i kanapkami z punktem z lodami pozwoli nam uzyskiwać dochód przez cały rok.

Franczyza

Franczyza to specjalna forma działalności, w której posiadając lokal dołączamy do znanej sieci. Na takiej zasadzie działa wiele firm jak np. Żabka, McDonald czy pizzerie sieciowe. W zamian za oddanie części zysków do firmy uzyskujemy możliwość posługiwania się logo znanej marki, a często także dostęp do towaru w cenach których nie bylibyśmy w stanie otrzymać jako przedsiębiorcy indywidualni.

Fotografowanie i filmowanie

Biznes ten został umieszczony w grupie wymagającej wkładu własnego ponieważ profesjonalny sprzęt fotograficzny potrafi kosztować tyle co dobrej klasy samochód. Jeśli lubimy fotografię, a także obróbkę zdjęć czy filmów możemy podjąć się fotografowania czy filmowania różnego typu imprez, nie tylko tych okolicznościowych jak chrzciny czy wesela, ale również firmowych. W ostatnich latach popularne staje się filmowanie dronem. Tego typu nagrania są bardzo efektowne i wiele firm wykorzystuje je w swoich materiałach reklamowych.

Agroturystyka lub noclegi

Tego typu biznes wymaga już większego wkładu, ponieważ musimy posiadać lokal lub nawet cały dom/gospodarstwo, najlepiej w miejscu które jest odwiedzane przez turystów. Jeśli zdecydujemy się na tego typu inwestycje musimy wziąć pod uwagę, że jest to biznes bardzo sezonowy, a praca będzie miała bardzo nieregularne godziny pracy. Tego typu działalność, warto połączyć z wykonywaniem rękodzieła, które możemy sprzedawać naszym gościom lub przez Internet, jak również z wytwarzaniem lokalnych specjałów jak wypiek chleba, czy samodzielnie robienie wędlin i serów.

Sklep internetowy

Jeśli prowadzimy tradycyjną działalność warto rozszerzyć ją o prowadzenie sklepu internetowego. Pozwoli to na zwiększenie liczby klientów i większą rozpoznawalność marki. Dodatkowo istnieje możliwość działania w modelu dropshipping, dzięki któremu nie musimy posiadać towaru u siebie. Znajduje się on w firmie, z którą mamy podpisaną umowę i to ona zajmuje się wysyłką do klienta, a my zarabiamy na marży.

Podsumowanie

Powyższe pomysły na biznes mogą posłużyć za inspirację, ale w żaden sposób nie wyczerpują możliwości. Czasem warto dobrze zbadać rynek i poszukać niszy, która może się sprawdzić. Dobrze jest również postawić na działalność, która przede wszystkim sprawi nam przyjemność.

Musimy również uważać na różnego rodzaju oszustwa, których niestety w internecie nie brakuje. Przykładem może być choćby składanie długopisów, które patrząc na oferowane stawki może wydawać się świetnym pomysłem na biznes. Niestety większość ofert, jeśli nie wszystkie to zwykłe oszustwo.

Podobne posty

One Comment

  1. Teraz w obecnym czasie najlepszym sposobem na zarobek jest praca online można pracować bez wychodzenia z domu. Jest dużo ciekawych sposób od założenia bloga po swój kanał na youtubie. To już zależy od nas samych na czym chcemy zarabiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *