O czym pamiętać wynajmując komuś mieszkanie?

Będąc właścicielem mieszkania warto pomyśleć nad jego wynajęciem, aby na nas zarabiało. Oczywiście pod warunkiem, że sami w nim nie zamieszkujemy. Co więcej, część osób decyduje się na zakup nowego mieszkania właśnie z myślą o wynajmie, gdyż w dalszym ciągu jest to jedna z pewniejszych inwestycji, choć wymaga sporych nakładów finansowych. Jednak wynajmując komuś mieszkanie musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich?

Umowa najmu i regulamin

Pierwsza i najważniejsza rzecz, jeśli chcemy wynająć komuś mieszkanie to oczywiście umowa najmu. W ten sposób możemy się zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Jedną z ważniejszych informacji, które powinniśmy zawrzeć na takim dokumencie to czas trwania umowy oraz informacje odnośnie kar w przypadku niestosowania się do niej.

Warto rozważyć również dodatkowy regulamin mieszkania, który może być załącznikiem do wspomnianej umowy. Powinniśmy zawrzeć w nim wszystkie zasady dotyczące zachowania porządku, które zależą już tylko od nas. Może to być np. zakaz posiadania zwierząt, palenia papierosów itp. 

Zabezpieczenie finansowe

Odpowiednia umowa i ewentualny regulamin mieszkania to jedno, ale równie istotną kwestią jest zabezpieczenie finansowe. Niestety opóźnienia związane z zapłatą czynszu, czy nawet całkowity brak zapłaty w dalszym ciągu się zdarza. Co więcej, pod uwagę musimy wziąć również możliwość zniszczenia sprzętów znajdujących się w takim mieszkaniu. Zwłaszcza, jeśli na wyposażeniu zostawiamy ich dość sporo.

Standardowym zabezpieczeniem finansowym jest tutaj kaucja, która powinna stanowić przynajmniej równowartość miesięcznego czynszu. Jednak, jeśli w mieszkaniu jest sporo naszych rzeczy, warto zdecydować się na większą kaucję, gdyż jednomiesięczna może nie pokryć strat, jeśli pojawi się problem z lokatorami.

Wybór najemców

Kolejna bardzo istotna kwestia, a może nawet najistotniejsza to oczywiście odpowiedni dobór lokatorów. Najlepiej, jeśli są to osoby, które znamy, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym, chcąc ograniczyć ryzyko wybrania nieodpowiedzialnych lokatorów warto ich najpierw dobrze sprawdzić. Wprawdzie ciężko zrobić to samodzielnie, ale weryfikacja najemcy mieszkania możliwa jest również z wykorzystaniem firm zewnętrznych. Decydując się na taki krok możemy uniknąć potencjalnych problemów związanych zaleganiem z płatnościami przez lokatorów wynajmujących od nas mieszkanie.

Podsumowanie

Wynajem mieszkania to bardzo dobry sposób na dodatkowy dochód, jeśli takowe posiadamy, ale musimy odpowiednio się do tego przygotować. Nie zapominajmy o umowie, stosownym regulaminie oraz odpowiednim doborze lokatorów. Tylko pamiętając o tych kwestiach unikniemy niepotrzebnych problemów oraz nerwów, które w przeciwnym razie niestety są dość częste.

Podobne posty

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *