inwestowanie pieniędzy

Jak i w co inwestować pieniądze

Szczególnie w czasach inflacji wiele osób zadaje sobie pytanie: jak skutecznie zainwestować pieniądze, by oszczędności rosły? Sposobów jest wiele, można zarobić więcej, mniej, ale i sporo stracić. Reguła jest prosta – im więcej można zarobić, tym większe ryzyko trzeba podjąć. Jakie więc mamy rodzaje inwestycji, na jakich ile zarobimy i jakie będzie ryzyko?

Lokaty – czy warto inwestować?

Najbardziej standardowym sposobem oszczędzania są lokaty. Jest to bardzo bezpieczna forma inwestowania, ponieważ mamy gwarantowany zysk przez dany okres czasu. Wygląda świetnie, jednak jeśli sprawdzimy warunki lokat, to zobaczymy bardzo szybko, że czas oszczędzania jest długi a zyski niewielkie. Kiedy stopy procentowe w Polsce były bliskie zeru, lokaty również miały praktycznie zerowe oprocentowanie i nie było sensu trzymać tam oszczędności. Kiedy stopy procentowe nieco wzrosły, można znaleźć oprocentowanie lokat na poziomie 0,5% do nawet 5% w skali roku. Minusem lokaty jest to, że jeśli podpiszemy umowę na lokatę np. na 12 miesięcy, to przez rok nie wolno wypłacić nam pieniędzy. Jeśli jednak będziemy bardzo potrzebować pieniędzy, zapłacimy karę umowną lub stracimy zysk z odsetek.

Podsumowując, lokaty to bardzo bezpieczny, jednak niezbyt dochodowy system oszczędzania pieniędzy. Na pewno jest lepszy niż trzymanie oszczędności na koncie, jednak są znacznie lepsze sposoby na inwestycje.

Obligacje skarbu państwa – oprocentowanie

Nieco lepszym sposobem na oszczędzanie, jednak często z dłuższym terminem, są obligacje skarbowe. Jest to nic innego niż pożyczanie Państwu swoich pieniędzy, które Państwo spłaca z odsetkami. Oprocentowanie obligacji zależy oczywiści od długości umowy. Na przykład obligacje trzymiesięczne to oprocentowanie stałe wynoszące 1% w skali roku, obligacje dwuletnie to 1,5%. Co w przypadku dłuższych obligacji? I co jeśli inflacja przegoni oprocentowanie? W tak długim okresie czasu przecież wszystko może się zdarzyć.

Na to jest proste rozwiązanie. Obligacje długoterminowe są oparte na stopie procentowej WIBOR6M, tak więc oprocentowanie obligacji 6 letnich to umowna marża (np. 1%) + wartość inflacji. Jeśli inflacja będzie wyliczona na 4%, to łączne oprocentowanie wyniesie 5% w skali roku. Jest to bezpieczna i bardziej dochodowa forma inwestycji niż lokaty.

Giełda i papiery wartościowe

Tutaj zaczynamy wchodzić w ryzykowne formy inwestycji, na których można wiele zyskać i wiele stracić. Inwestując w akcje czy papiery wartościowe na giełdzie nie da się powiedzieć jaki będzie stały zysk. Kupujemy określoną ilość akcji po danej cenie i wartość naszego kapitału jest uzależniona od zmiany ceny akcji. Na przykład o godzinie 9:00 kupujesz 10 akcji WIG20 po cenie 2100 złotych i kolejnego dnia o 9 sprzedajesz 10 akcji WIG20 po cenie 2150 złotych (wzrost o ok. 2,3%) to zarabiasz na kapitale 21000 około 500 złotych w jeden dzień. Gorzej jeśli kupujesz 10 akcji WIG20 2 marca w cenie 2040 złotych a 8 marca wartość jednej akcji to 1900 złotych. Oznacza to, że Twój kapitał pomniejszył o 1400 złotych. Wahania są całkiem spore i dochodzą kilku % w ciągu dnia do nawet kilkudziesięciu lub kilkuset procent w przypadku mniej znanych i niestabilnych spółek.

Kryptowaluty

Coraz popularniejsze w ostatnich czasach kryptowaluty stały się głośne po ogromnych wzrostach wartości Bitcoina. W 2017 roku jednego Bitcoina można było kupić za 4500 złotych, w szczycie wzrostów cena Bitcoina doszła do ponad 250 000 złotych w 2021 roku. Jednak rynek kryptowalut nie jest oparty na żadnym pieniądzu, nie ma zabezpieczenia i sam się nakręca. Gdy następuje na rynku panika i wielu dużych graczy sprzedaje swój majątek kryptowalut – rynek reaguje na to ogromnymi spadkami. Bardziej znane i „bezpieczne” kryptowaluty spadają lub rosną o maksymalnie 20-30% w ciągu dnia. W przypadku nowych projektów i tokenów, które generują znacznie mniejszy ruch – zyski i straty dochodzą często do kilku tysięcy procent w ciągu doby. Tak więc na kryptowalutach można zarobić fortunę, ale i w ciągu dnia stracić większość swoich oszczędności.

Zatem jak i w co skutecznie inwestować?

Dywersyfikacja ryzyka będzie kluczowa. Nie można wszystkich pieniędzy inwestować w kryptowaluty, chyba, że jesteś świadomy możliwości całkowitej ich utraty i godzisz się z tym. Wiele osób swoje oszczędności rozdziela inwestując część w obligacje skarbowe, część inwestując na giełdzie a część kupując kryptowaluty. Jest to racjonalne podejście, które nie doprowadzi do szybkiej utraty całych oszczędności. Ilość zainwestowanych pieniędzy i wysokość poniesionego ryzyka musi być dobrze przemyślana. Jeśli nie jesteś gotowy na stratę swoich pieniędzy (np. są to pieniądze pożyczone, musisz zapłacić za nie rachunki lub są przeznaczone na inny cel) lepiej nie inwestuj w ryzykowne akcje czy kryptowaluty. Dopiero kiedy odłożysz pieniądze i wiesz, że strata tych pieniędzy nie zaburzy Twojej sytuacji życiowej i nie wpłynie to negatywnie na Ciebie i Twoją rodzinę – wtedy jesteś gotowy na ryzykowne inwestowanie oszczędności.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *