praca jako freelancer

Praca jako freelancer – jak zacząć?

Praca na własny rachunek to z pewnością kusząca perspektywa, choć wiele osób nie decyduje się na to z obawy przed niepowodzeniem. Oczywiście nie jest łatwo się wybić, ale czasem warto spróbować, zwłaszcza, jeśli mamy konkretne umiejętności. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby tego typu pracę połączyć z etatem. Kim właściwie jest freelancer i jak zacząć zarabiać w ten sposób?

Freelancer – kto to?

Freelancer (wolny strzelec) to osoba, która podejmuje się określonych zleceń na własną rękę – bez zatrudniania się na etacie. Najczęściej zlecenia realizowane są w oparciu o umowę o zlecenie, umowę o dzieło lub poprzez własną działalność gospodarczą. Tego typu praca daje sporą swobodę, jeśli chodzi o wybór godzin, miejsca pracy oraz samych zleceń. Nic nie stoi, więc na przeszkodzie, aby zabrać laptopa np. do parku i tam realizować zadania. Jedyne co ogranicza freelancera to wspomniane umowy, ale warto zaznaczyć, że to właśnie freelancer wyznacza jej warunki.

Najpopularniejsze zawody wśród freelancerów

Pracować jako freelancer może naprawdę sporo osób, choć są zawody, gdzie jest zdecydowanie większe zapotrzebowanie i są zwyczajnie popularniejsze. Freelancing jest najpopularniejszy wśród:

  • copywriterów,
  • programistów,
  • grafików,
  • tłumaczy,
  • dziennikarzy,
  • fotografów.

Freelancerów najczęściej charakteryzuje dość konkretnie sprecyzowana specjalizacja. Raczej nie spotyka się tutaj osób, które podejmują się wszystkich możliwych prac. Freelancer powinien posiadać odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie w wybranej specjalizacji, gdyż wtedy może liczyć na dużo wyższe stawki, jako specjalista w swojej dziedzinie.

Copywriting

Praca jako copywriter to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zawodów wśród freelancerów, ponieważ teoretycznie nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności i godzin nauki jak np. programowanie, czy grafika, do której trzeba mieć również sporo talentu. W przypadku copywritingu większą rolę odgrywa doświadczenie. Z czasem pisanie artykułów przychodzi z większą łatwością i zwyczajnie zajmuje mniej czasu. Co przekłada się oczywiście na większe zarobki, ponieważ w tym samym czasie jesteśmy w stanie zrealizować dużo więcej zleceń.

Skąd brać zlecenia?

Skoro już wiemy kim jest freelancer, warto wiedzieć również skąd brać zlecenia. Do specjalistów w swojej dziedzinie, a więc freelancerów, którzy długo działają na rynku i naprawdę znają się na rzeczy – zleceniodawcy często sami się zgłaszają. W sytuacji, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z freelancingiem, warto spróbować poszukać zleceń na portalach, które się w tym specjalizują. Jednym z takim właśnie portali wartych uwagi jest Useme. Strona dostępna jest w języku polskim i posiada dużo aktywnych użytkowników.

Praca jako freelancer w połączeniu z etatem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prace jako freelancer połączyć z etatem. Oczywiście, jeśli mamy odpowiednio dużo wolnego czasu po takiej pracy. Warto wtedy dobrze dobierać zlecenia, a nie brać wszystko jak leci, gdyż potem może być problem z dotrzymaniem terminów realizacji. Po czasie, jeśli uznamy, że w domu możemy zarobić więcej niż na etacie – możemy całkowicie się temu poświęcić. Sporo osób zarabia tylko w ten sposób i sobie to chwalą.

Ile można zarobić?

W zasadzie nie ma górnej granicy zarobków dla freelancerów, ale przeważnie jest to kilka tysięcy miesięcznie. Wszystko uzależnione jest od naszej specjalizacji, ilości realizowanych zleceń oraz oczywiście umiejętności. Dość istotna jest również kwestia czy freelancing to nasze jedyne źródło utrzymania, czy też traktujemy to jedynie jako dodatek do etatu. W tej drugiej sytuacji mamy oczywiście zdecydowanie mniej czasu, więc zarobki też są mniejsze. Jest to jednak świetne rozwiązanie na początek, aby sprawdzić czy praca jako freelancer w ogóle jest dla nas.

Czy warto?

Zarabianie przez internet ma wiele zalet, ale oczywiście nie sprawdzi się u każdego. Jako freelancer trzeba mieć sporo samodyscypliny i umiejętności, choć tego drugiego akurat można się stosunkowo szybko nauczyć. Do tego doświadczenie, które z czasem na pewno przyjdzie i zarobki powinny być coraz wyższe. Samodyscyplina jest niezbędna, aby realizować zlecenia bez wiecznego odkładania wszystkiego na później, ponieważ może przyjść taki moment, że nawarstwi się taka ilość zleceń, że zwyczajnie nie podołamy.

Podobne posty

One Comment

  1. Treściwy artykuł, ale trzeba pamiętać że do tego zawodu trzeba mieć predyspozycje. Jak zresztą do każdego. Więc nie każdy grafik czy programista zostanie freelancerem, jeśli kiepsko sobie radzi z organizacją czy komunikacją. Na szczęście do takich sytuacji został stworzony system klamp.pl który pomaga freelancerom w zarządzaniu i komunikowaniu się z klientami. Takie rozwiązanie chroni mnie głównie przed błędną wyceną projektu, brakiem potrzebnych plików od klienta czy samego rozliczenia za projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *