lokata bankowa

Które banki oferują najlepsze lokaty?

Szukając odpowiedniego miejsca by ulokować oszczędności warto zwrócić uwagę na lokaty bankowe. Prawdopodobnie jest to najbezpieczniejsza forma inwestycji, choć zyski z nich nie zawsze należą do najwyższych. Decydując się, więc na wybór konkretnej warto wiedzieć, które banki oferują najlepsze lokaty i jak są one oprocentowane.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę

Oprocentowanie jest najczęstszym czynnikiem branym pod uwagę i jest w tym sporo racji, ponieważ od niego zależy jaki zysk nam ona przyniesie. Nie jest to jednak jedyny parametr, na którym warto się skupić. Spotkać można sytuacje, gdzie dwie tak samo oprocentowane lokaty przyniosą inny zysk. Trzeba mieć na uwadze również pozostałe parametry, które mogą mieć decydujący wpływ na wysokość zysków.

Czas trwania lokaty jest równie istotny Zdeponowanie pieniędzy na dłuższy okres czasu pozwala bankom na podejmowanie długotrwałych decyzji finansowych, więc teoretycznie oprocentowanie takich lokat powinno być wyższe. Zdarzają się czasem również bardzo dobre oferty na lokaty krótkoterminowe, które mają na celu przyciągnięcie nowych klientów.

Forma oprocentowania to kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Aktualnie banki przeważnie oferują lokaty o oprocentowaniu zmiennych, choć zdarzają się również te z oprocentowaniem stałym. W przypadku oprocentowania stałego zysk z lokaty jest na stałym poziomie, czego oprocentowanie zmienne nie gwarantuje. W tej sytuacji można zarówno zyskać, jak i stracić bowiem wszystko zależy od tego czy w danym okresie oprocentowanie lokat wzrośnie czy spadnie. Wybór między konkretnymi formami oprocentowania nie jest aż tak istotny, jeśli dotyczyć będzie lokaty krótkoterminowej. W przypadku długoterminowych np. wieloletnich warto się najpierw dobrze zastanowić przed podjęciem konkretnej decyzji. Decydując się na lokatę długoterminową warto przeanalizować tendencje rynkowe.

Oprocentowanie lokat w skali roku

Banki przedstawiając oferty podają najczęściej zyski w skali roku, więc przy lokatach krótkoterminowych trzeba wziąć to pod uwagę. Przy lokacie miesięcznej będzie to jedynie 1/12 podanego oprocentowania. Należy także wziąć pod uwagę to jak często następuje kapitalizacja odsetek. Im częściej tym lepiej, ponieważ każda następna kapitalizacja obejmować będzie nie tylko włożony kapitał, ale również zysk z poprzednich kapitalizacji.

Które banki oferują najlepsze lokaty?

Wybierając dla siebie lokatę warto skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek, które pozwolą szybko znaleźć tę najkorzystniejszą w danym momencie. Wybierając odpowiednie parametry takie jak długość lokaty, czy kwota depozytu można zobaczyć, która nam się najbardziej opłaci. W takich porównywarkach znaleźć można zestawienie najlepszych ofert, można również od razu wysłać odpowiedni wniosek. Jest to spora oszczędność czasu.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *