kalendarz bitcoiny

Co daje założenie konta maklerskiego? Jakie macie możliwości?

Można powiedzieć, że gra na giełdzie papierów wartościowych stała się modna. Z roku na rok rośnie liczba osób, które próbują swoich sił, choć niestety prawda jest taka, że wiele z nich generuje duże straty. Dziś skupimy się jednak na tym, czym jest konto maklerskie i jakie daje możliwości.

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie nie jest tym samym co konto bankowe, choć niewątpliwie je przypomina. Otóż znajduje się na nim elektroniczny zapis dotyczący transakcji. Jest on prowadzony choćby przez biuro czy dom maklerski. Dzięki niemu można inwestować na giełdzie papierów wartościowych, zatem jest to narzędzie niezbędne dla każdego inwestora i to zarówno początkującego, jak i tego doświadczonego. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że na koncie maklerskim nie tylko zapisywane są transakcje dotyczące kupna i sprzedaży, ale też przechowywane są papiery wartościowe. Niewątpliwie rachunek maklerski jest produktem finansowym i może z niego korzystać tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia. Kolejną ważną rzeczą jest to, że konto maklerskie służy nie tylko indywidulnym inwestorom, którzy są osobami fizycznymi, ale też firmom czy jednostkom prawnym. Koniecznym warunkiem założenia konta maklerskiego jest również posiadanie swojego numeru NIP. Przed samym założeniem rachunku każdy z Was zostanie poproszony o wypełnienie unijnego formularza, czyli MIFID. Sprawdza on poziom wiedzy i umiejętności, ale dzięki temu formularzowi maklerzy mogą także sprecyzować kategorię instrumentów finansowych jaka będzie dla Was najlepsza. 

Co daje konto maklerskie?

Warto wiedzieć, że konto maklerskie umożliwia korzystanie z różnych trybów inwestowania. Może służyć więc do inwestycji w akcje czy obligacje, ale też certyfikaty inwestycyjne, opcje, a nawet kontrakty. Pewne jest to, że bez jego posiadania nie można składać zlecenia na kupno czy sprzedaż wybranych instrumentów finansowych. Ale to nadal nie wszystko co daje rachunek maklerski, gdyż dzięki niemu można inwestować nie tylko na rynku krajowym, ale też zagranicznym. Bardzo często można też testować strategie czy korzystać z usług doradcy. Rzecz jasna zawsze trzeba pamiętać, że inwestowanie wiąże się z dużym ryzykiem i nadal zdecydowana większość inwestorów częściej traci niż zyskuje. Ponadto należy też wiedzieć, że o ile samo założenie konta maklerskiego jest darmowe, to jednak już prowadzenie wiąże się z opłatami. Ponadto często pobierane są prowizje za dokonywane transakcje. Samo założenie konta nie jest skomplikowane. Wystarczy tylko wypełnić krótki formularz. Podajecie w nim swoje dane, ale też po krótce opisujecie sytuację finansową czy planowane cele. Na tej podstawie dom maklerski dokona oceny ryzyka. Pamiętajcie, że konto dla początkujących inwestorów powinno dawać narzędzia, które ułatwiają inwestowanie. Tutaj mamy na myśli narzędzia analityczne. 

Z jakimi opłatami należy się liczyć zakładając rachunek maklerski?

Wiele domów maklerskich daje inwestorom możliwość korzystania z konta demonstracyjnego, ale też kredytowania inwestycji. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na koszty, które są związane z prowadzeniem rachunku. Najczęściej prowizja mieści się w przedziale od 0,13 do 0,39%, ale może być też wyższa jeżeli zlecenia nie będą realizowane online. Trzeba też dokonać opłaty za prowadzenie konta. Czasami również dochodzą opłaty dodatkowe związane z dostępem do niektórych narzędzi.                  

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *