oszczędzanie pieniędzy

Jak oszczędzać pieniądze?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy potrzebny jest nagły zastrzyk gotówki. Na takie sytuacje warto mieć wcześniej odłożone pieniądze. Wówczas będziemy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe w każdej sytuacji. Jednak nie każdy potrafi sukcesywnie co miesiąc oszczędzić konkretną ilość gotówki. Pieniądze szybko się rozchodzą i nie wiadomo kiedy na koncie pojawia się okrągłe zero. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym zadbanie o finanse przestanie być aż takim problemem.

Polacy nie posiadają oszczędności

Stopa oszczędności mieszkańców Polski należy do jednych z najniższych w Unii Europejskiej. Często od naszych rodaków można usłyszeć zdanie „oszczędzałbym, ale nie mam z czego”. W większości przypadków osoby te są w błędzie. Nikt nie musi oszczędzać od razu dużych kwot. Wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków sprawi, że zaczniemy od małych kwot, a z czasem nasze oszczędności zaczną rosnąć.

Według badań około 42 procent mieszkańców Polski deklaruje, że po utracie wszystkich źródeł dochodu ich oszczędności nie pozwoliłyby im przeżyć dłużej niż miesiąc. Co piąta osoba twierdzi, że nie ma oszczędności nawet na tydzień. Oznacza to, że wielu z nas nie posiada żadnych oszczędności. Jakikolwiek nieszczęśliwy wypadek, choroba, czy nagły wydatek może wpędzić te osoby w niebezpieczną spiralę długów.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Jak już wspomniano we wstępie, wiele osób w Polsce twierdzi, że nie ma z czego oszczędzać. Takie rozumowanie wynika często z faktu, że tak naprawdę nie znamy sowich wydatków. Mówimy, że nie możemy odłożyć 100 zł miesięcznie na konto oszczędnościowe, ale nie mamy problemu z wyjściem ze znajomymi na miasto i wydanie w jeden wieczór np. 200 zł.

W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od stworzenia budżetu domowego. Na początek nie musi to być bardzo dokładna tabela zawierająca, co do grosza wszystkie wydatki. Ważne jest, aby po jednej stronie umieścić wszystkie nasze dochody, a po drugiej nasze stałe zobowiązania. Pozwoli to nam z grubsza oszacować, ile pieniędzy zostaje nam do rozdysponowania na konkretne wydatki.

Jak prowadzić budżet domowy?

Prowadzenie budżetu domowego ma na celu nie tylko spisywanie wszelkich wydatków, ale również planowanie przyszłych. Dzięki temu z góry wiemy, że np. za 6 miesięcy czeka nas opłata za ubezpieczenie samochodu. Jednorazowo może to być duża kwota do zapłaty. Jeśli jednak rozłożymy ją odpowiednio w budżecie na poprzedzające miesiące, wydatek nie będzie dla nas aż tak dotkliwy.

Dla wielu osób już samo spisywanie wszystkich wydatków i przypisywanie ich do kategorii pozwala zacząć oszczędzać pieniądze. Często nie jesteśmy świadomi, jak dużo pieniędzy wydajemy na rzeczy, które nie są nam potrzebne w danej chwili. Nie zaczynajmy od wielu kategorii, a jedynie od podstawowych, które zostaną podane w dalszej części. Gdy już dojdziemy do wprawy, możemy nasz budżet domowy rozbudowywać i dodać więcej kategorii wydatków. Zbyt duża ilość danych na początku może nas zniechęcić.

Tworzenie tabeli

Jak już wcześniej wspomniano powinniśmy stworzyć sobie tabelę, w której umieścimy po jednej stronie wszystkie nasze stałe przychody, a po drugiej nasze stałe wydatki. Po wypisaniu wszystkich regularnych przychodów i wydatków, powinniśmy tabelę oddzielić i wpisać przychody i wydatki nieregularne. Ważne jest żeby ich nie pomijać, ponieważ to właśnie one najczęściej prowadzą do zbyt dużego wydawania przez nas pieniędzy.

Po wypisaniu przychodów i wydatków nieregularnych znowu powinniśmy oddzielić tabelę i napisać na co chcemy oszczędzać i jak długo ma to trwać. Pozwoli nam to na zaplanowanie i optymalizację zarówno zarobków, jak i wydatków.

Przychody i wydatki stałe

W pierwszej części powinniśmy wypisać wszystkie nasze dochody. Jeśli pracujemy na etacie nie będziemy mieli z tym problemu, ponieważ prawdopodobnie co miesiąc otrzymujemy od pracodawcy zbliżoną kwotę wynagrodzenia. Jeśli prowadzimy własną działalność powinniśmy oszacować spodziewany dochód. Można to zrobić np. na podstawie dochodów z poprzednich lat.

Podobnie sprawa ma się ze stałymi wydatkami. Większość wydatków możemy z góry przewidzieć, ponieważ co miesiąc ponosimy na nie takie same koszty. Są to między innymi opłaty za mieszkanie lub dom (wynajem, czynsz, media), wszelkie raty kredytów, koszty paliwa i biletów miesięcznych oraz koszt jedzenia.

Jako wydatek stały należy też potraktować wszelkie wydatki, które wiemy że poniesiemy np. za kilka miesięcy. Dobrym przykładem może być tutaj ubezpieczenie czy przegląd samochodu, ale również wakacyjny wyjazd. Wydatki tego typu można jednak z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować i wpisać do budżetu równe kwoty przez kilka miesięcy. Pieniędzy tych nie wydajemy, tylko przelewamy na osobne konta przeznaczone do odkładania pieniędzy na konkretne cele.
Po stronie wydatków stałych wpisujemy również wszystkie kwoty, jakie przeznaczamy na oszczędności. Bez względu czy będą to oszczędności na wakacje, samochód czy emeryturę.

Przychody i wydatki nieregularne

Część przychodów może być nieregularna w ciągu roku. Mogą to być np. wszelkiego rodzaju premie, odsetki z posiadanych oszczędności, czy dodatkowe źródła dochodu. Tego typu przychodów nie można jednak traktować jako pewnych, dlatego nie powinniśmy opierać na nich naszego budżetu. Zawsze może okazać się np. że nasz pracodawca nie zdecyduje się na wypłatę premii. Jeśli wcześniej zaplanujemy budżet w taki sposób, że np. premię przeznaczymy na ratę kredytu, może okazać się, że wpadniemy w poważne kłopoty. Wydatki nieregularne podobnie spróbować oszacować w skali całego roku i w miesięcznym budżecie wpisać ich odpowiednią część. Do tego typu wydatków zaliczamy wszelkie prezenty, koszty leczenia, ubrań czy np. remonty.

Jasny cel oszczędzania pieniądzy

Jeśli już wiemy, w jaki sposób prowadzić budżet, powinniśmy zastanowić się, na jaki cel chcemy oszczędzać pieniądze. Jednym z większych błędów osób oszczędzających jest brak celu. Jeśli nie mamy go sprecyzowanego, trudniej nam będzie zachować regularność.

W pierwszej kolejności powinniśmy odłożyć pieniądze na tzw. poduszkę bezpieczeństwa. Powinna to być kwota, która pozwoli nam przeżyć kilka miesięcy po utraceniu źródeł dochodów. Dzięki temu zachowamy spokój psychiczny oraz łatwiej będzie nam podjąć decyzję np. o zmianie pracy.

Jeśli posiadamy już poduszkę bezpieczeństwa możemy wyznaczyć sobie inne cele oszczędzania i przeznaczać na nie, co miesiąc określoną sumę pieniędzy. Ważne, żeby środki na oszczędności odkładać od razu po otrzymaniu wynagrodzenia, będziemy mieli wtedy pewność, że nie wydamy w nieprzemyślany sposób tych pieniędzy. Proces ten można zautomatyzować ustawiając w swoim banku zlecenie stałe np. dzień po otrzymaniu wynagrodzenia.

Płać gotówką zamiast kartami

Dobrą wskazówką przy oszczędzaniu pieniędzy jest płacenie gotówką zamiast kartami. Niestety wydawanie pieniędzy „elektronicznych” przychodzi dużo łatwiej, niż papierowych. Jeszcze gorzej sprawa ma się z kartami kredytowymi. Udowodniono, że osoby płacące kartą wydają większe kwoty na zakupy, niż osoby płacące gotówką. W prostym badaniu, po wyjściu ze sklepu zapytano ludzi, ile pieniędzy wydali na zakupy oraz jaką formę płatności wybrali. 66% osób płacących gotówką bez problemu podało wydaną kwotę. Z kolei jedynie 33% osób płacących kartą podało właściwą kwotę. Dodatkowo większość osób płacących kartą podaną kwotę zdecydowanie zaniżyło.

To proste badanie pokazało, jak dużym problemem jest brak kontroli nad własnymi pieniędzmi, jeśli nie widzimy gotówki w realnej postaci.

Wrzucaj drobne do skarbonki

Nie od dziś znane jest przysłowie “ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Tak samo wygląda to w przypadku pieniędzy. Kilka złotówek wrzuconych każdego dnia do skarbonki, może w miesiąc zaowocować kilkoma stówkami dodatkowych oszczędności. Kiedy idziesz na zakupy i w sklepie dostajesz resztę w monetach, nie chowaj ich do portfela. Wrzuć do specjalnej skarbonki. Niektóre banki oferują możliwość zaokrąglania płaconej kwoty do okrągłych sum, a różnicę przelewają na specjalne konto oszczędnościowe. Dzięki temu możesz odkładać pieniądze nawet przy płatności kartą.

Odpowiednie zadbanie o finanse zapewni bezpieczeństwo finansowe, o którym każdy marzy. Mając odłożoną gotówkę, nie będziesz musiał martwić się o nieprzewidziane remonty lub zepsute sprzęty.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *