Sznury silikonowe – zalety i zastosowanie

Stosowane w medycynie, farmacji, a nawet budownictwie. Zastosowanie sznurów silikonowych jest ogromne. Nic jednak dziwnego, przecież ich zaletom i właściwościom nie ma końca. Z tego artykułu dowiesz się co nieco o samych sznurach, jak również poznasz możliwości ich zastosowania. Zapraszamy do czytania!

  1. Sznury silikonowe – zalety
  2. Zastosowanie sznurów silikonowych

Zanim jednak o zaletach i zastosowaniu, warto zatrzymać się przy materiale, z którego powstają sznury silikonowe (https://rubberpro.eu/store/pl/14-sznury-silikonowe-mvq-vmq). Definicja mogłaby jednak nie być zbyt zrozumiała. Są to bowiem polimery syntetyczne krzemoorganiczne. Ich struktura to siloksany, gdzie wszystkie atomy krzemu są połączone. Mówiąc prościej jest to materiał bardzo elastyczny, którego forma po wgnieceniu wraca do pierwotnego stanu. Materiał odporny na temperatury, czy promieniowanie, ale o tym więcej poniżej.

Sznury silikonowe – zalety

Główną zaletą jest oczywiście ich wytrzymałość na skrajne temperatury, przy tym wysoka elastyczność bez względu na zimno i ciepło. Sznury zachowują ją w temperaturach od -40 do +220 stopni Celsjusza. Mają świetne właściwości mechaniczne i elektryczne, a poza tym są odporne na szkodliwe działanie tlenu, azotu, czy warunków atmosferycznych. Warto dodać, że nie szkodzi im promieniowanie kosmiczne i UV. Silikon ma także bardzo dobre właściwości izolacyjne, więc to naturalnie jest kolejna zaleta sznurów silikonowych. Produkt ten oferuje naprawdę sporo pozytywnych cech, co przekłada się na możliwość zastosowania go w sporej liczbie sytuacji. Wyróżnić tutaj można na przykład lotnictwo. O zastosowaniach jednak za chwilę, o tym jest bowiem cały akapit.

Zastosowanie sznurów silikonowych

Zastanawiasz się, do czego posłużą Ci sznury silikonowe? Gdzie możesz je wykorzystać i gdzie są najczęściej wykorzystywane przez innych? Spieszymy z odpowiedzią! Pierwszym i raczej najważniejszym zastosowaniem jest medycyna i farmacja. Warto także wspomnieć o przemyśle spożywczym oraz lotniczym, o którym już mówiliśmy. To jednak wciąż nie koniec zastosowań. Od lat sznury silikonowe wykorzystuje się w przemyśle winiarskim i barwiarskim. Należy także wymienić budownictwo, gdzie materiał o sporej odporności na skrajne temperatury jest niezbędny. Bardzo często stosuje się je w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych z tego samego powodu. Przemysł maszynowy i motoryzacja to kolejne branże, które korzystają z dobrodziejstw i możliwości, jakie dają sznury silikonowe. Jest tego naprawdę sporo, prawda?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *