zaparowana szyba

5 zastosowań silikażelu, o których nie miałeś pojęcia!

Silikażel – brzmi intrygująco. Tymczasem każdy z nas bardzo dobrze kojarzy małe woreczki wypełnione granulatem, kryjące się w pudełkach z nowymi butami. Zresztą wspomniane paczuszki towarzyszą także wielu innymi produktom. Nic dziwnego, silikażel (znany również pod nazwą „żel krzemionkowy”) skutecznie zapobiega oddziaływaniu wilgoci na produkt w transporcie. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. Silikażel świetnie sprawdza się w wielu innych przypadkach, o których wspomnimy w poniższych punktach.

Przemysł energetyczny

Silikażel jest szczególnie ceniony w przemyśle energetycznym. Nie budzi wątpliwości, że wilgoć i urządzenia elektryczne nie są dobrym połączeniem. Dlatego w zakładach produkcyjnych czy każdym innym miejscu, w którym działają transformatory, sięga się po żel krzemionkowy, który zabezpiecza je przed zaburzającą pracę wilgocią, mogącą doprowadzić do poważnych awarii.

Suszki 

Amatorzy dekorowania wnętrz zasuszonymi roślinami i kwiatami doskonale zdają sobie sprawę, że największym nieprzyjacielem misternie przygotowanych kompozycji jest wilgoć. Z tej racji systematycznie stosują silikażel, który pozwala na długo zachować ozdoby w doskonałej formie bez utraty efektownej prezencji – zarówno w domu, jak i kwiaciarniach, restauracjach czy hotelach, gdzie suszki budują przytulny klimat.

Samochód

To, że zaparowane szyby i lampy w samochodzie to zmora użytkowników pojazdów, nie dziwi nikogo. Natomiast wciąż jeszcze wiele osób sięga po domowe sposoby na usunięcie wilgoci z auta lub stosuje doraźne środki w postaci nie zawsze sprawdzających się ściereczek czy płynów. Tymczasem już niewielkie ilości silikażelu pozwolą zachować suche wnętrze pojazdu podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Stare fotografie 

Stare fotografie przywołują wspomnienia i bywają bardzo cennymi pamiątkami dla kolekcjonerów. To dlatego są przedmiotem szczególnej troski i wymagają właściwego przechowywania. W albumie, na dnie szuflady czy między kartami książek – bez względu na miejsce, w którym się znajdą, silikażel zapewni im ochronę przed zgubnymi skutkami wilgoci.

Akcesoria do golenia

Zarówno maszynki do golenia, jak i żyletki z czasem tracą swoje pierwotne właściwości i ulegają stępieniu. To normalne podczas systematycznego użytkowania. Jednak warto wiedzieć, że w łazience, pomieszczeniu szczególnie narażonym na zaparowanie, akcesoria do golenia z powodu utleniania jeszcze szybciej się tępią. Ulubiona maszynka posłuży dłużej, jeśli będzie przechowywana w pojemniku zawierającym silikażel.

Podobne posty

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *