format a4 wymiary i rozmiar

Format A4 – jakie wymiary i rozmiar ma kartka?

Obecnie najczęściej wykorzystywanym formatem papieru jest A4. To właśnie w takim formacie najczęściej drukujemy dokumenty, zarówno te domowe, jak i firmowe. Jest to na tyle popularny format, że większość artykułów archiwizacyjnych (np. segregatory, czy koszulki na dokumenty) jest właśnie w tym rozmiarze. Jakie ma wymiary kartka A4 i co warto o niej wiedzieć?

Wymiary formatu A4

Wymiary kartki formatu A4 na całym świecie są takie same, z wyjątkiem Ameryki Północnej. Informacje odnośnie rozmiaru kartki mogą być przydatne podczas wykonywania prac biurowych, a także podczas wydruku. Biorąc pod uwagę powierzchnie kartki, rozmiar strony A4 wynosi 0,062 metra kwadratowego, a więc 62 cm2. Jakie wymiary ma kartka A4?

Wymiary w centymetrach i milimetrach

Dla większości osób rozmiar kartki A4 w centymetrach jest kwestią najważniejszą. Format A4 ma następujące wymiary:

 • 21 cm na 29,7 cm,
 • 210 na 297 mm,

Wprawdzie w Polsce mało kto operuje na calach, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę kartkę A4, ale jej rozmiar w tej właśnie jednostce miary może się przydać. W związku z tym warto o nim wspomnieć, w ramach ciekawostki. Format A4 w calach ma następujące wymiary:/

 • 8,27 na 11,69.

Wymiary w pikselach

Jeśli chodzi o wymiary kartki A4 w pikselach. tutaj musimy wyróżnić je również ze względu na DPI. Czym jest DPI? Jest to liczba punktów obrazu przypadająca na jeden cal. Jak łatwo się domyślić, jest to jednostka stosowana do określania rozdzielczości dla grafik tworzonych przez drukarki itp. Często DPI określane jest również jako PPI, czyli liczbę pikseli na cal. Zatem jakie wymiary ma kartka A4 w pikselach, w zależności od DPI?

 • dla DPI 96 – 794 px na 1123 px,
 • dla DPI 300 – 2480 px x 3508 px.

Wymiar pikselach jest ważny w szczególności dla grafików oraz projektantów, ale dla większości osób w zupełności wystarczy ten w milimetrach i centymetrach.

Rozmiar kartki A4 w stosunku do innych formatów

Rozmiar formatu A4 w stosunku do największego z nich, czyli formatu A0 wynosi 16 do 1. Co to oznacza? Aby zobrazować sobie, jak duża jest kartka A4 musielibyśmy ułożyć aż 16 kartek w rozmiarze A4, aby ją stworzyć. W zasadzie bardzo łatwo możemy wyliczyć sobie wymiary dowolnego formatu, znając rozmiary kartki A4. Dla przykładu, format A4 to połowa kartki formatu A3 lub dwukrotność formatu A5. Jak odnosi się ona do pozostałych popularnych formatów?

 • A0 to 16 kartek A4,
 • A1 to 8 kartek A4,
 • A2 to 4 kartki A4,
 • A3 to 2 kartki A4,
 • A5 to pół kartki A4,
 • A6 to 1/4 kartki A4,
 • itd.

Ile kartek ma ryza papieru A4

Mając wymiary formatu A4 z głowy, możemy przejść do innych informacji, które mogą okazać się przydatne. Jedną z nich z pewnością jest ilość kartek znajdujących się w ryzie papieru. Tutaj z kolei, sytuacja nie jest dość oczywista, gdyż zależy od producenta. Najczęściej w ryzie papieru znajduje się 250 lub 500 kartek, choć znajdziemy w sklepach również te zawierające w sobie 150 lub 125 kartek.

Jako ciekawostkę możemy również potraktować wagę takiej ryzy papieru. Zanim jednak przejdziemy do obliczeń, musimy wiedzieć ile w danej ryzie jest kartek, gdyż wpłynie to na wagę całego arkusza. Co więcej, dość istotna jest również sama grubość kartki, gdyż nie wszystkie są jednakowe. Do najpopularniejszych i najczęściej kupowanych możemy zaliczyć ryzę o gramaturze 80 g/m2, w której waga kartki papieru wynosi 5 gram. W przypadku grubszego papieru np. 150 g/m2, waga kartki papieru wynosi 9,375 grama.

Inne ciekawostki na temat A4

Część osób z pewnością wie, że kartki w formacie A4 nie damy rady złożyć na pół więcej jak 6-8 razy (jasne, możecie teraz spróbować). Jednak gdybyśmy mieli taką możliwość, składając kartkę A4 30 razy, jej grubość osiągnęłaby ok. 100 kilometrów.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *