Drenaż opaskowy – czy jest niezbędny?
Drenaż opaskowy pomaga w walce z zalewaniem piwnic bądź zawilgoceniem fundamentów. Warto zdecydować się na niego, kiedy chcemy utrzymać czystość i zabezpieczyć dom. Jak go wykonać i gdzie odprowadzić wodę? Sprawdź w poniższym artykule.
Czym jest drenaż opaskowy?
Drenaż opaskowy ma na celu walkę z nadmiarem wody na terenie nieruchomości. Jest to system rur drenarskich, które są zakopane w ziemi. Otaczają one budynek i służą do obniżenia zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych. W skład drenażu opaskowego wchodzą perforowane rury, dzięki którym woda wpływa do środka i kolejno zostaje usunięta na odpowiednią odległość od domu.
Czy drenaż opaskowy jest niezbędny?
Drenaż opaskowy warto wykonać wokół ław fundamentowych, a także przy budynku, który usytuowany jest na zboczu, skarpie bądź w jej pobliżu. Jego montaż odbywa się po stronie wzniesienia. W przypadku gdy nie zdecydujemy się na odwodnienie, woda może zatrzymywać się wzdłuż fundamentów i spowodować rozmiękanie gruntu, co w następnej kolejności doprowadzi nawet do osunięcia się ściany.
Gdzie odprowadzić wodę z drenażu?
Wodę z drenażu można odprowadzić w ogrodzie, ale należy zachować minimum 20 m odległości od budynku. Można również wykonać oczko wodne (będzie spływać do niego część wody, a z oczka będzie odparowywać), studnię chłonną (jej dno powinno być usytuowane w położonej niżej warstwie gruntów przepuszczalnych) lub rozsączyć wodę poza działkę (gdzie odbiornikiem może być system kanalizacji deszczowej/ogólnospławnej, jezioro czy rzeka).
Drenaż opaskowy- jak go wykonać?
Etapy ułożenia drenażu opaskowego:
- Odkopanie fundamentów.
- Ułożenie geowłókniny na dnie wykopu, wysypanie kamienia i ułożenie rury drenarskiej.
- Zasypanie kamieniem i ułożenie ponownie geowłókniny.
- Obsypka filtracyjna (wykonana np. ze żwiru, otoczaków czy keramzytu).
Pierwszym zadaniem jest odkopanie fundamentów. Następnie na dnie wykopu rozkłada się geowłókninę, która ma na celu osłonę rur drenarskich. Kolejno należy rozłożyć kamień i ułożyć rurę drenarską. Po ułożeniu rury zasypuje się ją kamieniem i ponownie układa się geowłókninę. Na sam koniec zasypuje się gotowy drenaż piaskiem.
Drenaż opaskowy pozwala zabezpieczyć dom przed zalewaniem piwnic. Jeśli chcesz zamontować drenaż wokół swojego domu czy innego budynku zasięgnij porady u specjalistów. Firma Szczucki posiada nie tylko ogromne doświadczenie, ale również pasję w wykonywaniu prac związanych z robotami ziemnymi. Odwiedź stronę www.szczucki.pl i poznaj szczegóły oferty.