ubezpieczenie turystyczne

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i jak wybrać najlepsze?

Wielu z nas lubi wyjeżdżać za granicę w celach rozrywkowych, ale nie każdy bierze pod uwagę, że może tam się stać coś nieprzewidzianego. Taka sytuacja może nie tylko zepsuć pobyt, ale i narazić na niepotrzebne koszty. Jak się przed tym uchronić? Warto odpowiednio wcześniej zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Czym ono właściwie jest i jak wybrać najlepsze?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia, które zawierane jest przed podróżą za granicę. Można wyróżnić różne elementy takiego ubezpieczenia:

  • Assistance – gwarantuje wsparcie za granicą. Może to być np. pomoc prawna, pomoc w tłumaczeniu, wyszukanie właściwej placówki, rezerwacje itp.
  • Kosztów leczenia – zapewnia pokrycie kosztów leczenia w przypadku choroby lub urazu,
  • Wypadkowe – zapewnia odszkodowanie w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • Odpowiedzialności Cywilnej – gwarantuje pokrycie kosztów w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim,
  • Bagażu – gwarantuje odszkodowanie w sytuacji, gdy bagaż zostanie skradziony,
  • Podróży lotniczej – zapewnia zwrot poniesionych kosztów, które powstały w wyniku opóźnienia lotu lub w przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu,
  • Dodatkowe na wypadek rezygnacji – gwarantuje zwrot poniesionych kosztów, gdy osoba ubezpieczona z istotnych przyczyn nie może odbyć podróży.

Kiedy warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?

Z wyborem ubezpieczenia turystycznego nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Warto sobie dokładnie przemyśleć potrzeby, ponieważ polisa wybrana w pośpiechu może nie uwzględniać wszystkich naszych potrzeb. Decydując się na zakup w dniu wylotu może okazać się, że ten dzień nie będzie wliczony w okres ubezpieczenia, więc warto mieć to na uwadze.

Jeszcze gorsze od czekania do ostatniej chwili jest wykupowanie polisy już podczas pobytu za granicą. W takich sytuacjach obowiązuje nas okres karencji, który może trwać od 2 do nawet 7 dni. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się w ten sposób przed wyłudzeniami, które polegają na wykupowaniu polisy już po nieszczęśliwym wypadku.

Warto rzucić okiem na dokument OWU

OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) to dokument, który zawiera spis zdarzeń oraz chorób, które obejmuje polisa. Warto zapoznać się z tym dokumentem nie tylko, aby mieć świadomość jakie zdarzenia obejmuje, ale również, aby w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie zmiany. Znajomość tego dokumentu pozwala czuć się pewniej podczas podróży, ponieważ nie będziemy zastanawiać się czy dane zdarzenie polisa obejmuje.

Wysokość kosztów leczenia

Zdarzają się sytuacje, że wysokość kosztów leczenia znacznie przewyższa tę, która widnieje w polisie. Dotyczy to zwłaszcza krajów poza Europą, gdzie opieka medyczna bywa niezwykle kosztowna. Decydując się na taki wyjazd warto przemyśleć większą kwotę ubezpieczenia. W przeciwnym razie pozostałą kwotę będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *