miernik pola elektromagnetycznego

Smog elektromagnetyczny – co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie?

Smog elektromagnetyczny to pojęcie, które dla wielu osób stanowi zagadkę. Do czego się więc odnosi? Jak smog elektromagnetyczny wpływa na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i w jaki sposób powstaje smog elektromagnetyczny?

Smog elektromagnetyczny to termin odnoszący się do pola magnetycznego, które powstaje w sposób sztuczny, czyli w związku z działalnością człowieka. Elektrosmogiem nie nazwiemy zatem promieniowania emitowanego przez słońce, czy powstającego w skutek wyładowań atmosferycznych, ale pole elektromagnetyczne, które występuje w związku z działaniem otaczających nas sieci telekomunikacyjnych, czy innych urządzeń emitujących promieniowanie tego typu. Smog elektromagnetyczny tak samo, jak zwykły smog odnosi się do zanieczyszczenia powietrza, które w praktyce może mieć szkodliwy wpływ zarówno na codzienne funkcjonowanie, jak i zdrowie człowieka. Różnicą jest jednak to, że nie chodzi o zanieczyszczenia stałe, ale “zanieczyszczenie” powietrza promieniowaniem elektromagnetycznym.

elektrosmog

Jak smog elektromagnetyczny wpływa na ludzkie zdrowie?

Smog elektromagnetyczny to zjawisko, które nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie ludzkich organizmów oraz zdrowie. Oczywiście rodzaj negatywnych skutków uzależniony jest między innymi od przyjętej dawki promieniowania, czy długości ekspozycji na smog elektromagnetyczny. Ważne staje się zatem przestrzeganie dopuszczalnych norm, które określone zostały w obowiązujących przepisach prawa. W innym przypadku wzrasta ryzyko pojawienia się negatywnych skutków smogu elektromagnetycznego, których przykładem może być m.in.:

 • bezsenność,
 • zaburzenia snu,
 • dysfunkcja tarczycy,
 • zaburzony rozwój dziecka,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego,
 • niepłodność męska i żeńska,
 • nerwica,
 • depresja,
 • zmęczenie,
 • mgłę mózgowa,
 • nerwowość,
 • niepokój,
 • choroby skóry.

W tym miejscu należy podkreślić, że wymienione wyżej negatywne skutki smogu elektromagnetycznego mogą występować łącznie, a każdy organizm reaguje inaczej na przyjęcie określonej dawki promieniowania. Sprawdzić je można wykorzystując miernik promieniowania elektromagnetycznego.

miernik emf

Jak zmierzyć poziom smogu elektromagnetycznego?

Pomiary tradycyjnego smogu przeprowadzane są powszechnie, a ich wyniki bardzo często podawane w codziennych prognozach pogody. Elektrosmog również jest stale mierzony, jednak informacje na ten temat nie są na bieżąco podawane w otwartych kanałach informacyjnych. W związku z tym warto mieć świadomość, że jego poziom można zmierzyć samodzielnie, a umożliwia to miernik promieniowania elektromagnetycznego. Jest to niewielkie urządzenie przeprowadzające automatyczne pomiary, a co za tym idzie wykrywające podwyższone poziomy zanieczyszczenia powietrza smogiem elektromagnetycznym. Warto je zatem mieć cały czas przy sobie, co pozwoli uniknąć nadmiernej ekspozycji na promieniowanie.

Podsumowując należy stwierdzić, że smog elektromagnetyczny to zjawisko, które występuje powszechnie i nie da się go całkowicie uniknąć, co jest efektem rozwoju technologii. Istotne jest zatem to, by poziom sztucznego promieniowania był zgodny z obowiązującymi normami, co można samodzielnie zweryfikować dzięki urządzeniom dostępnym na https://www.srtech.pl/.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *