dezynfekcja w mieszkaniu

Na czym polega dezynfekcja?

W każdym domu czy mieszkaniu występują bakterie czy też drobnoustroje. Można zmniejszyć ich ilość stosując dezynfekcję. Już na początku należy zdawać sobie sprawę, że dezynfekcja i sterylizacja nie są tym samym procesem.

Na czym polega proces dezynfekcji? 

Dezynfekcja jest to proces dzięki któremu można zmniejszyć liczbę drobnoustrojów w danym miejscu czy materiale. Kluczowe znaczenie ma fakt, że w tym przypadku niszczy się formę wegetatywną mikroorganizmów. Im dłuższy czas dezynfekcji, tym można usunąć większą liczbę drobnoustrojów.

Dezynfekcja dotyczy różnego rodzaju przedmiotów, powierzchni użytkowych. Jednocześnie materiał, który jest dezynfekowany nie musi być jałowy. Dezynfekcja pozwala też usunąć grzyby oraz wirusy, do których zaliczamy np. BCV czy HBV. Może też odbywać się powierzchniowo. Można stosować ultradźwiękową bądź kąpielową. Dezynfekcji poddaje się przedmioty czy też powierzchnie, które mogły zostać skażone chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Podczas dezynfekcji można wyeliminować niemal wszystkie bakterie. Należy jednak dobrać odpowiednią metodę. Dostępna jest choćby dezynfekcja fizyczna, gdzie używa się pary wodnej w temperaturze od 100 do 150 stopni Celsjusza. Można też wybrać dezynfekcję chemiczną. W tym przypadku drobnoustroje usuwane są za pomocą środków chemicznych. Ciekawym wyborem jest dezynfekcja termiczno-chemiczna, gdzie stosuje się środki chemiczne w różnych stężeniach, a do tego wykorzystuje się działanie wysokiej temperatury.     

Co niszczy dezynfekcja? 

Dezynfekcja niszczy i eliminuje nawet 100% bakterii, grzybów oraz wirusów. Dezynfekcja nie jest tym samym procesem co sterylizacja, gdyż nie niszczy form przetrwalnikowych drobnoustrojów.

Na skuteczność dezynfekcji wpływ ma wiele czynników, do których należy zaliczyć: czas przeprowadzania, metodę oraz rodzaj drobnoustrojów z którymi w danej chwili zamierzamy walczyć.

Dezynfekcję warto stosować wszędzie tam, gdzie należy ograniczyć liczbę patogenów. Proces dezynfekcji musi być z tego względu przeprowadzany dość często w salonach urody, salonach masażu, gabinetach stomatologicznych czy medycznych.        

Czy dezynfekcja niszczy pluskwy? 

Pluskwy domowe rzeczywiście obecnie są dużym problemem w Polsce. Są to owady, pasożyty, które żywią się krwią i choć są stosunkowo niewielkie, to jednak bywają bardzo uciążliwe.

Często trudno zauważyć pluskwy domowe, to jednak osoby wyczulone na zapach mogą poczuć woń przypominającą kolendrę siewną bądź gnijące maliny, ale w momencie wyczuwania tego zapachu występują już w dużych grupach pluskiew i tym samym ciężej jest przeprowadzić skuteczny proces odpluskwiania.

Wiele osób, które spotkały się z takim problem pluskiew zastanawia się, czy dezynfekcja pozwala pozbyć się pluskiew. Odpowiedź oczywiście brzmi: nie. Tak samo jak proces ozonowania – nie zadziała na pluskwy domowe. Ozonowanie służy do pozbycia się bakterii i drobnoustrojów. Warto wspomnieć, że generowany ozon, gaz który ma 4000 razy mocniejsze działanie niż aktywny chlor zabija głównie roztocza, zapachy fekaliów, moczu kota, psa, papierosów oraz nawet specyficzne zapachy po remoncie lub malowaniu ścian. 

Trzeba pamiętać, że pluskwy rozmnażają się naprawdę szybko i do tego są odporne na wiele środków chemicznych, tym bardziej ogólnodostępnych w sklepach chemicznych lub budowlanych.

Z tego powodu przed wykonaniem profesjonalnego zamgławiania ULV konieczne jest przeprowadzenie inspekcji w domu czy mieszkaniu w celu ustalenia liczebności pluskiew oraz ich stadium rozwoju. Metoda zamgławiania ULV przeprowadzona wraz z zintegrowanymi metodami IPM wraz z użyciem środków penetrujących kryjówki pluskiew, które zawierają pyretroidy uważane są za najbezpieczniejsze oraz najskuteczniejsze w zwalczaniu trudnych insektów takich jak pluskwy domowe. 

Bezpieczna i skuteczna dezynfekcja Warszawa dostępna jest w ofercie firmy PRUSATOR, która zajmuje się odpluskwianiem profesjonalnie od ponad 23 lat. Firma DDD działa w Warszawie i okolicach, ale na ich stronie znajdziesz również “ranking firm DDD z innych miast Polski” – na dole w stopce strony lub zakładce “Porady”.

Prusator zatrudnia najlepszych i doświadczonych deratyzatorów, którzy dobiorą odpowiednią metodę i środki chemiczne do danego problemu. Dzięki temu efekt będzie długotrwały, a patogeny jak i pluskwy zostaną zneutralizowane skutecznie.           

Podobne posty

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *