ziewanie i mowa ciała

Jak bardzo mowa ciała ma znaczenie?

Na co dzień wyrażamy siebie w ubiorze, postawie, gestach, słowach. To w jaki sposób to robimy ma ogromne znaczenie, ponieważ oddziałuje to na innych i wiele mówi o nas, naszym nastroju w danym momencie. Bardzo fajnie opisał to w prostych słowach Dale Carnegie: „Istnieją cztery sposoby i tylko cztery sposoby, w których mamy kontakt ze światem. Jesteśmy oceniani i klasyfikowani przez te cztery kontakty: co robimy, jak wyglądamy, co mówimy i jak to mówimy.”

Czym jest mowa ciała

Komunikujemy się nie tylko za pomocą słów ale całego ciała co nazywane jest potocznie mową ciała. Składa się ona z komunikacji niewerbalnej, chodzi tu o wykonywane gesty, postawę ciała, mimikę twarzy, ruszanie oczami też może nam wiele powiedzieć, jak również dotyk, głos i zachowywanie przestrzeni fizycznej. Dlaczego to ma takie duże znaczenie? Być może w codziennym prywatnym życiu dla kogoś może nie mieć, ale warto popracować nad mową ciała chociażby w pracy, zwłaszcza jeżeli jest się na wyższym stanowisku i ma się pod sobą zespół. W dodatku praca nad mową ciała może pomóc uniknąć nieporozumień. Prostym przykładem jest ziewanie. Z czym nam się to kojarzy? Najczęściej z zmęczeniem i znudzeniem. Warto jednak unikać tego na spotkaniach aby nie urazić osoby prowadzącej spotkanie. Głównym jednak powodem dla którego ludzie powinni znać chociaż podstawy mowy ciała jest zrozumienie prawdziwych emocji i intencji innych ludzi oraz poprawienie swoich umiejętności komunikacyjnych.

Jakie są zalety mowy ciała

Pozwala to ludziom jeszcze lepiej zrozumieć innych, co z kolei pozwala wzmacniać relacje. Kierownikom i dyrektorom pozwala bardziej zrozumieć potrzeby ich pracowników. Współpracownikom pozwala na zobaczenie przez co przechodzą jego koledzy, kto jest pod wpływem presji a kto potrzebuje pomocy. Dodatkowo znajomość mowy ciała pomaga przy negocjacjach. Pozwala też uniknąć manipulacji ale również przekonać innych do siebie. Co za tym idzie zwiększa się też pewność siebie. Może też pomóc w poprawieniu umiejętności prezentacji i publicznych wystąpień. Zdarza się, że nie chcemy na przykład pokazywać innym swoich słabości. Tu również odpowiednia mowa ciała i kontrola może pomóc nam ukryć nasze prawdziwe emocje. To może okazać się przydatne zwłaszcza we wspomnianych wcześniej negocjacjach lub aby kogoś nie urazić. Dobrym przykładem są różnice kulturowe, które dość często nas szokują, a po pewnym czasie mogą się okazać dla nas akceptowalne. W takim przypadku dobrze jest się powściągnąć w ocenie. Dodatkowo poprawia się nasza samoświadomość i emocjonalna inteligencja. Co ważne, dzięki takiej wiedzy stajemy się bardziej empatyczni, a empatia jest po to żeby lepiej zrozumieć uczucia innych. Umiejętność okazywania empatii pokazuje naszą dojrzałość emocjonalną i pomaga budować relacje. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie nie będą ze sobą związani jeżeli nie będą sobie okazywać, że się o siebie martwią.

Jak niewerbalna komunikacja jest używana?

Można ją wyrazić na trzy bardzo proste sposoby.

  1. Wzmocnienie. Jest to technika, w której wzmacniasz swój przekaz werbalny przekazem niewerbalnym. Przykład: Mówisz coś i w tym samym czasie gestykulujesz dłonią – pokazujesz ją lub uderzasz w stół. Twój szef cię chwali i jednocześnie klepie w plecy, żeby jeszcze bardziej wyrazić swoje emocje.
  2. Sprzeczności. Można to robić umyślnie bądź nieumyślnie. Jednocześnie mówisz, że coś zrobisz ale przewracasz oczami okazując że nie do końca jesteś zadowolony. Lub słuchasz tego co ktoś do ciebie mówi ale odwracasz wzrok do monitora okazując tym jednocześnie, że tak naprawdę to wcale nie jesteś zainteresowany.
  3. Uzupełnienie. Dodawanie więcej emocji. Co może być również mylące i źle odbierane. Trzeba uważać w jaki sposób chcemy coś przekazać. Jeżeli żartujemy to warto na końcu dodać uśmiech bądź mrugnąć okiem jeżeli chcemy być dobrze odebrani.

Rozwój emocjonalnej inteligencji jest równie ważny. Czy tego chcemy czy nie emocje towarzyszą nam codziennie. Odgrywają one bardzo dużą rolę, wiele decyzji ludzie podejmują właśnie pod wpływem silnych emocji – i niekoniecznie są to dobre decyzje. Znajomość emocji pozwala na rozpoznanie co się dzieje i właściwe ich zarządzanie. Badania naukowe pokazują, że silna emocjonalna inteligencja może prowadzić do lepszych sukcesów w życiu. Kluczem jest przede wszystkim dobre ocenienie sytuacji, w której warto odpowiadać lub nie. Przykład: kiedy ktoś jest zły to buzują w nim tak negatywne emocje, że żadna rozmowa nie będzie przebiegała dobrze. Lepiej zaczekać aż taka osoba trochę ochłonie i przestanie patrzeć przez pryzmat gniewu, dopiero wtedy będzie myśleć logicznie. W takich sytuacjach najlepiej postarać się okazać sympatię, przybrać postawę niekonfliktową i pokazać takiej osobie że zależy nam na tej znajomości.

Bardzo ważna jest postawa, to ona pokazuje innym co o sobie myślimy, jak się w danym momencie czujemy. Do tego dochodzą również inne rzeczy, takie jak ton głosu, gesty które wykonujemy za pomocą mimiki twarzy, wymachiwania rękami czy przewracanie oczami. Sygnały niewerbalne nie powinny być interpretowane tylko na podstawie jednego ruchu. To jest bardzo ważne, żeby pochopnie kogoś nie ocenić. Nawet jeżeli pojawi się wiele sygnałów to najpierw trzeba je przebadać. Mowa ciała nie jest prosta, co nie oznacza że nie można się jej nauczyć.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *