Na jaki komputer do gier warto się zdecydować?

Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest bardzo wiele. Dla jednych najlepszą opcją będzie spacer, jazda rowerem, może pójście na ryby, ale z pewnością jest wiele osób, dla których jedną z ciekawszych opcji są gry komputerowe. Kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu nie zawsze jest łatwa, bowiem zależy od wielu czynników. Co warto wziąć pod uwagę wybierając sprzęt do gier?

Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem

Zanim przejdziemy do zakupu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, przede wszystkim:

  • laptop czy komputer stacjonarny,
  • do jakich gier jest on nam potrzebny,
  • jakim budżetem dysponujemy.

Laptop czy komputer stacjonarny

Tutaj podjęcie ostatecznej decyzji powinno być uzależnione od indywidualnych preferencji, ale każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

  • rozbudowa i wymiana podzespołów – tutaj zdecydowanie wygrywa komputer stacjonarny. W przypadku laptopa z kolei kupujemy gotową konfigurację o ograniczonych możliwościach rozbudowy,
  • cena – komputer stacjonarny o podobnych parametrach będzie wprawdzie tańszy, ale musimy liczyć się z kosztami związanymi z dokupieniem całej reszty tzn. monitora, myszki, klawiatury itp. W przypadku laptopa mamy już gotowe urządzenie,
  • mobilność – komputer stacjonarny potrzebuje zdecydowanie więcej miejsca, a do tego dochodzi sporo kabli. W przypadku laptopa możemy rozłożyć go praktycznie wszędzie i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, więc wydaje się obecnie dużo ciekawszym rozwiązaniem.

Warto zwrócić również uwagę, że laptop cechuje się zdecydowanie niższym poborem prądu i możliwością pracy bez stałego zasilania (jeśli mamy naładowaną baterię).

Do jakich gier

Kwestia gier jest mocno powiązana z budżetem, czyli kolejnym punktem, do którego jeszcze przejdziemy. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego komputera lub laptopa do gier, powinniśmy zastanowić się w jakie gry gramy lub planujemy grać. Warto zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe wybranych tytułów, aby wybrany sprzęt w pełni je spełniał. Nie sugerujmy się jednak jedynie minimalnymi wymaganiami, gdyż z reguły nie pozwala to na komfortowe granie. Wprawdzie odpalimy tytuł, ale z pewnością będziemy musieli zrezygnować z wielu aspektów, jak choćby wysokiej rozdzielczości.

Budżet

Wiadomo, że im lepsze podzespoły, tym wyższa cena. Nie zawsze jednak musimy wydawać wszystkie oszczędności na sprzęt do grania, ponieważ zwyczajnie nie jest on nam potrzebny. Jeśli nie gramy w bardzo wymagające tytuły, to nie ma sensu wydawać nie wiadomo jakich kwot, gdyż nawet nie wykorzystamy pełni jego potencjału.

Podsumowanie

Wybór sprzętu do grania to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od wielu czynników. Najczęściej jednak w zupełności wystarczy laptop do gier, na który nie wydamy więcej jak 2500 złotych. Uruchomimy na nim większość obecnie dostępnych tytułów, zyskamy dużą mobilność, a jednocześnie nie obciążymy zbyt mocno budżetu domowego. Decydując się na taki wariant warto skorzystać z różnego rodzaju rankingów, jak choćby tego dostępnego na stronie: https://szukamlapka.pl/laptopy-do-gier-do-2500-zl.

Podobne posty

One Comment

  1. Jak widac, modernizacja obecnego komputera moze byc lepszym i tanszym rozwiazaniem niz zakup nowego zestawu. Decyzje o ulepszeniu powinnismy jednak podejmowac z glowa, bo w starszych konfiguracjach taka koncepcja moze nie miec sensu lub po prostu byc mniej oplacalna. Wiele tutaj zalezy od tego jakim sprzetem dysponujemy, w jakich zastosowaniach wykorzystujemy komputer i jaki efekt chcemy osiagnac. Kwestie modernizacji sprzetu mozna zaplanowac juz podczas wybierania nowego zestawu. Warto tutaj zdecydowac sie na bardziej przyszlosciowe podzespoly – platforme zapewniajaca wsparcie dla kilku generacji procesorow, konfiguracje pamieci RAM pozostawiajaca wolne banki na plycie glownej, karte graficzna z wieksza pojemnoscia pamieci VRAM czy mocniejszy zasilacz. Takie rozwiazanie moze zaprocentowac w przyszlosci, gdy zdecydujemy sie na ulepszenie PC-ta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *