optymalizacja spółki

Optymalizacja spółki – jak to się dzieje?

Prowadzenie spółki nie jest łatwym zadaniem. Nie można po prostu otworzyć jej, a potem osiąść na laurach. Niezależnie od tego czy jest to mała spółka, czy duża wymaga pracy nad sprawami bieżącymi oraz ulepszeń na przyszłość. Działaniem, które ma sprawić, że firma będzie działać lepiej i zacznie przynosić większe korzyści oraz będzie miała lepszą wydajność.

Czym jest optymalizacja spółki?

Optymalizacja jest szansą spółki na polepszenie swojej działalności. Zanim przejdzie się do wdrażania takich działań, trzeba wiedzieć czym optymalizacja właściwie jest. Pozwala to na jej świadome zastosowanie.

Podstawowe znacznie optymalizacji to głównie poszukiwanie i w efekcie poszukiwań znajdowanie, wyznaczanie najlepszego rozwiązania dla określonej sytuacji. Przy tym konieczne jest pamiętanie, że jest to rozwiązanie najlepsze z punktu wybranego, konkretnego kryterium. W przypadku spółki dotyczy to głównie wzrostu wydajności, bądź obniżenia kosztów. Obie rzeczy są korzystne dla każdej firmy. Bardzo często spotykane i popularne jest optymalizowanie podatków. Zwłaszcza, że firmy niejednokrotnie są zmuszane do opłaty nie jednego podatku, lecz kilku na raz.

Wśród opcji jakie daje optymalizacja istnieje optymalizacja jednokryterialna i wielokryterialna. Pierwsza z nich opiera się na optymalizowaniu jednego, wybranego kryterium, np. wydajności. Druga wybiera więcej opcji, np. wydajność, koszty.

Czy optymalizacja budzi kontrowersje?

Choć optymalizowanie spółek jest z ich perspektywy bardzo korzystne niektórzy patrzą na ten proces bardzo sceptycznie. Głównie podejrzliwość budzi optymalizacja podatkowa, którą wskazuje się czasami jako łamanie prawa. Nie obawiaj się jednak, jest to całkowicie legalne. Nie ma żadnych przepisów we współczesnym prawie, które zabrania przedsiębiorcom wszelkiego rodzaju działania na swoją korzyść oraz szukania dobrych rozwiązań na poprawę działania spółki.

Funkcjonująca od początku 2018 roku Konstytucja Biznesu pokazuje, że to, co nie jest jasno i prawnie zabronione w przepisach, co nie jest niezgodne z prawem jest całkowicie legalne. Pomimo tego eksperci czują się w obowiązku zalecać rozważną optymalizację spółek. Takie działania mogą wpłynąć pozytywnie na działanie spółki oraz jej wizerunek. Jednak korzyści będą widoczne tylko wtedy, gdy optymalizacja nie będzie powodowana agresywnymi planami oraz chęcią uniknięcia płacenia podatków.

Poprawna strategia optymalizacji

Chcąc prawidłowo zoptymalizować spółkę trzeba przyjrzeć się jak funkcjonuje, jakie podatki płaci, jakie dziedziny mogłyby być lepsze, ale przede wszystkim trzeba koniecznie ocenić jaki jest rodzaj posiadanej spółki. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ od 2014 roku spółki: kapitałowe, akcyjne, komandytowo-akcyjne są opodatkowane w podwójny sposób. Jest to opodatkowanie w wysokości 19% na poziomie spółki, wraz z dywidendą na rzecz wspólników posiadanych przez spółkę, również w kwocie 19%. W sumie daje to 38% podatku do zapłacenia. Nie jest to suma mała ani bez znaczenia w budżecie spółki.

Można zastanowić się czemu spółki z takim opodatkowaniem są tak chętnie wybierane, jednak odpowiedź na to jest prosta. W takich spółkach przedsiębiorcy często mają wrażenie, że nie są one zabezpieczane ich prywatnym majątkiem, czyli nie obawiają się, że w razie problemów stracą swoje pieniądze. Mija się to jednak z prawdą. W ściśle określonych sytuacjach, zwłaszcza związanych z podatkami, wspólnicy spółki odpowiadająca jej działania swoim majątkiem. Aby uniknąć takiej sytuacji oraz skończyć z płaceniem podatku 38% warto zoptymalizować spółkę.

Spółka może zostać przekształcona w spółkę komandytowo-hybrydową. Po jej stworzeniu jej komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma to różne zalety. Główną jest brak podwójnego opodatkowania, z zachowaniem podatku na wysokości 19%. Zarząd spółki komplementariusza nie odpowiada w takiej sytuacji swoim majątkiem za działania spółki hybrydowej.

Jest to sporą różnicą w porównaniu do spółek z o.o. i spółek akcyjnych. Dodatkową korzyścią jest możliwość stałego dostępu do zysków przez wspólników. To pozwala na szybkie korzystanie z nich.

Rozsądne optymalizowanie spółki

Pomyślny przebieg optymalizacji daje szansę na zmniejszenie ciążących na spółce zobowiąza podatkowych. Możliwe jest to do osiągnięcia tylko, gdy proces optymalizacji był rozsądny, zaplanowany i przemyślany. Dodatkowo powinien opierać się na znajomości prawa, w tym prawa gospodarczego oraz orzecznictwa w tym zakresie. To pozwoli uniknąć oskarżeń o chęć unikania podatków.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *