zagraniczne wakacje

Jak zabezpieczyć pieniądze w trakcie zagranicznych wakacji?

Wakacje kojarzą się z beztroskim relaksem. Naszą zmniejszoną czujność mogą wtedy jednak skrupulatnie wykorzystać kieszonkowcy. Jeżeli zamierzasz spędzić urlop w jednym z popularnych kurortów, poznaj kilka zasad bezpiecznego płacenia za granicą.

Zaopatrz się w walutę – skorzystaj z kantoru internetowego

Przygotowania do wakacji obejmują nie tylko pakowanie walizek – trzeba zaopatrzyć się również w walutę. Doskonałym rozwiązaniem jest wymiana walut online. Korzystając z kantoru internetowego, szybko, bezpiecznie i bez ponoszenia zbędnych kosztów zakupisz dowolne waluty.

Dlaczego warto zabrać ze sobą gotówkę? Mimo że może ona paść łupem złodziei, to warto ją mieć na wypadek, gdyby:

  • instrumenty płatnicze zawiodły,
  • w kraju docelowym zostały wprowadzone limity na wypłaty środków z bankomatów,
  • były problemy z płatnością kartą płatniczą.

W wymienionych sytuacjach dostęp do nawet niewielkiej kwoty w gotówce będzie niezwykle cenny.

Czy za granicą warto płacić kartą płatniczą?

Jeżeli masz kartę debetową lub kredytową podpiętą do konta w PLN, możesz zastanawiać się, czy zabrać ją ze sobą. Nie zaszkodzi, ale przed wykonaniem pierwszej płatności za granicą, dowiedz się:

  • ile będzie cię kosztowało przewalutowanie środków,
  • czy bank ma w ofercie przewalutowanie dynamiczne i ile ono kosztuje,
  • czy będziesz ponosił dodatkową opłatę za wypłatę środków z bankomatu.

Kartę płatniczą z pewnością warto mieć ze sobą choćby na wypadek kradzieży gotówki. W takiej sytuacji będzie ona gwarantowała dostęp do środków.

Zapłać za hotel i atrakcje jeszcze przed wyjazdem

Chcesz uniknąć utraty sporej kwoty środków? Pamiętaj, że współcześnie większość usług i produktów możesz opłacić przelewem. Jeżeli wycieczkę organizujesz na własną rękę, pokój w wybranym hotelu możesz opłacić tuż po jego rezerwacji. To samo tyczy się atrakcji, np. biletów do muzeum czy aquaparków. Dzięki temu nie będziesz musiał zabierać ze sobą dużej kwoty gotówki.

Nie masz konta walutowego i obawiasz się kosztów przewalutowania naliczonych przez bank? Jest na to sposób. Załóżmy, że urlop zamierzasz spędzić na Węgrzech. Zazwyczaj najbardziej opłacalny kurs forinta znajdziesz w kantorze internetowym, a często nawet znacznie więcej niż tylko atrakcyjne kursy walut – po założeniu Portfela Walutowego, będziesz mógł również wykonywać przelewy walutowe.

Nie trzymaj gotówki i kart w tym samym miejscu

Relaks na plaży czy zwiedzanie zabytków doskonałe okazje dla kieszonkowców, aby pozbawić turystów kosztowności. Jeżeli nie chcesz pozostać bez środków, wychodząc na miasto, zabierz ze sobą jedynie niewielką kwotę gotówki.

Stosuj się również do innych środków bezpieczeństwa, np. nie przechowuj kodu PIN przy karcie. Jeżeli mimo podjętych przez ciebie wysiłków okaże się, że zostałeś okradziony, złodzieje nie wypłacą środków zgromadzonych na rachunku bankowym.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *