opona na wyważarce

Kiedy wymienić opony?

Ze względu na stosunkowo niestabilną pogodę, z jaką mamy do czynienia zarówno wiosną, jak i jesienią, termin wymiany opon z zimowych na letnie i z letnich na zimowe często sprawia problemy. Kiedy zatem powinniśmy wymienić opony?

  1. Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?
  2. Czym różnią się opony zimowe od opon letnich?

Kiedy wymienić opony? W niektórych krajach nałożono obowiązek na kierowców, którzy od konkretnego terminu muszą mieć już założone opony zimowe, bez względu na pogodę za oknem. W Polsce takiego obowiązku nie ma. Kiedy zatem powinniśmy wymienić opony letnie na zimowe, aby nie dać zaskoczyć się zimie oraz zimowe na letnie? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Kiedy jest najlepszy moment na to, aby założyć opony letnie? Ze względu na materiały, z których produkuje się opony letnie i zimowe oraz ich konstrukcję, przy podejmowaniu decyzji o ich zmianie powinniśmy brać pod uwagę średnią temperaturę i ogólnie pogodę.

Przyjęło się, że graniczną temperaturą jest 7 stopni Celsjusza. O ile w ostatnich miesiącach roku łatwiej jest zdecydować, w którym momencie wymienić opony letnie na zimowe, o tyle odwrotna sytuacja staje się problematyczna. Dlaczego? Ponieważ na przełomie zimy i wiosny, kiedy robi się nieco cieplej, a w ciągu dnia temperatura przekracza wspomniane 7 stopni, w dalszym ciągu musimy liczyć się z tym, że nawet w kwietniu pojawią się przymrozki. Warto w takiej sytuacji sprawdzić pogodę długoterminową i zobaczyć, jak prawdopodobnie rozwinie się sytuacja w ciągu najbliższego miesiąca.

Specjaliści informują również, że nawet przy temperaturze do 14 stopni Celsjusza, nie warto spieszyć się z wymianą opon. Szczególnie jeśli w dalszym ciągu rankiem, wieczorem czy nocą mamy do czynienia z niższymi temperaturami. 10 czy 14 stopni Celsjusza nie stanowią żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Temperatura taka nie wpływa również jakoś znacząco na stan techniczny zimowych opon – ogumienie nie zacznie się szybciej zużywać. Zatem założenie opon letnich możemy trochę przeciągnąć w czasie – oczywiście nie można przesadzać w tej kwestii.

Czym różnią się opony zimowe od opon letnich?

Opony zimowe i letnie różnią się między sobą mieszanką gum, którą wykorzystuje się do ich produkcji oraz budową. To wszystko z kolei przekłada się na ich możliwości i parametry związane – na przykład – z oporem toczenia czy przyczepnością. Nie od dziś wiadomo, że opony letnie nie sprawdzają się na lodzie. W porównaniu z zimowymi mają nieco niższy opór toczenia, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i wygodniejsze prowadzenie samochodu. Z kolei opony zimowe mają głębszy bieżnik, dzięki czemu gwarantują optymalną przyczepność zarówno na śniegu, jak i lodzie. Dodatkowo mieszanki gumowe, które wykorzystuje się do ich produkcji, są miększe i wyróżniają się odpowiednią odpornością na niskie temperatury.

Dlaczego nie powinno się jeździć na oponach letnich zimą? Tu już nie chodzi tylko o wspomnianą przyczepność i łatwe wpadanie w poślizg. Opony letniej na ośnieżonej drodze mają również dłuższą drogę hamowania, w porównaniu z przystosowanymi do takich warunków oponami zimowymi. Ponadto guma opon letnich twardnieje przy niskich temperaturach. Nawet jeśli poruszamy się suchą drogą, w takiej sytuacji bieżnik staje się twardszy, przez co nie tylko pogarsza się ich przyczepność, ale i stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla samego ogumienia. Opona letnia, którą wykorzystuje się przy niskich temperaturach, traci po prostu swoją elastyczność. W każdej chwili może zacząć pękać, a jak wiadomo, jazda na takich oponach jest niebezpieczna.  

Opony zimowe latem to również zły pomysł, ponieważ – jak już wspominaliśmy – produkuje się je z bardziej miękkiej mieszanki gum. Tym samym przy wyższych temperaturach wzrasta również ryzyko przebicia opony w trakcie jazdy. Nawet najechanie zimową oponą w dziurę może spowodować sporą szkodę. Dodatkowo droga hamowania opon zimowych w letnich warunkach jest zwiększona. Sam samochód może tracić sterowność na zakrętach, a kierowca – komfort prowadzenia auta.

Z tych właśnie powodów powinniśmy wymieniać opony zimowe na letnie i odwrotnie. Dlatego nie zastanawiaj się, czy warto, tylko umów się na wymianę opon, jeśli jest już taka potrzeba!

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *