Nauczanie zdalne – czego potrzebuje nauczyciel
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi także atrybuty współczesnego nauczyciela. Rozwój technologiczny, który swoim zasięgiem objął także edukację na wszystkich jej poziomach, sprawił, że dziś wiele aktywności uczniów czy wykładowców przenosi się na stałe do przestrzeni cyfrowej. Proces ten zdecydowanie przyspieszyła pandemia, model nauczania zdalnego w polskich szkołach został uzależniony od możliwości sieci. Obecnie nauczyciele pracują na dziennikach elektronicznych, tradycyjne zadania domowe w zeszycie zastępują internetowe panele ćwiczeń i zadań, aplikacje z arkuszami czy cyfrowego platformy edukacyjne. Nic więc dziwnego, że nauczyciel to zawód, który wymaga wyboru odpowiedniego komputera osobistego. Zdalny sposób nauczania sprawia, że najważniejsze dla nauczyciela korzystającego ze sprzętu informatycznego pozostają szybkość i stabilność połączenia laptopa do sieci, a przede wszystkim możliwość płynnej obsługi programów, w których pracują uczniowie.
- Nauczanie zdalne jako wyzwanie dla dydaktyki
- Metody nauki zdalnej i pracy z uczniami na odległość
- Zdalne nauczanie – czego potrzebuje nauczyciel
Nauczanie zdalne jako wyzwanie dla dydaktyki
Wraz z błyskawicznym wprowadzeniem zdalnego nauczania w okresie pandemii polskie szkoły stanęły przed wyzwaniem technologicznym, koniecznością wdrożenia odpowiednich metod e-learningu i cyfrowej weryfikacji wiedzy uczniów. Konieczność szybkiej adaptacji dotyczyła w szczególności samych nauczycieli, którzy do tych nowych warunków musieli dostosować również osobisty sprzęt informatyczny, a także opanować obsługę wielu platform edukacyjnych i kursów szkoleniowych.
Metody nauki zdalnej i pracy z uczniami na odległość
W obliczu ograniczeń wynikających z pandemii dzieci przez kilka miesięcy pozostawały w domach, a to szkoła miała za zadanie dotrzeć do nich z porcją wiedzy. Do dyspozycji ucznia pozostają obecnie liczne platformy e-learnigowe, na których rozwiązywanie zadań pozostaje połączone z rozrywką i satysfakcją z pokonywania kolejnych etapów fascynujących quizów z wiedzy przedmiotowej. To, co zawsze znajdowało się na tablicy w szkole, obecnie bardzo często jest udostępniane uczniom przez Internet w formie materiałów dydaktycznych. Zajęcia w formie zdalnej odbywają się z wykorzystaniem technologii aplikacji idealnie dostosowanych do form wykładów i ćwiczeń w trybie symultanicznym, gdzie nauczyciel może połączyć się z podopiecznymi w trybie wideokonferencji.
Zdalne nauczanie – czego potrzebuje nauczyciel
Do sprawnej obsługi wspomnianych systemów, e-dzienników szkolnych, platform ćwiczeniowych, przeprowadzania kartkówek i sprawdzianów w trybie zdalnym nauczycielowi XXI wieku potrzebny jest funkcjonalny komputer osobisty, najlepiej z pojemnym dyskiem, na którym katalogowanie setek form weryfikacji wiedzy oraz materiałów dydaktycznych stanie przyjemne i klarowne. Laptop dla nauczyciela musi charakteryzować również bezpieczne i szybkie połączenie z siecią, które wykluczy możliwość przeciążenia w trakcie ćwiczeń czy wykładu, a przede wszystkim – podczas sprawdzianów czy rozwiązywania próbnych arkuszy maturalnych. Ogromy wybór sprzętu informatycznego dopasowanego do wymagań współczesnych nauczycieli, jak również ranking najlepszych komputerów i laptopów do pracy w szkole, znajdą Państwo na stronie Media Expert.