Karta informacyjna przedsięwzięcia – przy jakich inwestycjach trzeba ją przygotować?

Co to jest KIP, czyli karta informacyjna przedsięwzięcia?

Budowa różnego rodzaju nieruchomości wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także wypełnienia wielu formalności. Jednym z pierwszych dokumentów, z którym może spotkać się początkujący inwestor jest KIP, czyli karta informacyjna przedsięwzięcia. Jest to dokument, który należy przygotować w związku z planowaną inwestycją, która może wpłynąć na środowisko naturalne. Czym jest KIP, jaki informacje zawiera i w przypadku jakich przedsięwzięć trzeba ją przygotować? Sprawdź!

KIP to jeden z ważniejszych dokumentów, który musi przygotować inwestor decydujący się na budowę nieruchomości. W karcie powinny znaleźć się informacje, które są potrzebne do tego, aby ocenić wpływ przedsięwzięcia na środowisko. Taki dokument sporządza się w momencie, gdy budowa może znacząco wpłynąć na środowisko naturalne na danym terenie. KIP zawiera wiele informacji m.in.: rodzaj, skalę i położenie inwestycji, rodzaj użytych technologii podczas budowy i rozwiązania, które mają chronić środowisko.

Ostatnia rzecz, czyli rozwiązania zastosowane w celu ochrony środowiska na danym terenie mają szczególne znaczenie. Warto rozwinąć ten punkt i poświęcić mu swoją uwagę podczas przygotowywania dokumentu. To w dużej mierze od tego może zależeć czy otrzymamy pozwolenie na budowę. W karcie znajdują się też informacje o przewidywanych ilościach i rodzajach wytwarzanych odpadów oraz formy ochrony przyrody znajdującej się w pobliżu inwestycji.

Jakie inwestycje wymagają sporządzenie karty informacyjnej przedsięwzięcia?

Sporządzenie KIP nie jest konieczne w przypadku każdej inwestycji. Taki dokument jest wymagany tylko w przypadku niektórych budynków, a konkretnie tych, których budowa może oddziaływać na środowisko. Najpopularniejsze inwestycje, dla których sporządza się kartę to:

– domy jednorodzinne, które mają być usytuowane na obszarze chronionym,

– farmy fotowoltaiczne,

– skup złomu,

– inwestycje na obszarze Natura 2000,

– hale i magazyny,

– stacje paliw.

Przed rozpoczęciem prac na terenie budowy należy upewnić się, czy sporządzenie KIP jest konieczne. Być może okaże się, że w przypadku Twojej inwestycji nie trzeba przygotowywać tego dokumentu, jednak zawsze warto mieć stuprocentową pewność.

Komu zlecić przygotowanie KIP?

Dobra wiadomość dla inwestorów jest taka, że nie muszą oni samodzielnie przygotowywać KIP. Jeśli nie wiesz jak poprawnie wypełnić ten dokument, to zostaw to zadanie w rękach specjalistów. Doświadczona osoba zajmie się sporządzeniem karty informacyjnej przedsięwzięcia. Dzięki temu szybko i sprawnie przebrniesz przez wszystkie formalności, które trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy. Obecnie nie brakuje firm, które oferują swoje usługi z zakresu przygotowywania KIP oraz doradztwa w tym zakresie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *