gra w kości

Gra w kości – zasady

Gra w kości jest przeznaczona dla 2-4 osób. Do dyspozycji graczy jest pięć sześciennych kostek, którymi rzucają, a punkty otrzymują za specjalnie określone układy oczek. Jakie są zasady gry w kości i co warto wiedzieć?

Zasady gry w kości

Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów. Warto dodać, że w rozgrywce poza szczęściem, dużą rolę odgrywa również kalkulacja. Zasady gry w kości wywodzą się jeszcze ze starożytności, jednak reguły opatentowała firma Milton Bradley. Na uwagę zasługuje fakt, że popularna gra domino wywodzi się bezpośrednio od kości. Klasyczne kości do gry są w kształcie sześcianu, a na ściankach mają liczbę punktów 1, 2, 3, 4, 5, 6. Gracze podczas każdej kolejki mogą aż trzy razy rzucić kostką. Podczas pierwszego rzutu zawsze trzeba użyć wszystkich, pięciu kostek. Następne rzuty są już nieobowiązkowe, a od woli gracza zależy, które kostki zatrzyma, a którymi wykona kolejny rzut.

Przy grze w kości głównym celem rzutów jest utworzenie właściwej kombinacji. Po rzutach gracz zapisuje we wcześniej przygotowanej tabeli punktację do wybranej kategorii. Przy każdej kategorii jest dostępna inna liczba punktów. Należy pamiętać, że kategoria, która już była wcześniej wybrana, nie może być użyta w następnej kolejce. Kiedy ostatnia kategoria w tabelce zostanie użyta, gra się kończy.

Kto wygrywa?

Zwycięzcą gry w kości zostaje osoba, która zebrała najwięcej punktów. W przypadku gracza, który wyrzucił 4, 4, 1, 4, 3 i wskazał “czwórkę” jako kategorię, liczba punktów będzie wynosić 12. Dzieje się tak, ponieważ w układzie znajdują się trzy czwórki. Jeżeli wybierze kategorię “trójki” to punktów będzie miał jedynie 3, ponieważ w całym zestawieniu jest tylko jedna cyfra trzy. Dlatego bardzo przydatna jest umiejętność szybkiego liczenia, która pomaga podjąć decyzję dotyczącą kategorii.

Gracze mogą także uzyskać premię. Jeżeli wyrzucą chociaż 3 kości z identyczną liczbą oczek we właściwych kategoriach. Niezależnie od tego jaki układ posiadasz, możesz dokonać wyboru kategorii z pozostałych wolnych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku posiadania układu, który nie spełnia wymagań gracz otrzyma 0 punktów. Czasami jest to jednak konieczne, ponieważ układ może nie pasować do żadnej z kategorii.

W grze w kości jednym z najciekawszych układów jest duży strit, którego bardzo ciężko uzyskać, ale jednocześnie jest bardzo dobrze punktowany. W przypadku kombinacji 2-3-4-5 istnieje największa szansa, żeby zdobyć dużego strita.

Gra w kości a liczba graczy

Gracze, którzy mają małego strita mogą się starać uzyskać również dużego strita. Jednak może to sprawić duże problemy, ponieważ z reguły w takich sytuacjach nie ma trzech takich samych kostek, dlatego wybór kategorii jest mocno ograniczony. Rzucając pięć jednakowych kości zdobywa się kategorię generała. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku drugiego, trzeciego i każdego następnego generała można wymienić na jokera, ale tylko wtedy, gdy kategorie z części górnej tabeli były już wcześniej wykorzystane. W dolnej części tabeli można zapisać jokera, pamiętając o właściwej liczbie punktów. Za dużego strita gracz otrzymuje 40 punktów, za małego 30 pkt, a za fula 25 pkt.

Warto pamiętać o strategii “optymalnej”, której celem jest maksymalizacja przeciętnego wyniku. Szansa na zwycięstwo w grze jednak się nie zwiększa, a dzieje się tak z dwóch powodów. Optymalna strategia nie zakłada przeciwników, dlatego działa tylko teoretycznie. W normalnej rozgrywce gracze dostosowują strategię do wyników uzyskiwanych przez pozostałych graczy. Jednocześnie w przypadku wyrzucenia przez przeciwnika kilku generałów lub nawet jednego, strategia optymalna przestaje być skuteczna.

Zdobywanie punktów

Podczas gry w kości wystarczy wyrzucenie dwóch generałów, żeby zdobyć dużą przewagę nad przeciwnikiem. Jeżeli druga osoba nie posiada generałów, to jej zwycięstwo jest mało prawdopodobne. Wszystkie ograniczenia są dość problematyczne, ale mimo to strategia “optymalna” dostarcza wskazówek i jest przydatna w początkowym etapie rozgrywki. Z upływem czasu szczegółowa analiza jest coraz cięższa, ponieważ tabela zapełnia się bardzo szybko.

Przykładowo gracz, któremu udało się wyrzucić 6-6-5-1-5 zostawia dwie szóstki, ale w sytuacji gdy kategoria szóstek została użyta, może skorzystać z piątek. Będzie to również opłacalne oraz korzystne wyjście z opresji. W następnych rundach można korzystać z podobnej strategii, ale należy ją modyfikować i przekształcać, tak żeby pasowała do panujących warunków oraz gry przeciwnika.

Grę w kości rozpoczyna osoba, która została wybrana przez specjalne losowanie. Jeżeli uda się wyrzucić na wszystkich kościach identyczną liczbę oczek, to na konto gracza wpada bonus o równowartości 20 pkt. Najstarsze kości do gry pochodzą z 2000 roku p.n.e. i zostały odnalezione w egipskich grobowcach. Ich największa popularność przypada na czasy imperium rzymskiego.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *