łysienie leczenie

Jak leczyć łysienie i przyspieszyć porost włosów?

Fizjologicznie każdy człowiek dziennie traci około 100 włosów. Problem zaczyna się pojawiać wtedy, kiedy wypadanie włosów staje się nadmierne. Wtedy można już mówić o łysieniu, czyli patologicznym wypadaniu włosów, które może doprowadzić nawet do całkowitej ich utraty. Na szczęście łysienie to schorzenie odwracalne, więc warto wiedzieć w jaki sposób skutecznie zmierzyć się z problemem, podejmując odpowiednie leczenie i przyspieszając porost włosów.

Rodzaje łysienia

Zarówno u kobiet jak i mężczyzn łysienie można podzielić na bliznowaciejące oraz niebliznowaciejące. W tym pierwszym przypadku niestety nie można zazwyczaj liczyć na odrost włosów, na przykład stosując skuteczne sposoby na łysienie, ponieważ na skutek zmian na skórze dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych wraz z ich komórkami macierzystymi. Pośród łysienia niebliznowaciejącego można wyróżnić:

  • łysienie androgenowe– dotyczy zwłaszcza mężczyzn, ale nie tylko. Jest to schorzenie spowodowane nadmierną ilością pochodnych testosteronu w organizmie. Ma ono charakter częściowo lub nawet całkowicie odwracalny
  • łysienie telogenowe– można zaobserwować najczęściej u kobiet, na przykład po porodzie. Włosy przerzedzają się na skutek niedoboru żelaza, ale także chorób tarczycy. Przyczyną tego rodzaju łysienie jest skrócona faza wzrostu włosa
  • łysienie plackowate– charakteryzuje się powstawaniem jednego lub kilku owalnych ognisk, tak zwanych bezwłosych placków. Niestety przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane. Przyjmuje się, że powodem mogą być na przykład czynniki stresogenne

Do łysienia bliznowaciejącego dochodzi zazwyczaj na skutek urazów, takich jak na przykład oparzenia. Na takim obszarze skóry głowy dochodzi do zniszczenia mieszków włosowych i nie ma większych szans na odrośnięcie włosów.

Jak leczyć łysienie?

Leczenie łysienia trzeba rozpocząć od prawidłowej diagnozy. Wtedy można również dobrać najlepszy sposób na to, by odzyskać, przynajmniej część włosów. Trzeba przyznać, że przerzedzone włosy to powód kompleksów i zaniżonego poczucia własnej wartości zwłaszcza kobiet. Dlatego tak ważne jest szukanie efektywnych metod, by sobie pomóc. W jaki sposób można leczyć łysienie? Między innymi stosując dobre środki na porost włosów.

Doustnie

W aptekach dostępne są także tabletki na porost włosów, które zawierają biotynę, składnik mający w sobie cząsteczki siarki, która jest niezbędna do budowy keratyny, podstawowego budulca włosa. Skuteczny w leczeniu łysienia jest również minoksydyl. Powoduje on zahamowanie lub odwrócenie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych, co powoduje pobudzenie włosów do wzrostu. Dostępne są zarówno tabletki dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Dla mężczyzn

Do wcierania w skórę głowy

Na rynku mamy wiele kuracji, na przykład złożonych z szamponu, odżywki i ampułek do wcierania w skórę głowy. Ich zadaniem jest pobudzenie uśpionych cebulek i zwiększenie ukrwienia skóry głowy. Preparaty kosmetyczne i apteczne na łysienie zazwyczaj zawierają substancję zwalczającą pochodną testosteronu, odpowiedzialnego za łysienie androgenowe u mężczyzn.

Bimatoprost

Kolejną substancją, która jest stosowana w preparatach na łysienie jest bimatoprost. Początkowo ten składnik leku na jaskrę był używany tylko w okulistyce, jednak szybko zauważono, że jego ubocznym działaniem jest nadmierny wzrost rzęs. Badania udowodniły, że bimatoprost pobudza mieszki włosowe do przejścia w fazę wzrostu. Dzięki temu porost jest naprawdę imponujący, jednak dobre rezultaty osiąga się jedynie w czasie jego stosowania.

Podsumowanie

Preparaty na porost włosów mogą być stosowane zarówno doustnie, jak i na skórę głowy. Trzeba także pamiętać, że aby leczenie odniosło pierwsze widoczne skutki, trzeba niekiedy wielu miesięcy cierpliwości i regularności stosowania kuracji.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *