Te narzędzia powinny się znaleźć w skrzynce elektryka
Bezpieczeństwo to bez wątpienia priorytet w pracy elektryka. Kluczową kwestią w tym aspekcie pozostaje wybór odpowiednich narzędzi. Stawiając na rozwiązania wysokiej jakości, można zapewnić sobie dodatkowo wysoki komfort pracy oraz szybkość realizacji zleceń. Odpowiednie narzędzia dla elektryka sprawiają, że fachowiec jest przygotowany na różne okoliczności, nawet te najmniej spodziewane, których w tym zawodzie nie brakuje.
Narzędzia dla elektryka – solidność na pierwszym miejscu!
Jakie powinny być podstawowe narzędzia dla elektryka? Zanim przejdziemy do wymieniania konkretnych rozwiązań, przypomnijmy, że wszystko, z czego korzysta elektryk, powinno być wysokiej jakości. Solidne narzędzia są inwestycją w bezpieczeństwo i wygodę pracy. Przez wiele lat będą spełniać swoje zadanie. Odpowiednie narzędzia dla elektryka pewnie leżą w dłoni. Nie wyślizgują się i zapewniają dobrą izolację prądu. Obok ręcznych rozwiązań warto wyposażyć się w podstawowe elektronarzędzia, które ułatwiają i przyspieszają realizację zleceń.
Podstawowe narzędzia dla elektryka – czego nie może zabraknąć w walizce fachowca?
Wśród klasycznych narzędzi dla elektryka pierwszoplanową rolę grają wkrętaki. Przydają się przy montażu gniazd elektrycznych oraz przy pracy z innymi elementami instalacji. Ponieważ są używane bardzo często, warto zwrócić uwagę na to, aby po pierwsze były dobrze izolowane, a po drugie miały ergonomiczną rękojeść nieobciążającą dłoni. Grot wkrętaków powinien być wykonany z solidnego tworzywa – takiego, które nie rozpadnie się podczas pracy. Wśród narzędzi dla elektryka nie może też zabraknąć próbnika elektrycznego, umożliwiającego zweryfikowanie czy w obwodzie jest napięcie oraz obcinacza do kabli, pozwalającego wygodnie przeciąć przewody jednożyłowe i wielożyłowe, wykonane zarówno z miedzi, jak i aluminium.
Podstawowe narzędzia dla elektryka to także szczypce izolowane, zdające egzamin przy pracy pod napięciem. Warto zadbać o to, aby w skrzynce znalazły się różne rodzaje rozwiązań. Szczypce uniwersalne, wydłużone proste i wygięte, boczne, nastawne i tnące powinny wystarczyć, aby być przygotowanym na każdą okoliczność. Ich dopełnieniem jest ściągacz izolacji, który znajduje również zastosowanie przy zdejmowaniu otuliny z przewodów elektrycznych oraz do zaciskania końcówek. A skoro już o przewodach mowa, do walizki elektryka koniecznie trzeba wrzucić taśmę izolacyjną. Przydaje się przy naprawach i łączeniu kabli oraz zabezpieczaniu ich końcówek przed uszkodzeniami.
Elektronarzędzia dla elektryka – rozwiązania do zadań specjalnych
O ile do tzw. „białego montażu” sprawdzą się podstawowe ręczne narzędzia dla elektryka, o tyle przy bardziej wymagających pracach warto mieć pod ręką dodatkowe rozwiązania. Pomocna okazuje się przede wszystkim wkrętarka akumulatorowa, pozwalająca na szybkie wykonanie prac monterskich. Należy jedynie pamiętać o tym, aby urządzenie dysponowało odpowiednią mocą, zapewniającą szybką i wydajną pracę.
Wśród elektronarzędzi przydatna jest ponadto młotowiertarka udarowa – niezbędna przy tworzeniu instalacji od podstaw. Sprawdza się w wykonywaniu otworów pod puszki czy przepustów kablowych. Należy przy tym pamiętać, że młotowiertarka powinna być wyposażona w dodatkowe akcesoria, takie jak: otwornica, dłuto i oczywiście różne rodzaje wierteł. W pracach związanych z modernizacją istniejącej instalacji elektrycznej niezbędny jest ponadto cyfrowy detektor. To niewielkie urządzenie, które pozwala zlokalizować różne elementy elektryczne ukryte pod tynkiem. Do pomiaru rezystancji i napięcia instalacji oraz zweryfikowania ciągłości obwodów spisze się z kolei multimetr cyfrowy.