kable audio

Kable audio – co i gdzie podłączyć

Kiedy mówimy o kablach audio, zazwyczaj mamy na myśli wiele technicznych terminów, takich jak RCA, koncentryczne lub jack. Terminy te są jednak często mylące, ponieważ opisują jedynie rodzaj końcówki kablowej, która jest przedmiotem dyskusji, a nie sam typ kabla. Dlatego chcielibyśmy wyjaśnić tę sprawę.

Podstawowe pojęcia dotyczące kabli audio

Zacznijmy od podstawowych pojęć dotyczących kabli audio.

Jack.

Wielkość i przeznaczenie wtyczki jack zależy od modelu, który można rozpoznać po liczbie plastikowych okręgów, którymi oznaczono daną wtyczkę. Kabel zazwyczaj przesyła sygnały mono lub stereo z odtwarzacza do głośników. Zapewne każdy z nas podłączał kiedyś do komputera lub słuchawek gniazdo 3,5 mm. Ten typ połączenia może być również wykorzystywany do przesyłania sygnałów optycznych (poprzez TOSLINK).

RCA.

Wtyczki RCA są również szeroko stosowane. W przeciwieństwie do kabli jack, kable RCA przesyłają sygnały analogowe za pomocą dwóch różnych przewodów. Końcówka dla prawego kanału jest czerwona, natomiast końcówka dla lewego kanału jest biała lub czarna. Złącze RCA jest również zdolne do przesyłania sygnałów cyfrowych. Wreszcie, analogowe lub cyfrowe kable RCA mogą być używane w połączeniu z kablami koncentrycznymi.

Współosiowe.

Wtyczki RCA są elementem złącza kabli współosiowych. Architektura koncentryczna oznacza, że kabel posiada dwie żyły – zewnętrzną i wewnętrzną – odizolowane od siebie. Sygnał analogowy jest następnie przenoszony na przewód wewnętrzny. Decydującą różnicą pomiędzy kablami koncentrycznymi do transmisji sygnałów analogowych i cyfrowych jest impedancja (rezystancja). Sygnały cyfrowe wymagają impedancji 75 Ohm, podczas gdy analogowe kable koncentryczne pracują z impedancją 50 Ohm.

Przegląd najbardziej popularnych kabli audio.

Jest wiele kabli audio, ale przyjrzyjmy się tym najczęściej używanym.

Kable jack 3,5 mm.

Kable jack – najczęściej spotykany rozmiar to 3,5 mm – przesyłają analogowe sygnały stereo lub mono w instalacjach domowych. Kable te mogą również obsługiwać sygnały mikrofonowe. Odpowiednie wejścia do karty dźwiękowej są zwykle nazywane line-in, podczas gdy wyjścia dla słuchawek są nazywane line-out.

Analogowe kable koncentryczne (RCA).

Kable te są głównie używane do przesyłania analogowych sygnałów stereofonicznych. Możliwe jest również podłączenie systemu 5.1 za pomocą zestawu 5.1 analogowych kabli RCA. Może to być nawet bardzo wygodne, gdy chcesz podłączyć stary amplituner AV bez wejść HDMI do odtwarzacza Blu-ray.

Cyfrowe kable koncentryczne.

Cyfrowy kabel koncentryczny może przesyłać cyfrowy sygnał stereofoniczny lub wielokanałowy z odtwarzacza do wzmacniacza. Działa to w połączeniu z tak zwanym połączeniem S/PDIF. Ma to jednak pewną wadę: nie obsługuje formatów wysokiej rozdzielczości, takich jak Dolby True HD.

TOSLINK.

Kable TOSLINK, podobnie jak kable koncentryczne, bazują na połączeniu SPDIF. Sygnał nie jest jednak przekazywany jako impuls elektryczny, lecz jako sygnał świetlny. Różnica pomiędzy tymi kablami a kablami koncentrycznymi polega na ich połączeniu i konstrukcji. Główną zaletą transmisji optycznej jest to, że sygnał jest bardzo odporny na zakłócenia.

5. Kabel XLR.

Kable XLR są dość rzadkie w kinie domowym, ale bardzo powszechne w studiach, np. studiach nagraniowych. Sygnały analogowe są prawie zawsze przesyłane za pomocą połączenia trójbiegunowego.

6. HDMI.

To złącze audio/wideo ma kluczowe znaczenie w nowoczesnych zestawach kina domowego. Zalety: duża szerokość pasma, mała ilość kabli, niska degradacja sygnału.

Podsumowanie.

Podczas gdy terminy jack i RCA opisują połączenia, termin koncentryczny opisuje pewien rodzaj kabla. Kable koncentryczne ze złączami RCA mogą przesyłać zarówno sygnały analogowe, jak i cyfrowe. Kable Jack są bardzo powszechne w urządzeniach przenośnych oraz w wejściach i wyjściach kart dźwiękowych. TOSLINK i kable koncentryczne często współpracują z połączeniami SPDIF.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *