Perfumiarze, których warto znać

Za perfumami, które dziś możemy kupić w drogeriach i perfumeriach stoją tzw. wybitne nosy. To one tworzą zapachy, którymi dziś zachwyca się cały świat. Mimo popularności zapachów, które stworzyli, ich nazwiska zazwyczaj nie są znane szerszemu gronu. Perfumiarze w przeciwieństwie do gwiazd sportu, estrady czy szklanego ekranu nie osiągają bowiem statusu celebrytów. Kim oni jednak są? Kto tworzy perfumy Gucci, Dior, Armani, Davidoff czy Chanel? Poznaj sylwetki najwybitniejszych nosów perfumiarstwa.

Michel Almairac – ikona, którą musi znać każdy

Urodzony w 1953 roku we Francji Michel Almairac jest współczesną ikoną sztuki perfumeryjnej. To jemu zawdzięczamy takie kompozycje jak Joop!Homme czy Zino Davidoff. W portfolio hiszpańskiego perfumiarza znajduje się jednak o wiele więcej zapachów. Współpracował on z takimi domami perfumeryjnymi jak Burberry, Benesie, Bottega, Armani, Shiseido. Kompozycje Almairaca wyróżniają się prostotą i umiarem, a jednocześnie lekkim radosnym charakterem. Nie boi się on eksperymentów i chętnie sięga po najnowsze zdobycze chemii w zakresie syntetyków.

Alberto Morillas -współczesna gwiazda perfumiarstwa

Jednym z największych współczesnych gwiazd perfumiarstwa jest Alberto Morillas. Pochodzi on z Hiszpanii, a dokładnie z Sewilli. Chociaż w wieku 11 lat musiał uciekać z ojczyzny przed reżimem generała Franco, to jego miłość do Hiszpanii widać po dziś dzień w tworzonych pachnidłach. Morillas przede wszystkim tworzy zapachy oparte głównie na kwiatach pomarańczy, jaśminie i rozmarynie. Jest twórcą takich kompozycji jak Givenchy – Pour Homme Blue Label, Kenzo – Flower. Alberto Morillas stworzył też perfumy damskie Gucci, które dziś są dostępne na https://tagomago.pl/collections/gucci. Zapachy jego autorstwa to m.in. Gucci – Guilty Absolute Pour Femme czy Gucci Bloom. Morillas tworzy zapachy nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Przykładów jego pachnideł w męskim wydaniu należy szukać w ofercie domu perfumeryjnego Carolina Herrera. Perfumy stworzone przez Hiszpana zyskują uznanie na całym świecie. Docenia go też branża perfumeryjna, która nagrodziła Albero Morelliasa nagrodą Prix Francois Coty dla najlepszego perfumiarza 2003 roku oraz tytułem Perfumer of the Year Lifetime Achievement będącym nagrodą za całokształt twórczości Fragrance Foundation, przyznaną w 2013 roku.

Ernest Beaux – ten od Chanel No.5

W zestawieniu najsłynniejszych perfumiarzy świata nie może zabraknąć twórcy najbardziej pożądanego pachnidła na świecie – Chanel No.5, Wbrew powszechnym opiniom aromatu tych perfum nie skomponowała sama Coco, ale właśnie Ernest Beaux. Jego przygoda z pięknymi zapachami zaczęła się już we wczesnym dzieciństwie. Wtedy to towarzyszył ojcu w pracy w największej rosyjskiej manufakturze perfumeryjnej – Alphonse Rallet. W wieku 16 lat rozpoczął w niej pracę i trafił pod skrzydła Antona Lamarcier.  Po I wojnie światowej młody Ernet wyjechał do Paryża, gdzie założył własne laboratorium zapachowe i gdzie w 1920 rok poznał Gabrielle Chanel. Ta znajomość zaowocowała stworzeniem najsłynniejszych perfum świata. Pierwsze flakoniki tego pachnidła zostały przedstawione światu już w 1921 rok. Od tego czasu zdobywają uznanie kolejnych pokoleń miłośników ekskluzywnych zapachów. Warto pamiętać, że Ernest Beaux stworzył nie tylko Chanel No. 5, ale i większość pozostałych zapachów francuskiego domu mody. Flakony z oryginalnymi kompozycjami perfumiarza do dziś zachowane są w Bibliotece Zapachów w Wersalu. 

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *