l-teanina na depresję bezsenność nerwicę

L-teanina na depresję i bezsenność

L-teanina znana jest już od bardzo dawna, a jej pozytywny wpływ na samopoczucie bardzo ceniony. Jej stosowanie poprawia koncentrację, minimalizuje stres, ale pomaga także znosić napięcie nerwowe. Czym właściwie jest i jak dokładnie wpływa na organizm?

L-teanina – co to jest?

Zacznijmy od rzeczy podstawowych, czyli czym właściwie jest L-teanina. Jest to aminokwas, choć bardzo nietypowy, ponieważ nie występuje w białku pokarmowym. Występuje jako wolny aminokwas (nie wchodzi w skład struktury białkowej) w liściach zielonej herbaty. To właśnie dzięki występowaniu l-teaniny, picie herbaty tak pozytywnie wpływa na zdrowie. Warto dodać, że zielona herbata to drugi najczęściej spożywany napój na świecie.

Na co l-teanina?

L-teanina podnosi poziom neuroprzekaźników GABA, serotoniny oraz dopaminy. To właśnie one odpowiedzialne są za regulowanie emocji, dobry nastrój, odpowiednią koncentrację, prawidłowy sen, a nawet apetyt. Z drugiej strony, zmniejsza również poziom związków chemicznych, które odpowiedzialne są za lęk oraz odczuwanie stresu. Może więc działać uspokajająco, redukować stres, a jednocześnie poprawiać jakość pracy umysłowej.

Depresję

Depresja to nic przyjemnego, ale niestety wiele osób się z nią zmaga. W takiej sytuacji warto sięgnąć właśnie po l-teaninę, której działanie obniża lęk oraz redukuje stres. Badania sugerują, że może pomóc również w zmniejszeniu lęku u osób ze schizofrenią.

Lepszą koncentrację

Nasz organizm pod wpływem stresu zwiększa produkcję hormonów: kortyzolu oraz kortykosteronu, które potrafią hamować niektóre czynności w mózgu – również te, które odpowiadają za pamięć oraz uczenie się. L-teanina pomoże obniżyć poziom stresu, dzięki czemu zmniejszy wpływ wspomnianych hormonów na pamięć oraz szybkość uczenia się.

Odchudzanie

Co ciekawe, właściwości l-teaniny pomagają również w odchudzaniu. Odpowiednia ilość snu oraz redukcja stresu są czynnikiem bardzo ważnym w kwestii przestrzegania zdrowej diety. Poza tym, niektóre badania wykazują, że l-teanina ogranicza również gromadzenie się tłuszczu w organizmie.

Suplementacja i dawkowanie

L-teanina występuje w zielonej herbacie, ale trzeba ją umiejętnie zaparzyć. Nie wystarczy zwykłe zalanie wrzątkiem, ponieważ traci ona swoje cenne właściwości. Ludzie żyją w ciągłym pędzie, więc czasem dobrym rozwiązaniem może być sięgnięcie po suplementy, których dawkowanie powinno być zawarte na opakowaniu – w zależności od tego, na który produkt się zdecydujemy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z zielonej herbaty.

Jak zaparzyć zieloną herbatę

Przede wszystkim, do przygotowania odpowiedniej zielonej herbaty najlepsza jest woda filtrowana. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość, więc możemy wykorzystać również wodę mineralną niegazowaną, o niskiej zawartości wapnia. Za każdym razem powinna to być świeża woda – raz gotowana.

Drugą ważną kwestią jest temperatura wody- zielonej herbaty nie zalewa się wrzątkiem. Odpowiednią temperaturą jest 80 st. C. i nie należy jej parzyć dłużej jak 3-4 minuty. Zbyt mocna traci swoje walory smakowe.

Warto dodać, że liście zielonej herbaty możemy zaparzać wielokrotnie. W zasadzie nawet powinno się wylać pierwsze parzenie, ponieważ ono dopiero obmywa liście z zanieczyszczeń. Zielona herbata parzona po raz drugi jest nawet bardziej bogata w składniki mineralne, niż ta z pierwszego naparu. Nie możemy jednak zbyt długo zwlekać, ponieważ po 12 godzinach w wilgotnych liściach zielonej herbaty rozwijają się grzyby.

Do zielonej herbaty nie powinniśmy dodawać również cytryny, ani mleka.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *