Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Pompy ciepła są nowoczesnymi rozwiązaniami, które stale zyskują na popularności, dzięki propagowaniu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii do zasilania domu ciepłem. W zależności od konkretnego rodzaju urządzenia, wykorzystują one darmową energię z dolnego źródła, które może pochodzić z powietrza, wody lub gruntu. Dzięki temu są one w pełni ekologiczne i ekonomiczne. Ze względu na wiele zalet tego rozwiązania, warto nim zastąpić tradycyjne wysokotemperaturowe grzejniki standardowo montowane w domach.
Pompa ciepła gruntowa
Gruntowa pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, do produkowania ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii zgromadzone w gruncie. Jest to energia geotermalna, która powstaje na skutek nagrzewania jego zewnętrznych warstw. Temperatura, jaka panuje na głębokości 1,5 metra nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza, co pozwala na ekonomiczną pracę pompy. Ilość pozyskanego ciepła będzie różna w zależności od zastosowanego wymiennika ciepła – pionowego lub poziomego. Kolektor poziomy jest tańszym rozwiązaniem, które można zamontować na działce o większej powierzchni. Rury umieszcza się stosunkowo płytko, co umożliwia wykorzystywanie słonecznej energii cieplnej oraz tej pochodzącej z wód opadowych. W przypadku kolektorów pionowych należy umieścić je na większej głębokości w specjalnie przygotowanych odwiertach. Jest to droższa opcja, ale bardziej efektywna. Tego typu urządzenia można znaleźć między innymi na stronie https://www.bricoman.pl/.
Pompa ciepła powietrzna
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które ogrzewa powietrze pobierane z atmosfery, a następnie tłoczy je do kanałów, aby mogło dotrzeć do pomieszczeń wyposażonych w kratki nawiewne. Z kolei w ciepłe dni może pracować nawet jako system chłodzenia, co pozwala mu pełnić funkcję klimatyzatora. Nowoczesne sprężarki, w które wyposażone są pompy powietrzne, umożliwiają efektywne ogrzewanie budynku, nawet gdy na zewnątrz temperatura spada do -25 stopni Celsjusza. Przy -10 stopniach Celsjusza działanie powietrznej pompy ciepła jest najbardziej efektywne. W takich warunkach współczynnik efektywności energetycznej wynosi 2 albo 3. Oznacza to, że ilość przekazywanego ciepła może być nawet cztery razy wyższa, niż miałoby to wynikać z użycia energii elektrycznej.
Pompa ciepła powietrze woda
Pompy ciepła powietrze woda ogrzewają wodę, która tłoczona jest systemem rur centralnego ogrzewania. Źródłem ciepła w tym przypadku jest powietrze w granicach temperatury od 40 stopni Celsjusza do -25 stopni Celsjusza. Co istotne, tego typu urządzenia można montować na zewnątrz i wewnątrz budynku bez konieczności wykonywania odwiertów. Nowoczesne urządzenia zapewniają aż cztery tryby pracy:
- grzanie,
- chłodzenie,
- podgrzewanie wody (C.W.U.),
- jednoczesne grzanie i C.W.U.
Decydując się na instalację pompy ciepła powietrze woda należy jeszcze zastanowić się, czy ma to być model monoblok czy split. W obecnych czasach lepszym rozwiązaniem jest wybór pompy monoblok.