topinambur

Jak wyhodować topinambur?

Wyhodowanie topinamburu jest łatwe. Wiosną sadzisz bulwy w glebie. Jesienią i zimą można zbierać kilogramy topinamburu.
Topinambur jest jednym z naszych nielicznych wieloletnich warzyw. To gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.

Topinambur ma wysokie łodygi, które mogą rosnąć ponad 2 metry wysokości, mocne liście i żółte kwiaty podobne do kwiatów słonecznika. Podobieństwo do słonecznika oznacza, że jest również nazywany słonecznikiem bulwiastym.

Bulwy rosnące pod łodygą ziemi są podobne do ziemniaków, ale są bardziej nierówne i często mają więcej „głów”. Kształt topinamburu może być różny, od podłużnego do okrągłego.

Skąd wziął się topinambur?

Pierwotnie topinambur pochodzi z Ameryki Północnej i przybył do Europy w XVII wieku. Stał się popularny w dużej części Europy, a także w Skandynawii.
Był szeroko rozpowszechnionym warzywem, zanim został pokonany przez ziemniaki. Jednak coraz większy nacisk na diety niskowęglowodanowe sprawił, że topinambur znów staje się popularny.

Uprawa topinamburu

Rozpoczęcie uprawy topinamburu nie jest trudne – uprawia się je podobnie jak ziemniaki. Bulwy umieszcza się w glebie w maju i kwietniu, a jesienią i zimą można zbierać kilogramy wyhodowanego przez nas topinamburu.
W przeciwieństwie do ziemniaków bulwa może wytrzymać zimowanie w glebie w temperaturach do -30° C, ale będzie to zależeć od rodzaju gleby i pokrywy śnieżnej.

Pielęgnacja topinamburu

Topinambur wymaga niewielkiej uwagi. Jednak powinien być nawożony kilka razy w ciągu sezonu, szczególnie pod koniec.
Roślina kwitnie w większości rodzajów gleb. Często uprawiany na lekkich, piaszczystych glebach, aby ułatwić zbiór bulw.
Rośliny mogą dorastać do 2, 5 metra wysokości. Dlatego należy go umieścić tak, aby nie zacieniał innych warzyw. Miło jest go uprawiać w miejscu, gdzie chcesz trochę cienia, ale nie chcesz mieć krzewów.
Nadziemne części rośliny więdną każdej jesieni, a resztki można wykorzystać jako ochronę przed śniegiem i zimnem.

Odmiany

Istnieje kilka odmian i wariantów topinamburu, ale w Polsce są spotykane dwie odmiany „Albik” i „Rubik”. Można je dobrze uprawiać w większości miejsc w Polsce, ale wielkość bulw i plony różnią się.

Jak umieścić bulwy?

Umieść bulwy 10-12 cm w głąb w glebie w odległości 35-40 cm w rzędzie i 75-85 cm między rzędami. Topinambur uwielbia ziemię kompostową, dlatego wskazane jest dodanie warstwy gotowego kompostu przed umieszczeniem bulw w glebie. Użyj wideł lub podobnego przedmiotu, aby poluzować glebę przed umieszczeniem bulw.
Jeśli nie masz ogrodu, możesz również wyhodować topinambur w doniczkach lub skrzynkach na tarasie. Wypełnij je dobrą ziemią kompostową i włóż do niej bulwę lub dwie.

Nawożenie i nawadnianie

Nawóź topinambur mniej więcej tak jak ziemniaki na wiosnę. Dodatkowe nawożenie w tym sezonie jest konieczne, ponieważ roślina rośnie i tworzy bulwy przez całą jesień.
Kwasowość gleby powinna wynosić około 6 w skali ph. W okresach suchych wymagane jest nawadnianie, szczególnie podczas tworzenia bulw.

Zbiór i przechowywanie topinamburu

Topinambur jest zbierany w taki sam sposób jak ziemniaki.
Przykryj glebę słomą lub podobnym materiałem, wtedy będziesz mógł zbierać topinambur przez całą zimę.
Najlepsze warunki przechowywania topinamburu to niska temperatura (0–4 stopni) i wysoka wilgotność (co najmniej 95% wilgotności względnej).

Aby uzyskać wystarczająco wysoką wilgotność, najlepiej przechowywać w plastikowych torbach lub w pudełkach z wilgotnym piaskiem. Plastikowe torby i worki muszą być perforowane, aby umożliwić przepływ powietrza.
Aby uniknąć skraplania w plastikowych torebkach, produkt należy schłodzić przed zamknięciem plastikowej torby.

Może stać się problemem chwastów

Same topinambur nie jest szczególnie oblężony przez chwasty, ale sam może stać się problemem chwastów w ogrodzie. Podziemne bulwy rośliny są chętne do wzrostu, dlatego należy dokładnie przemyśleć, gdzie w ogrodzie chcesz go sadzić.
Jeśli zamierzasz przenieść roślinę i wyhodować tam coś jeszcze, wszystkie bulwy należy usunąć. Alternatywą jest spryskanie świeżo wyrośniętych bulw Roundupem.

Topinambur jest dobry dla diabetyków

Topinambur ma niską kaloryczność i jest dobrym źródłem białka. Nie zawiera skrobi, ale zawiera węglowodanową inulinę, która nie wpływa na poziom cukru we krwi. To sprawia, że jest przydatny dla diabetyków.
Jest także źródłem kwasu foliowego, który pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia. Ponadto jest źródłem potasu, który pomaga utrzymać normalne ciśnienie krwi, a także ma wysoką zawartość błonnika pokarmowego, która jest dobra do trawienia.

Jak smakuje topinambur?

Topinambur ma wiele zastosowań i dobrze pasuje do surowych sałatek i surowej żywności. Ale można go również ugotować lub użyć w puree lub zapiekance. Topinambur ma świeży i charakterystyczny smak. Wielu opisuje jego smak jako orzechowy z mieszanką trufli i karczocha.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *