jak usunąć konto google

Jak usunąć konto Google

Google codziennie zbiera miliony danych od swoich użytkowników. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile Google o nas wie.
Każdego roku, poprzez przeglądarkę Google na całym świecie odbywa się ponad dwa biliony wyszukiwań. Są to dane, które amerykański gigant technologiczny umie bardzo dobrze wykorzystać, szczególnie w reklamie ukierunkowanej na grupę docelową. Wyszukiwane hasła i preferencje muzyczne są zapisywane, smartfon jest śledzony. Umożliwiają to powiązane usługi, takie jak YouTube, Mapy i PlayStore. Można jednak regulować ilość udostępnianych danych.


Ponieważ Google jest zarówno wyszukiwarką, jak i programistą systemu operacyjnego dla smartfonów i obsługuje własną przeglądarkę internetową w przeglądarce Chrome, istnieje bardzo wiele sposobów, w jakie może uzyskać informacje. Na szczęście istnieje wiele możliwości usunięcia danych osobowych.

Jak bardzo przydatne jest konto Google?

Pierwszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać, jest, czy w ogóle potrzebujesz konta Google? Z większości usług, takich jak YouTube, Google Maps czy wyszukiwarka, można również korzystać, nie posiadając konta, chociaż w takim przypadku są one znacznie ograniczone.
Nie przeszkadza to jednak Google w gromadzeniu danych o Tobie, które są następnie po prostu przypisywane do identyfikatora urządzenia i używanej przeglądarki – zamiast do konta Google. Dla większości z nich konto i tak jest prawie obowiązkowe. Zwłaszcza gdy korzystasz z usług takich jak Gmail, Dysk Google czy smartfon z Androidem.
Posiadając konto Google możesz jednak znacznie dokładniej kontrolować, które dane przechowujesz, a które nie.

Usunięcie danych Google zapobiega śledzeniu

Jeśli jesteś posiadaczem konta Google, możesz również zobaczyć dokładnie, jakie dane na Twój temat ma firma. Na pulpicie nawigacyjnym znajduje się zestawienie wszystkich używanych usług Google i przechowywanych tam informacji. W tym miejscu możesz wyświetlić dalsze szczegóły i dokonać drobnych korekt dla każdej używanej usługi. To dobry sposób, jeśli chcesz zabronić albo zezwolić na gromadzenie danych tylko dla niektórych usług.

Usunięcie konta Google

Jeśli nie korzystasz już z usługi Google, zaleca się całkowite jej usunięcie wraz ze wszystkimi zebranymi danymi. Najwygodniej jest to zrobić poprzez „Usuń usługę lub konto”. W tym miejscu można również usunąć całe konto Google. W obu przypadkach należy pamiętać, aby wcześniej wyeksportować wszystkie ważne dane.

Jak usunąć konto Google – krok po kroku

Decyzja o wykasowaniu konta Google musi być przemyślana. Po usunięciu konta nie ma już drogi powrotu. Ponadto utracisz wszystkie dane.
Sam proces nie jest zbyt trudny, można go przeprowadzić w zaledwie kilku krokach. Zatem jak usunąć konto Google:

Krok 1

Przede wszystkim, dowiedz się co oznacza usunięcie konta Google i z czym się wiąże. Oprócz utraty danych stracisz również wszystkie treści zapisane na koncie, takie jak wiadomości e-mail, pliki, zdjęcia, kalendarze.
Nie będziesz mieć już dostępu do Gmaila, dysku, a także sklepu Google Play.
Jest to bardzo skuteczny sposób na skasowanie danych, ale również proces nieodwracalny.
Sam Google radzi, aby zanim zapadnie decyzja o usunięciu konta, najpierw przejrzeć dane i pobrać je na komputer lub telefon. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy wejść na swój profil Google, w panelu użytkownika kliknąć „Dane i personalizacja”, a następnie wejść w opcje „Pobierz lub usuń swoje dane”.

Krok 2

Potem już można przystąpić do usuwania konta Google. Jeśli masz kilka profili na tej stronie, nie martw się – usunięcie jednego konta nie powoduje usunięcia pozostałych.
Żeby zlikwidować konto, wejdź na swój profil Google, a następnie w panel użytkownika. Tam po lewej stronie ekranu, znajdziesz „Dane i personalizacja”
Następnie, kliknij „Pobierz lub usuń dane” albo „Zaplanuj co ma się stać z twoim kontem”.
Na tym etapie możesz dokonać kilku różnych czynności. Może jeszcze rozważasz usunięcie określonej usługi, zamiast usunięcia całego konta? Aby to wykonać wybierz opcję “Usuń usługę”, a czynność potwierdź swoim hasłem do konta Google. To jest dobry moment na skasowanie nieprzydatnych i niewykorzystywanych usług.
Jeżeli Twoja decyzja o rozstaniu się z kontem Google jest definitywna wybierz „Usuń usługę” i kliknij „Usuń konto Google” i naciśnij „Usuń konto”.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *