robienie zdjęcia smartfonem

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

Aparaty naszych smartfonów stają się coraz bardziej zaawansowane. Sprawiło to, że każdy z łatwością może zrobić dobrze wyglądające zdjęcie. Dodatkowo aplikacje używane do przechwytywania, edytowania i udostępniania fotografii stały się niezwykle intuicyjne a tym samym łatwe w obsłudze. Nie jest więc zaskoczeniem, że ludzie przesyłają codziennie miliardy zdjęć do Internetu, a zwłaszcza do portalów społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook i Snapchat. Fotografia stała się językiem mediów społecznościowych, a smartfon to jego narzędzie. Jednak aby w pełni wykorzystać coraz bardziej wydajną technologię aparatu umieszczanego w smartfonach, należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Niezależnie od tego, czy chcesz robić lepsze rodzinne zdjęcia, czy intensywnie korzystasz z konta Instagramie, to warto podnieść poziom swoich umiejętności fotograficznych.

Utrzymuj obiektyw w czystości.

Chociaż to stwierdzenie może wydawać się oczywiste, to często o nim zapominamy. Smartfony spędzają dużo czasu w kieszeniach, torebkach i dłoniach, zbierając kurz i odciski palców, które mogą zabrudzić obiektyw. Brudny obiektyw powoduje, że zdjęcia wydają się niewyraźne, ponieważ światło wpadające do wnętrza aparatu zostaje rozproszone. Dlatego, jeśli masz przy sobie ściereczkę z mikrofibry, przetrzyj obiektyw przed pstryknięciem fotki. Oczywiście do tego celu możemy też wykorzystać materiał bluzy lub koszuli, którą akurat mamy na sobie jednak pamiętajmy, że włókna ubrania mogą porysować obiektyw.

Spróbuj zastosować zasadę trójpodziału.

Zasada trójpodziału to reguła kompozycyjna często stosowana w malarstwie i fotografii. Dzięki zastosowaniu jej możemy uzyskać dobrą kompozycję niezależnie od tematu zdjęcia. Przede wszystkim musisz wyobrazić sobie siatkę, która dzieli kadr na dziewięć części. Jeśli nie potrafisz sobie tego zwizualizować, nie martw się, większość aplikacji przeznaczonych do robienia zdjęć, posiada opcję wyświetlania siatki trzy na trzy.

Ustawiając ujęcie, postaraj się umieścić najważniejsze elementy fotografowanej sceny w punktach, w których linie się przecinają. Warto pamiętać, że umieszczanie obiektów nieco poza centrum  tworzy bardziej zrównoważony obraz i jednocześnie daje większe poczucie przestrzeni i dynamiki. 

Oczywiście, zasada trójpodziału jest bardziej wskazówką niż bezwzględnie obowiązującą zasadą. W zależności od tego, jakie wrażenie chcesz przekazać na zdjęciu, inna kompozycja może okazać się bardziej przydatna. Na przykład, jeśli chcesz uchwycić symetrię budynku, to umieszczenie go w centrum fotografii okaże się doskonałym rozwiązaniem.

Zwróć uwagę na oświetlenie.

Oświetlenie to, bez niewątpliwie, najważniejszy aspekt robienia zdjęć. Fotografię słusznie określa się jako “malowanie światłem”. Kierunek, kolor i intensywność źródła światła ma niebagatelny wpływ na zdjęcie. To dlatego profesjonalni fotografowie często mają stroboskopy, reflektory i inne urządzenia do manipulowania oświetleniem. Ogólną zasadą, którą warto się kierować, jest takie ustawienie, w którym główne źródło światła, czy to słońce, czy żarówka, znajduje się za Tobą i oświetla fotografowany obiekt. 

Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich przedsięwzięć artystycznych, eksperymentowanie może być o wiele lepsze niż sztywne trzymanie się zasad. Dlatego spróbuj również wykorzystać nietypowe rodzaje i kierunki oświetlenia. Przykładowo zdjęcie portretowe, na którym zastosowano oświetlenie boczne, może niekiedy dać bardziej interesujący rezultat, niż dobrze doświetlone, standardowe ujęcie. 

Unikaj używania lampy błyskowej.

Chociaż użycie lampy błyskowej może wydawać się dobrym pomysłem, to na ogół ma ona tendencję do pogarszania jakości zdjęć ze smartfonów. Podczas robienia zdjęć lampa błyskowa może przyczyniać się do powstania niepożądanych artefaktów, takich jak czerwone oczy lub uzyskanie nienaturalnego koloru skóry. Jeśli koniecznie potrzebujesz sztucznego źródła światła, warto rozważyć zakup dodatkowej lampy LED, która często pozwala nawet na regulację temperatury światła. 

Nigdy nie używaj zoomu cyfrowego.

Kolejną rzeczą, której należy unikać podczas robienia zdjęć smartfonem, jest funkcja zoomu cyfrowego. Niestety funkcja zoomu w większości telefonów nie działa w taki sam sposób jak w standardowym aparacie fotograficznym. Kiedy przybliżasz obraz w lustrzance, obiektyw dostosowuje swoje wewnętrzne elementy optyczne, umożliwiając zwiększenie lub zmniejszenie ogniskowej. Zoom cyfrowy w smartfonie tego nie robi. Zamiast tego, po prostu powiększa zdjęcie poprzez efektywne kadrowanie, dzięki temu zabiegowi obiekty wydają się bliższe. Operacja ta niestety wyraźnie pogarsza jakość zdjęcia.

Dlatego jedynym dobrym sposobem na sfotografowanie czegoś odległego jest podejście bliżej. Jeśli nie możesz się zbliżyć, lepiej jest zrobić zwykłe zdjęcie i wykadrować ostateczny obraz podczas późniejszej obróbki. 

Używaj różnych trybów aparatu.

Podczas korzystania z domyślnej aplikacji aparatu, możesz zauważyć, że masz do dyspozycji różne tryby wykonywania zdjęć. Większość użytkowników smartfona korzysta niemal wyłącznie z funkcji “auto”. Dzięki niej aparat sam dostosowuje ustawienia w oparciu o różne czynniki, od ekspozycji do temperatury barw. Tryb automatyczny w większości przypadków działa bardzo dobrze, jednak czasami warto sięgnąć nieco głębiej. 

Korzystanie z określonych trybów może pomóc w robieniu lepszych portretów, tworzeniu panoram i nie tylko. Spróbuj przejrzeć wszystkie ustawienia w aplikacji aparatu i dowiedz się, jaki tryb najlepiej pasuje do sceny, którą próbujesz uchwycić, lub stylu, który masz nadzieję odtworzyć.

Jednym z bardziej przydatnych ustawień jest HDR, czyli High Dynamic Range. Jest to forma przechwytywania i przetwarzania obrazu, która pomaga aparatowi zrównoważyć światła i cienie w danym ujęciu, co pozwala na tworzenie obrazów, które lepiej oddają kolorystykę i oświetlenie.

Funkcja HDR wykonuje kilka zdjęć i łączy je ze sobą, tworząc obraz, który lepiej oddaje wszystkie wysokie i niskie tony. 

Wywołaj najlepsze zdjęcia.

Chociaż obecnie najczęstszym sposobem na dzielenie się swoimi zdjęciami jest publikacja ich na, którymś z serwisów społecznościowych, to nadal papierowe zdjęcia cieszą się sporą popularnością. Nasze najlepsze zdjęcia warto zamienić w papierowe odbitki, dzięki temu fotografie, nad którymi napracowaliśmy się, nie ulegną zapomnieniu, pośród tysięcy zdjęć zgromadzonych na karcie pamięci naszego smartfona. Także ciekawym pomysłem jest wywołanie szczególnie udanych fotografii jako zdjęć XXL. Zdjęcie wydrukowane w dużym rozmiarze nie tylko pięknie wyeksponuje wszystkie szczegóły obrazu, ale także może stanowić wspaniałą ozdobę naszego mieszkania. 

Obecnie najlepszym sposobem na wywołanie zdjęć jest skorzystanie z usług jednego z internetowych fotolabów. Wywoływanie zdjęć online możemy np. zamówić tutaj: https://www.fotocentrum.eu/wywolywanie-zdjec.html

Zamawiając przez internet mamy gwarancję najniższych cen, przy zachowaniu wysokiej jakości wydruku. 

Polecamy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *