włączyć latarkę w telefonie

Latarka w telefonie – jak włączyć?

Latarka w telefonie jest jednym z tych urządzeń, które naprawdę mogą się przydać, choć często nie wiemy dokładnie kiedy. Niegdyś, chcąc rozświetlić ciemności musieliśmy korzystać z dodatkowych urządzeń, ale aktualnie nie jest to konieczne, bowiem praktycznie każdy ma urządzenie, które to umożliwia. Mowa oczywiście o telefonie, a zdecydowana większość z nich ma wbudowaną latarkę. Zatem jak włączyć latarkę w telefonie?

Czy każdy telefon ma latarkę?

Zacznijmy od tego, że posiadanie telefonu nie oznacza od razu, że ma on wbudowaną latarkę. Oczywiście w dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie ją mają, a na pewno te, które posiadają aparat z lampą błyskową. Problem może pojawić się jedynie w modelach bez aparatu, który często posiadają starsi ludzie. Nie oznacza to jednak, że takie telefony nie mogą mieć latarki, bowiem pojawiały się modele, które oferowały taką funkcję jako dodatek np. dodatkowy przycisk. My jednak skupimy się na tym jak włączyć latarkę w telefonach, które wykorzystują do tego lampę błyskową od aparatu.

Jak włączyć latarkę w telefonie

Na dobrą sprawę, każdy telefon, który pojawił się w ostatnich kilku latach na rynku ma wbudowaną możliwość włączenia latarki. W przypadku telefonów z Androidem proces jest bardzo prosty i intuicyjny. Jak włączyć latarkę krok po kroku:

  1. rozwijamy górne menu przesuwając palcem po odblokowanym ekranie,
  2. szukamy ikony latarki, która powinna pojawić się na rozwijanym pasku. Czasem część ustawień może być ukryta, a wtedy powinniśmy poszukać jej klikając na koło zębate lub podobne oznaczenie ustawień,
  3. klikamy ikonę latarki, aby włączyć latarkę i ponownie, aby ją wyłączyć.

Jest to podstawowa opcja pozwalająca włączyć latarkę, choć oczywiście nie jedyna.

Za pomocą Asystenta Google

Kolejna, ciekawa możliwość włączenia latarki w telefonie to Asystent Google. Jak to zrobić w dwóch prostych krokach?:

  1. przytrzymujemy środkowy przycisk w kształcie kółka, który znajduje się w dolnej części ekranu (na odblokowanym ekranie). Oczywiście, jeśli już mamy telefon skonfigurowany w taki sposób, że Asystent działa na komendę “Ok Google”, możemy to zrobić w ten właśnie sposób,
  2. mówimy do telefonu “Ok Google włącz latarkę w telefonie’ w celu jej włączenia i “Ok Google wyłącz latarkę” w celu jej wyłączenia.

Za pomocą gestu

Na sam koniec funkcja włączania latarki za pomocą gestu, choć nie działa na wszystkich telefonach. Jak ją uruchomić krok po kroku:

  1. wchodzimy w ustawienia telefonu,
  2. znajdujemy i klikamy w funkcje ułatwień dostępu,
  3. znajdujemy opcje dotyczące sterowania ruchem lub gestami i jeśli telefon ma takie funkcje, szukamy opcji dotyczącej włączania latarki. Najczęściej uruchamianie jej wymaga narysowania na ekranie wybranej literki lub poruszenia telefonem w określony sposób.

Co zrobić gdy telefon nie ma wbudowanej funkcji latarki?

Oczywiście może się zdarzyć, że telefon, który posiadamy nie ma wbudowanej funkcji latarki. Dotyczy to najczęściej starszych telefonów, ale jest taka możliwość. Co wtedy? Jeśli telefon posiada aparat z lampą błyskową to nie ma najmniejszego problemu. Wystarczy, że pobierzemy stosowną aplikację, którą znajdziemy w sklepie odpowiadającym modelowi telefonu. W przypadku Androidów jest to Google Play, w przypadku iOS App Store. W celu zainstalowania latarki musimy wejść w wybrany sklep, w wyszukiwarce wpisać słowo “latarka” i wybrać aplikację, która nas interesuje. Najlepiej celować w te znajdujące się w górnych wynikach, o najlepszych ocenach. Sam proces instalacji wygląda tak samo, jak w przypadku pozostałych, więc wystarczy, że klikniemy w przycisk “zainstaluj”. Odpowiednia ikona od latarki powinna pojawić się na ekranie głównym, a jej obsługa z pewnością będzie prosta i intuicyjna. Najczęściej będzie to jedynie jakiś duży przycisk od włączania i wyłączania latarki, choć czasem może być wzbogacona o możliwość ustawiania jej mocy.

Jak zwiększyć moc latarki w telefonie

Możliwość regulacji mocy latarki jest ciekawą funkcją, choć niestety niedostępną w obecnych wersjach androida. Takie możliwości obecnie oferują jedynie najnowsze modele Samsunga oraz iPhone, która pozwalają na taką regulację. Wchodząc w latarkę nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem tej opcji, a sama regulacja mocy odbywa się za pomocą odpowiedniego suwaka.

Latarka w telefonie nie działa – co wtedy?

Czasem zdarza się, że latarka w telefonie nie działa, choć przez dłuższy czas nie było problemów. Co w takiej sytuacji? Każdy przypadek jest indywidualny, ale często wystarczy zresetowanie telefonu, aby włączenie latarki było znów możliwe. Co jednak, gdy to nie pomaga? Warto spróbować zainstalować inną aplikację i sprawdzić jak funkcjonuje. Jeśli to nic nie dało, bardzo możliwe, że stan baterii jest zbyt niski, aby ją uruchomić lub się po prostu przegrzała przez długie używanie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *