Jak przestać wydawać pieniądze?
Każdy wie, że trzeba oszczędzać, ale niewielu się to udaje. I nie chodzi tu o problemy z motywacją i wolą. Ilość zaoszczędzonych pieniędzy zależy w dużej mierze od bodźców zewnętrznych. Oto jak obrócić je na swoją korzyść i przestać wydawać pieniądze.
Planuj swój budżet na tydzień, nie na miesiąc
W 2017 r. ekonomista de la Rosa przeprowadził badanie Using Mental Models to Manage Food Stamps Efficiently wśród osób otrzymujących dotacje na żywność. Uczestników podzielono na dwie grupy: jednej pokazano wysokość zasiłku na miesiąc, drugiej na tydzień. Druga grupa okazała się być lepsza w planowaniu wydatków. Mimo że wysokość dotacji nie uległa zmianie, pieniędzy starczyło im na dłuższy okres czasu.
Ludziom pomogła prosta zmiana kontekstu. Dotacje na żywność są zazwyczaj wypłacane raz w miesiącu. Istnieje fałszywe poczucie bezpieczeństwa — wydaje się, że jest dużo pieniędzy. Z tego powodu bardzo łatwo jest wydać je nierozsądnie, a pod koniec miesiąca ograniczyć się we wszystkim.
Wszyscy jesteśmy podatni na ten błąd myślenia w dniu wypłaty. Aby tego uniknąć, spróbuj podzielić swój miesięczny dochód na tygodnie. W ten sposób łatwiej jest zaplanować wydatki.
Ogranicz drobne, ale regularne wydatki
Naukowcy z Common Cents Labs przeprowadzili kilka ankiet, aby sprawdzić, jakich wydatków ludzie najbardziej żałują. Na szczycie listy znalazło się jedzenie poza domem. Kawa i przekąski w biegu sumują się do przyzwoitej kwoty w miesiącu, która mogłaby zostać odłożona na bok lub wydana na coś ważniejszego.
Może być tak, że w ogóle nie pijesz kawy, ale pewnie masz też jakieś wydatki, których żałujesz. Zidentyfikuj je. Następnie zmień coś w swoim otoczeniu, aby utrudnić sobie dokonywanie tych zakupów. Na przykład, usuń dane swojej karty bankowej z tych stron, na których wydajesz dodatkowe pieniądze. Jeśli możesz zamówić w aplikacji bez karty, usuń ją z telefonu.
Możesz również ustalić limit dla siebie. Na przykład, weź tylko pięć przejazdów taksówką w miesiącu i odwiedź dwa lub trzy filmy, nie więcej.
Zaangażuj się w oszczędzanie na przyszłość
Zazwyczaj postrzegamy siebie w teraźniejszości i siebie w przyszłości jako dwie różne osoby. Mamy też bardziej optymistyczne przewidywania dotyczące naszego przyszłego ja. Wierzymy, że to właśnie ona zacznie ćwiczyć i oszczędzać na emeryturę, a my nie musimy się jeszcze o to martwić. Ale ty w przyszłości jesteś wciąż tym samym sobą i musisz oszczędzać już teraz.
Naukowcy stwierdzili, że łatwiej jest, jeśli podejmiemy decyzję z wyprzedzeniem. Badali oni dwie grupy ludzi: jednych przed uzyskaniem ulgi podatkowej, a drugich po jej uzyskaniu. Wszystkich zapytano, jaki procent tej kwoty są skłonni odłożyć. W obu przypadkach uczestnicy podejmowali zobowiązanie, z którego nie można było zrezygnować. Wiedzieli, że obiecana kwota trafi na ich konto oszczędnościowe.
Okazało się, że ci, którzy tylko czekali na odliczenie, byli skłonni odłożyć około 27% całej kwoty. A te, którzy już otrzymali pieniądze, tylko 17%. Jest to dość duża różnica. Faktem jest, że pierwsza grupa zareagowała myśląc o przyszłej wersji siebie. Oczywiście myśleli, że kiedyś będą bardziej odpowiedzialni i oszczędni.
Wykorzystaj tę zasadę na swoją korzyść. Zdecyduj, ile będziesz odkładać nie po otrzymaniu wypłaty, ale z wyprzedzeniem. Na przykład, ustaw w swojej aplikacji bankowej procent, który będzie automatycznie przekazywany na konto oszczędnościowe. I traktuj to jako zobowiązanie, którego nie możesz odrzucić. Ponieważ od tego w dużej mierze zależy Twoja przyszłość.