dziecko na hamaku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hamaka do aerial jogi?

Aerial joga w domu to ogromna przyjemność i świetny sposób na regularną aktywność fizyczną. Należy jednak pamiętać, by wyposażyć się we właściwy sprzęt – dobrej jakości i z odpowiednimi parametrami. Radzimy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Jak ćwiczyć aerial jogę w domu?

Joga na hamakach jest jednym ze sportów, które można bez większych problemów przenieść do swojego domu. Aby było to możliwe, trzeba spełnić tylko jeden wymóg – zakup właściwego sprzętu: hamaka, akcesoriów niezbędnych do montażu oraz materaca gimnastycznego. Wyborowi każdego z tych elementów warto poświęcić wystarczająco uwagi, a w tym artykule skupimy się na najważniejszym, czyli na hamaku.

Materiał hamaka

Jakość, wytrzymałość, odpowiednie testy – to trzy podstawowe rzeczy, o jakich trzeba pamiętać, sprawdzając materiał hamaka. Jak je zweryfikować? Jeśli nie masz możliwości zobaczenia materiału na żywo i zapoznania się z nim podczas pracy, np. na zajęciach aerial jogi w klubie, musisz zaufać informacjom podanym przez sprzedawcę lub producenta. 

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy materiał został odpowiednio przetestowany i czy producent jest w stanie to potwierdzić. Gwarantem bezpieczeństwa jest norma ISO, ale dodatkowym i nawet bardziej ważnym potwierdzeniem są testy przeprowadzone przez niezależną jednostkę badawczą. Unikaj zakupu od producentów, którzy nie są w stanie udzielić Ci informacji na ten temat.

Sprawdzając materiał hamaka, zapoznaj się również z jego specyfikacją. Szczególną uwagę zwróć na wytrzymałość, czyli na maksymalne obciążenie. Dobry hamak może posłużyć nawet dwóm osobom naraz, dlatego szukaj modeli, których obciążenie dynamiczne wynosi co najmniej 150 kg. Poza tym upewnij się, że wybrany materiał jest miły w dotyku (jeśli kupujesz online, możesz zaufać np. opiniom).

Ważne: hamak dla dzieci wybieramy według tych samych kryteriów co model dla dorosłych.

Wysokość pomieszczenia

Hamaki można zakupić w różnych długościach, a dobiera się je ze względu na wysokość pomieszczenia, w którym przyrząd ma zawisnąć.

Długość materiału powinna wynosić co najmniej dwukrotność wysokości pomieszczenia. Do pokoju o wysokości do 2,5 m należy więc zakupić hamak 5 m, a do wysokości ok. 3 m – materiał co najmniej 6 m i adekwatnie z innymi wysokościami. Do bardzo wysokich pomieszczeń można dokupić pas przedłużający.

Jak użytkować hamak, by posłużył długo?

Nawet bardzo dobrej jakości hamak może szybko się zużyć, jeśli będzie niewłaściwie użytkowany. Z tego powodu należy pamiętać, aby zachować niezbędne środki ostrożności. Przed treningiem zdejmij biżuterię i akcesoria – kolczyki, pierścionki czy okulary. Unikaj również ubrań z ostrymi elementami, np. z zamkiem błyskawicznym albo dżetami. Staraj się wykorzystywać hamak tylko zgodnie z przeznaczeniem (np. nie jako huśtawkę, jeśli producent tego nie zaleca). Poza tym czyść materiał według instrukcji, bez dodatków silnych środków piorących.

Podobne posty

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *