projektowanie produktu

Jak przebiega projektowanie produktu?

Projektowanie produktu to proces, który oferuje rozwiązanie problemu na określonym rynku. Udany projekt produktu spełnia potrzeby biznesowe i użytkowników. Obejmuje media cyfrowe, projektowanie doświadczeń i produkty fizyczne.

Jak przebiega projektowanie produktu?

Projektowanie produktu składa się z pewnego procesu. Przede wszystkim – postaw się na miejscu klienta. Aby projektować z myślą o użytkowniku, projektanci produktów najpierw przeprowadzają badania, aby dowiedzieć się, kim będą ich docelowi odbiorcy.

Określ problem. Na podstawie potrzeb i opinii uczestników badania projektant będzie mógł jasno zdefiniować problem.

Generuj nowe pomysły. Projektanci produktu i ich zespoły analizują szeroki zakres potencjalnych kreatywnych pomysłów przed przystąpieniem do opracowania właściwego rozwiązania sformułowanego problemu.

Stwórz prototypy. Koncepcja wybrana w fazie tworzenia pomysłów zostanie sformalizowana jako prototyp (lub wiele prototypów) do celów testowych. Prototypy pomagają projektantom dostrzec dowody na to, że zmierzają we właściwym kierunku. Ponadto przyczyniają się do powstawania nowych pomysłów, których być może wcześniej nie widziano.

Przeprowadź testy. Projektanci kontaktują się z użytkownikami, aby upewnić się, że ich projekty działają zgodnie z zamierzeniami. Projektanci przywracają otrzymane informacje do etapu powstawania koncepcji, aby udoskonalać swój produkt. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – https://grid.com.pl.

Czym jest projektowanie produktu?

Projektant produktu odpowiada za wrażenia użytkownika, jak i cele biznesowe produktu. Ma za zadanie wymyślić i stworzyć rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby użytkowników i biznesu.

Stanowisko projektanta produktu nie jest uniwersalne. W różnych firmach jego obowiązki mogą być różne, od projektowania doświadczeń użytkownika do pełnego zestawu funkcji projektanta. Oto obowiązki, które można określić w jego opisie stanowiska:

 • Doświadczenie użytkownika (UX).
 • Interfejs użytkownika (UI).
 • Pisanie kodu.
 • Zarządzanie projektami.
 • Funkcja decyzyjna.
 • Zarządzanie zespołem.
 • Planowanie i przeprowadzanie testów.
 • Interakcja z programistami.
 • Wsparcie marketingowe.
 • Komunikacja z klientami.
 • Prototypowanie (czasami w CAD).
 • Prezentacja produktu końcowego

Projektant produktu monitoruje, czy produkt jest opłacalny i funkcjonalny, oraz jak zadowoleni są klienci z efektu końcowego. Proces myślenia projektowego obejmuje kilka etapów:

 • Projekt i prototyp.
 • Testowanie z użytkownikami.
 • Analiza informacji zwrotnej od uczestników testów.
 • Wprowadzenie produktu na rynek.
 • Ocena i dokonanie zmian w produkcie.

Projektant produktu musi mieć zarówno umiejętności interpersonalne, jak i być profesjonalistą w swojej dziedzinie. Stanowisko to wymaga komunikacji z różnymi zespołami i klientami, a także umiejętności prezentowania pomysłów na każdym etapie procesu pracy. Rozwiązywanie problemów na czas to kolejna cecha, której projektant produktu musi nabyć. Projektowanie produktu powinno być prowadzone z zachowaniem równowagi między stosowaniem wiedzy technicznej a kreatywnością. W tym zawodzie wyczucie stylu i wyobraźnię przestrzenną należy połączyć ze zrozumieniem komercyjnego komponentu projektu. Projektant produktu musi wiedzieć, jak stworzyć produkt, który dobrze wygląda, działa świetnie i nadaje się do celów biznesowych.

Do realizacji swoich pomysłów wykorzystuje programy takie jak Sketch, Figma, Adobe Illustrator i XD, a także oprogramowanie do prototypowania. Aby uzasadnić swoje decyzje i zaprezentować swoje koncepcje, projektant produktu tworzy mapy ścieżek i przeprowadza badania użytkowników, rysuje makiety, średnio- i wysoce szczegółowe prototypy.

Jak wygląda proces projektowania?

Aby zrozumieć pełny zakres projektowania produktu, musimy wziąć pod uwagę różne formy projektowania, które składają się na proces tworzenia.

Projektanci UX lub interakcji badają wzorce zachowań i opcji, w jaki sposób aplikacja może rozwiązać problem postrzegany przez użytkownika. Projektanci graficzni i wizualni wykonują stereotypową pracę projektanta. Tworzą projekty, wyznaczając granicę między pozytywną a negatywną przestrzenią. Analitycy danych to naukowcy zajmujący się projektowaniem produktów. Robią testy A/B, a także cały czas zbierają i analizują ogromne ilości informacji. Prototyperzy szybko i łatwo tworzą interaktywne interakcje. Jest to integralna część rozwoju produktu. Prototypy pozwalają nam testować pomysły szybko i tanio.

Kto zajmuje się projektowaniem produktu?

Zawód projektanta produktu pojawił się stosunkowo niedawno. Panuje opinia, że jeden specjalista może zastąpić cały sztab marketerów, analityków internetowych i PR-owców. Projektant operuje liczbami i potrafi opracować koncepcję promocji, ale tylko na poziomie podstawowym. Projektant produktu współpracuje z programistami, analitykami, marketerami i wspólnie pracują nad projektem.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *