faktoring

Jaki rodzaj faktoringu wybrać dla swojej firmy?

Usługi faktoringowe są w Polsce coraz bardziej popularne. Istnieje również wiele odmian faktoringu, które znacząco się od siebie różną. Zastanawiasz się jaki faktoring będzie najlepszy dla Twojej firmy? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Jak działa faktoring?

Zanim przejdziemy do porównania rodzajów faktoringu, warto w kilku słowach wyjaśnić jak on działa. Istota faktoringu polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przez instytucję finansową zwaną faktorem. Faktor wypłaca wystawcy faktury od 80 do 100% jej wartości. Firma nie musi czekać aż jej wierzyciel opłaci fakturę, dzięki czemu firma zachowuje swoją płynność finansową.

Faktoring z regresem

Jest to najpopularniejsza w Polsce odmiana faktoringu. Faktoring z regresem zwany jest również faktoringiem niepełnym. Podczas tego typu faktoringu dochodzi do przejęcia wierzytelności przez instytucję finansową (faktora), ale nie jest przejmowane ryzyko niewypłacalności, które zostaje po stronie firmy wystawiającej „odkupioną” fakturę. Jeśli dłużnik nie ureguluje swojej faktury – będzie musiała zrobić do firma „sprzedająca” fakturę. Ze względu na niskie ryzyko po stronie instytucji finansowej – faktoring z regresem jest łatwo dostępnym do uzyskania i najtańszym z produktów faktoringowych. Stosuje się go do kontrahentów których znamy i mamy pewność ich wypłacalności.

Faktoring bez regresu

Nazywany również faktoringiem pełnym, jak sama nazwa wskazuje jest odwrotnością faktoringu niepełnego. Tutaj instytucja finansowa faktycznie „odkupuje” całą fakturę, wraz z ryzykiem niewypłacalności finalnego odbiorcy faktury. Jest to najbezpieczniejsza forma faktoringu dla wystawcy faktury, bo faktycznie nie interesuje go to czy finalnie faktura zostanie zapłacona. Właśnie przez to – koszt takiego faktoringu jest największy. Stosują go najczęściej spółki giełdowe, aby wyrzucić stan należności poza bilans, a co za tym idzie – staje się bardziej atrakcyjna dla akcjonariuszy.

Faktoring odwrotny

Tu z kolei mamy odwróconą sytuację – jeśli mamy do zapłacenia jakąś fakturę, a w tym momencie nie chcemy nadwyrężać swojej płynności finansowej – możemy starać się o jej sfinansowanie przez instytucję finansową. Dzięki temu możemy wydłużyć spłatę nawet o kilka miesięcy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *