Jak wybrać doradcę inwestycyjnego ?
Inwestycja jest poważnym krokiem, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą oszczędności życia. Nie ważne, czy jesteśmy właścicielami zasobnego konta, czy wkład pieniężny będzie dużo mniejszy. Dla nas jako inwestorów każda taka decyzja będzie oznaczała burzę mózgów, chwilę niepewności i pewnego rodzaju stres.
Czym się kierować przy wyborze doradcy inwestycyjnego?
Pierwszym i najważniejszym aspektem jest dokument, który nadaje tytuł „doradca finansowy”. Osoba, która ubiega się o uzyskanie takiej licencji, musi z pozytywnym wynikiem zdać organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Test składa się aż z trzech etapów. Po przejściu tego etapu doradca może już prawnie posługiwać się tym tytułem i dostaje niepowtarzalny numer licencji. Do wykonywania zawodu uprawnia również ukończenie studiów i kierunku, gdzie zagadnienia o obrocie instrumentami finansowymi pokrywają się z egzaminem. Każdy doradca inwestycyjny jest wpisany na listę na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Klient może bez problemu sprawdzić, czy osoba oferująca takie usługi faktycznie ma taki tytuł.
Mając już taką wiedzę i zaznaczone nazwiska na liście, można przejść dalej. Tytuł jest bardzo ważny, ale istnieje jeszcze kilka ważnych czynników wyboru. Dla pewności warto oczywiście wśród znajomych sprawdzić, czy sami nie korzystali z usług doradcy. Jeżeli ich odczucia są pozytywne i w wyniku rozmowy nie przekazali żadnej niepochlebnej opinii, można śmiało wziąć namiar na takiego doradcę. Informacja o dobrej współpracy to klucz do wzajemnego sukcesu. Brak takiego rozwiązania zmusza nas do szukania dalej. Kolejną ważną rzeczą jest doświadczenie i ciągła edukacja. Specyfika papierów wartościowych, system podatkowy, aspekty prawne, akcje i obligacje- to tylko mała część wiedzy, jaką powinien posiadać doradca. Zakres jest naprawdę imponujący, zwłaszcza gdy w grę wchodzi jeszcze dobranie odpowiedniej propozycji inwestycji dla klienta. Doświadczony fachowiec będzie mógł pochwalić się również długą listą zadowolonych osób, którym pomógł zainwestować pieniądze. Rekomendacje to bardzo ważne poświadczenie, że osoba wykonująca ten zawód jest szanowana na rynku. Posiadanie samych zadowolonych klientów to duma dla każdego utytułowanego doradcy.
Każdy zawód posiada dwie strony medalu. Pojemna pamięć i nienaganne operowanie wszelkimi przepisami to jedno, a drugie to zaangażowanie. Nic tak nie wciąga człowieka, jak zainteresowanie swoim zawodem. Doradca inwestycyjny powinien poruszać się w tej dziedzinie jak ryba w wodzie. Kreatywność, sprawność w działaniu i chęć poszerzania swoich horyzontów na każdej płaszczyźnie życia przyniesie same pozytywne skutki. Zadowolony doradca to z pewnością również zadowolony klient. Ważne jest również, żeby przy pierwszym spotkaniu wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Jako osoby, które z chęcią chcą skorzystać z porady, mamy prawo do zadawania pytań i uzyskania odpowiedzi. Warto zwrócić również uwagę, czy doradca skłania się ku rozmowie i analizie sytuacji finansowej. Brak uzasadnienia przy podjętych krokach, przedstawionych strategiach i przede wszystkim utrudniony kontakt to niestety znak, że należy skorzystać z pomocy innego eksperta.
Powierzając swoje pieniądze odpowiedniej osobie możemy mieć pewność, że inwestycje będą generować zyski. Dzięki temu nieznajomość tematu nie będzie żadną przeszkodą do działania w tym zakresie biznesu.
Doradca finansowy – jak zacząć własną działalność?
Zawód doradcy finansowego z biegiem lat nabiera na sile i cieszy się dużym powodzeniem. Wynika to po części z większej świadomości, możliwego ryzyka, jak i nieznajomości tematu. Nie każdy lekarz, inżynier, czy kosmetolog musi znać się na szeroko pojętej ekonomii, podatkach i finansach. Taka sama zasada działa również w drugą stronę. Wielobranżowość i zainteresowanie różnymi dziedzinami to oczywiście pożądana cecha, ale nie jest absolutnie konieczna.
Na szczęście grono doradców finansowych ma odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, z których może skorzystać każdy, kto potrzebuje porady w tym zakresie. Ekspert od finansów swoją ścieżkę zawodową zaczyna przeważnie od pracy w konkretnej placówce bankowej. Stała pensja plus prowizje od poszczególnych klientów to zapewnienie spokoju i możliwość poznania branży od podszewki. Jednak najważniejszym elementem w tym wszystkim jest doświadczenie, które pozwoli na zawarcie przeróżnych transakcji.
Gdy przychodzi czas na założenie firmy
W pewnym momencie ścieżki zawodowej u wielu doradców pojawia się myśl i pomysł o założeniu własnej działalności gospodarczej. Na taki krok decydują się te osoby, które cenią sobie niezależność i chcą pracować na własne nazwisko i markę. Chwila na dokonanie takiego kroku przychodzi wówczas, gdy firma ogranicza zdobyte kompetencje i chęć działania. Uczucie zatrzymania się w jednym miejscu jest najgorszym elementem dla rozwoju kariery. Właśnie z takiego powodu coraz więcej doradców finansowych pragnie działać na własną rękę i na rynku można zaobserwować mnóstwo firm, które oferują pośrednictwo finansowe. To czas na stworzenie swojego niepowtarzalnego biznesplanu.
Pomysł na własną działalność
Wydawałoby się, że doradca finansowy ma ściśle określoną działalność i pomysł na własną firmę to bułka z masłem. Otóż nie. Nawet w tej dziedzinie można rozróżnić kilka specjalizacji takich jak: plany oszczędzania, ubezpieczenia, leasingi, wszelkiego rodzaju kredyty (dla firm, hipoteczne, konsolidacyjne i gotówkowe) i pożyczki prywatne. Na tym etapie pojawia się pytanie, czy firma powinna skupić się jedynie na kilku produktach, które można ze sobą połączyć, czy stworzyć miejsce, gdzie zakres usług będzie szeroki. Oba rozwiązanie mają swoje wady i zalety.
Agencja, która będzie miała w swojej ofercie wszelkie możliwe produkty finansowe to oznaka, że potencjalny klient ma szeroki wybór i znajdzie poradę odnośnie do wszystkich możliwych produktów finansowych. Takie działanie z kolei niesie ze sobą szansę na dotarcie do większej liczby klientów. Poczucie kompleksowej obsługi jest bardzo kuszące. Minus jest taki, że na rynku, zwłaszcza w dużych miastach na tym poziomie konkurencja jest ogromna. Firmy, które składają się z kilku lub kilkunastu doradców i oferują szeroką gamę produktów, mogą mieć już znaczącą pozycję. Na starcie trzeba pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowych pracowników oraz doszkalaniu się z zakresu, który sprawia trudności. Druga opcja z kolei jest bardzo pożądana na rynku finansowym. Brakuje specjalistów, którzy potrafią poświecić się tylko konkretnym produktom finansowym i rozwiązywać problemy swoich klientów. Najczęstszym połączeniem jest doradztwo w zakresie kredytów gotówkowych, hipotecznych i gotówkowych oraz leasingu. Takie założenie przekonuje klientów, że mają do czynienia z fachowym ekspertem. Z czasem, gdy firma będzie zyskiwać na zainteresowaniu, działalność można poszerzać o kolejne produkty finansowe, a co za tym idzie pomyśleć o powiększeniu firmy. Przemyślane kroki dadzą możliwość pełnej kontroli.
Ważnym krokiem jest również wybór partnera biznesowego. Specjalizując się w dużych kredytach, współpracę warto nawiązać z bankiem. Ciężko jest przebić się do tak dużych placówek, ale mimo wszystko jest to możliwe. Kredyty krótkoterminowe i pożyczki prywatne dają możliwość zawierania większej ilości umów. Należy pamiętać, że im pokaźniejsza jest oferta tym profil firmy, bardziej przemawia do potencjalnych klientów, a doradcy mają szeroki panel propozycji. Takie wyjście przynosi korzyści wszystkim stronom transakcji.