emigracja zarobkowa

Gdzie najlepiej emigrować w celach zarobkowych?

Wielu Polaków opuszcza kraj, a przyczyny takiej decyzji są rozmaite. Niezaprzeczalnie dominuje jednak chęć godnego i dostatniego życia, a w tym celu niezbędne są lepsze zarobki. Jaki kierunek najlepiej wybrać?

Emigracja i ważne wybory

Sama znajomość minimalnej stawki godzinowej w danym kraju nie jest wystarczającą informacją, aby na zawsze odmienić swoje życie. Równie istotny jest ustrój polityczny, poziom standardu życia, poziom edukacji, bezpieczeństwo, a nawet panujący klimat.

Gdzie emigrują Polacy?

Stosunkowo niskie zarobki przy dość wysokich kosztach życia w Polsce sprawiają, że Polacy często decydują się na wyjazd za granicę. Ważne w tej kwestii jest, że emigracja pomaga nie tylko doświadczonym pracownikom z bogatym CV, ale również osobom stawiającym pierwsze kroki w świecie finansów.

Wśród krajów, do których najczęściej wyjeżdżają Polacy, są: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Szwecja, Norwegia i Dania.

Gdzie emigrować, aby godnie żyć?

Decydując się na wyjazd za granicę warto mieć na uwadze, że zarobki to tylko jedna strona monety. Na jej odwrocie znajdują się koszty utrzymania, podatki oraz system opieki zdrowotnej.

Niezwykle istotne jest również społeczeństwo zamieszkujące dany kraj oraz jego podejście do emigrantów. Warto zwrócić uwagę również na system edukacji, ponieważ poziom wykształcenia bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa i kulturę osobistą.

Na szczęście opierając się na badaniach wykonanych w 2021 roku przez University of Pennsylvania, w których uwzględnione zostały wszystkie najważniejsze aspekty życia, można przedstawić listę najlepszych państw do zamieszkania na stałe lub zarobkowo:

  • Australia – kraj, który oferuje jedne z wyższych stawek godzinowych i niezwykle niskie koszty utrzymania. Australia może pochwalić się zrównoważoną gospodarką i sympatycznym społeczeństwem, a na dodatek cieszy się ciepłym klimatem.
  • Japonia – jeden z najnowocześniejszych technologicznie krajów, który oferuje wysokie zarobki i niskie koszty życia. Wybierając Japonię należy mieć na uwadze, że jest to dość specyficzny kraj. Chociaż Japończycy są niezwykle kulturalni i uczynni, to Kraj Kwitnącej Wiśni kieruje się swoimi prawami i przed podróżą dobrze jest zapoznać się z historią oraz zwyczajami panującymi na wyspie.
  • Kanada – neutralny kraj zamieszkiwany przez absurdalnie życzliwych ludzi. Charakteryzuje się wysoką jakością życia i przyjazną polityką emigracyjną. Na terenie Kanady jest wiele osad zamieszkanych jedynie przez Polaków, którzy chętnie przygarną do swojego grona kolejnych emigrantów.
  • Niemcy – oferują wysokie zarobki i wysoki poziom edukacji. Ogromną zaletą jest fakt, że Niemcy są sąsiednim krajem i nie ma problemu z podróżami czy przeprowadzką.
  • Nowa Zelandia – mieszkańcy tego kraju uznawani są za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Cieszą się dobrą opieką społeczną, niskimi kosztami utrzymania oraz wyjątkowo przyjaznym klimatem.
  • Wielka Brytania – rozwinięty system socjalny jest wabikiem dla wielu Polaków. Do tego dochodzi dosyć atrakcyjne wynagrodzenie i niezbyt wygórowane koszty życia.
  • Stany Zjednoczone – czyli popularny American Dream. USA jest jednym z najbardziej wpływowych krajów na świecie i jest wyjątkowo bogaty. Często wyznacza trendy światowe i daje emigrantom ogromne możliwości rozpoczęcia nowego życia.
  • Szwecja – osoby pragnące przenieść się na stałe z pewnością docenią fakt, że w tym kraju opieka nad dziećmi oraz edukacja są darmowe. Kuszące są również dobre zarobki, uczciwy rząd i duże wsparcie finansowe dla społeczeństwa.
  • Holandia – kraj cieszący się dobrze rozwiniętą opieką zdrowotną i polityką mającą na celu zapewnienia dobra swoim obywatelom. System socjalny oraz świadczenia dla mieszkańców również są pomocne w ułożeniu sobie życia.

Ostateczny kierunek emigracji

Wszystkie wyżej wymienione kraje mają swoje wady i zalety. Decydując się na wybór docelowego państwa, należy dobrze zapoznać się z jego kulturą, społeczeństwem, sytuacją polityczną i gospodarczą, a także panującym klimatem. Istotna jest również odległość od Polski – dla niektórych osób przeprowadzka do Kanady, Japonii czy Ameryki może być poważnym problemem.

W kwestii najwyższych zarobków na rynku zdecydowanie dominuje Norwegia, która oferuje stawkę godzinową w granicach 50 euro. Niestety równie wysokie są koszty utrzymania, wszelkie opłaty i podatki.

Najlepszy bilans można znaleźć w Australii. To właśnie ten kraj jest liderem wśród najlepszych kierunków emigracji. Wśród niewątpliwych zalet Australii jest zrównoważona gospodarka, uczynne społeczeństwo, wysoki poziom bezpieczeństwa, wysokie zarobki i wyjątkowo niskie koszty. To wszystko sprawia, że kraj ten jest wyborem niemal idealnym. Problematyczną kwestią jest głównie znaczne oddalenie Australii od pozostałych kontynentów, przez co wybór Polaków rzadko pada na to państwo.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *