Czym są kryptowaluty i jak działa koparka kryptowalut?
Temat kryptowalut jest bardzo zawiły. Można mieć odczucie, że wzięły się nagle znikąd i niebawem z ciekawostki mogą przerodzić się w nie lada rewolucje na rynku finansowym. Ten system księgowy bazuje na kryptografii i działa na zasadzie przechowywania informacji o posiadaniu w umownych jednostkach. Cały proces jest więc w pełni wirtualny.
Czym w ogóle są kryptowaluty?
Generalnie, jako społeczeństwo nadal mamy bardzo nieduże pojęcie na ten temat. Wielu z nas słyszało gdzieś nazwę „kryptowaluta”, ale albo nie przykładało do tego większej wagi albo wyciągając błędne wnioski. Panuje przeświadczenie, że są to wirtualne pieniądze lub jakiś system do wykonywania transakcji w Internecie. Ale to tylko po części prawda, bo korzystanie z kryptowaluty, jako środka płatniczego to tylko jedna z jej funkcjonalności. Najważniejszą rzeczą w przypadku walut kryptograficznych jest fakt, że bazuje ona na sieci peer-to- peer. Oznacza to, że system jest całkowicie rozproszony i nie posiada on żadnego ośrodka centralnego, który zarządzałby walutą.
Najdoskonalsza kryptowaluta, czyli BitCoin bazuje na sieci Blockchain – do której dostęp może uzyskać każdy użytkownik posiadający aplikację, czy dostęp do giełdy. Dzięki zapisom w łańcuchu bloków BitCoin raz wydany nie może być wydany ponownie, zamieniony, czy skradziony.
Koparki kryptowalut
By wejść w posiadanie kryptowaluty nie trzeba jej wcale kupować, gdyż istnieje inna opcja – można ją wytworzyć. Żeby dokonać tej sztuki potrzebujemy komputera o ogromnej mocy obliczeniowej – czyli tak zwanej koparki kryptowalut.
Zbudowane one są w oparciu o zestaw kart graficznych, których moc obliczeniowa procesorów przeliczana jest na kryptowalutę. Użytkownik musi podpiąć swój sprzęt do wybranej przez siebie kopalni i zacząć wydobywać dowolną walutę. Jedne są bardziej opłacalne, inne mniej. To młody rynek, który ciągle się zmienia, więc każdy, kto w niego zainwestuje powinien trzymać rękę na pulsie i śledzić zmiany, które w nim zachodzą.
Niestety, ale kopanie to nie jest łatwy sposób na zarobek. Na początku trzeba bardzo dużo zainwestować w samą koparkę kryptowalut. By była ona w stanie się spłacać i efektywnie wydobywać walutę, musimy w nią zainwestować naprawdę niemałe środki finansowe. Gdy powoli kopanie BitCoina staje się przez jego cenę niemal niemożliwe, trzeba swój wzrok skierować w stronę innych walut. Mają one swoje plusy, jak i swoje minusy. Najlepiej kierować się notowaniem wirtualnych walut i tam wybrać odpowiednią.
Czy koparki są opłacalne?
Dzisiaj, kiedy kopanie stało się o wiele bardziej popularne wśród użytkowników, interes ten stał się o wiele bardziej ryzykowny i kosztowny. Wystarczy tylko wspomnieć, że w połowie 2010 roku za zakup pizzy zapłacono 10 000 BitCoinów, a dzisiaj jeden wart jest prawie 15 000 dolarów! Tego nie mogli przewidzieć nawet twórcy waluty. Pokazuje to, że rynek ten jest ciągle nieprzewidywalny. Ale koparka kryptowalut to może być opłacalny biznes. Trzeba znać się na konfiguracji sprzętu i śledzić ciągle ten młody i piekielnie ciekawy rynek, by dokonywać na nim ruchów, które przyniosą nam zysk.