Jak zaadresować kopertę i wysłać list
Niestety w obecnych czasach pisanie listów nie jest już zbyt popularne, bowiem wyparły je e-maile, czyli listy wysyłane drogą elektroniczną oraz media społecznościowe. Te klasyczne przydają się najczęściej jedynie, jeśli wysyłamy jakieś dokumenty urzędowe lub, jeśli wysyłanie takiego listu wiąże się z tradycją np. wysyłanie zaproszenia na ślub. Zatem jak zaadresować kopertę i wysłać list?
Jak zaadresować kopertę
Niegdyś adresowanie kopert było jedną z umiejętności, jaką nabywało się w szkole podstawowej na lekcjach języka polskiego. Obecnie, w czasach internetu taka umiejętność przestała być istotna, więc stając przed koniecznością wysłania listu zastanawiamy się jak zaadresować kopertę. Na dobrą sprawę jest to bardzo prosta czynność, która nikomu nie powinna przysporzyć najmniejszych problemów. Co zatem powinniśmy umieścić na kopercie i w jakim miejscu?
Oczywiście kopertę adresuje się z “przedniej strony”, czyli tej, która jest jednolitą kartką.
Gdzie umieścić znaczek
Znaczek jest bardzo istotnym elementem podczas wysyłania listu, a umieszczamy go w prawym górnym rogu. To ile powinniśmy ich nakleić uzależnione jest od tego, gdzie nasz list ma dotrzeć. Mając jakiekolwiek wątpliwości co do ilości znaczków, zawsze możemy zostawić to zadanie pracownikowi poczty. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wartość znaczka jest prawidłowa.
Gdzie umieścić dane nadawcy
Dane nadawcy (czyli nasze) umieszczamy w lewym górnym rogu koperty. Informacje, jakie powinniśmy tam umieścić to:
- nasze imię i nazwisko,
- ulicę, numer domu oraz mieszkania,
- kod pocztowy i miejscowość.
Takie dane niezbędne są w sytuacjach, gdy list z jakiegoś powodu nie dotrze do adresata (np. z powodu błędnie wpisanego adres) lub go nie odbierze. Wtedy wróci on do nas i będziemy wiedzieli, że list nie dotarł.
Gdzie umieścić dane adresata
Dane adresata (czyli osoby, do której wysyłamy list) umieszczamy w prawym dolnym rogu koperty. Informacje jakie powinniśmy tam umieścić to:
- imię i nazwisko odbiorcy;
- ulica, numer domu i mieszkania;
- kod pocztowy i miejscowość;
- nazwę kraju, najlepiej w języku międzynarodowym, czyli angielskim (jeśli wysyłamy list za granicę).
Musimy pamiętać także, aby zastosować odpowiedni zwrot do adresata np. Szanowny Pan (zapisane skrótem Sz.P.) itp.
Jak wysłać list polecony i zwykły
Mając już zaadresowaną kopertę, możemy przejść do wysłania listu. Warto zwrócić uwagę, że aby przesyłka traktowana była jako list, musi mieścić się w ściśle określonych wymiarach. Suma wysokości, szerokości oraz długości nie może przekraczać 90 centymetrów. Z kolei minimalne wymiary strony adresowej to 9 na 14 centymetrów.
Wysłać list możemy na 2 sposoby. Jako przesyłkę:
- nierejestrowaną – wystarczy, że przykleimy odpowiedni znaczek i wrzucimy taki list do skrzynki. Najszybszy sposób, dzięki któremu unikniemy ewentualnych kolejek w placówce pocztowej,
- rejestrowaną – wybierając ten rodzaj przesyłki musimy podejść do okienka na poczcie, wręczyć zaadresowaną kopertę pracownikowi i wybrać, czy ma to być list polecony, czy też ekonomiczny. Pracownik naklei również odpowiedni znaczek, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej i doliczy dodatkową opłatę, jeśli zdecydujemy się na list polecony. Po uiszczeniu opłaty otrzymamy potwierdzenie nadania listu.
Jak widać adresowanie koperty i wysłanie listu nie należy do zbytnio skomplikowanych czynności. Co ciekawe, spora część osób nigdy w życiu nie wysłała żadnego listu, stąd mogły rodzić się pewne pytania i wątpliwości dotyczące adresowania koperty i wysłania listu.