kalkulator pieniądze

5 kroków do pozbycia się swoich długów

Długi to temat, który dotyczy w Polsce sporej ilości osób. Jest to jednak sprawa bardzo drażliwa. W końcu nikt nie lubi opowiadać o swoich kłopotach finansowych, a zwłaszcza, gdy znajomi i sąsiedzi są ludźmi sukcesu, których problem zadłużenia w ogóle nie dotyczy. W jaki sposób poradzić sobie z długami?

Oto poradnik, który pomoże zaplanować strategię wychodzenia z zadłużenia.

1. Uświadomienie sobie problemu

Pierwszy krok to uświadomienie sobie, że znalazło się w trudnej sytuacji. Jeżeli żyje się od wypłaty do wypłaty, nie jest się w stanie spłacać zobowiązań z otrzymywanego wynagrodzenia lub trzeba zastanawiać się, który rachunek jest ważniejszy, a który można sobie na daną chwilę odpuścić – ewidentnie ma się problem. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę poprzednich. Takie wyjście może z czasem doprowadzić do spirali zadłużeń.

2. Uporządkowanie zadłużenia

Zapewne większość osób może uznać to za niewiarygodne, ale istnieją dłużnicy, którzy w pewnym momencie nie wiedzą, gdzie posiadają zadłużenie i ile go w ogóle mają. Tak często korzystają z pożyczek i płacą rachunki “na ostatni dzwonek”, że przychodzi czas, gdy nie wiedzą skąd się wzięły ich długi. Czasami problem nie dotyczy samego dłużnika, a np. współmałżonka, który nie miał pojęcia o zaciąganiu pożyczek przez partnera. Dlatego drugim krokiem powinno być uporządkowanie zadłużenia – jak jest duże i jakie koszty generuje.

3. Kontrolowanie domowego budżetu

Kolejnym ważnym krokiem jest ustalenie, jak wygląda domowy budżet. W tym celu należy spisać dochody i wydatki. U dłużników sytuacja zazwyczaj wygląda tak, że wysokość dochodów jest niewystarczająca do uregulowania zobowiązań lub po ich spłacie nie zostaje nic na życie. Jedynym sensownym wyjściem jest wówczas zrezygnowanie ze zbędnych wydatków, bez których można funkcjonować. Mogą to być np. wyjścia do restauracji czy wyjazd na wakacje. Jeśli chce się wyjść z długów, to niestety trzeba się nieco poświęcić i odmówić sobie niektórych przyjemności.

4. Zdobycie dodatkowych środków pieniężnych

Poradzenie sobie z długami wiąże się z koniecznością zdobycia dodatkowych pieniędzy. Pożyczka dla zadłużonych nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. To jest czas na schowanie dumy do kieszeni i poproszenie rodziny czy znajomych o pomoc, lecz nie w formie pożyczek, a np. pracy dorywczej. Żadna praca nie hańbi – sprzątanie, opieka nad dzieckiem czy wyprowadzanie psa nie jest powodem do wstydu. Co innego komornik, który przy sąsiadach zajmuje dobra materialne.

5. Dogadywanie się z wierzycielami

Unikanie kontaktu z wierzycielami to niezbyt rozsądne rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej jest poinformować, że zamierza się spłacić swoje długi i chce się dojść do porozumienia. Można np. wynegocjować dłuższy okres spłaty, aby obniżyć ratę, dzięki czemu spłata zadłużenia będzie łatwiejsza. Być może warto jest też zastanowić się nad konsolidacją. Kontakt z wierzycielami jest kwestią niezwykle istotną, ponieważ pokazuje, że dłużnikowi zależy na wyjściu z kłopotów.

Szukasz bezpiecznej pożyczki online? Sprawdź ofertę na https://www.extraportfel.pl/.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *