Pompa ciepła dla domu – 6 powodów, dla których warto w nią zainwestować
Pompy ciepła były jeszcze nie tak dawno tematem dość kontrowersyjnym, bo faktycznie technologia ta miała pewne dość istotne ograniczenia. Dziś może nie jest idealna, ale jednak lista argumentów ZA wydłużyła się już bardzo istotnie. Warto poznać przynajmniej kilka najważniejszych powodów, które przemawiają za instalacją dobrej pompy ciepła!
Jest tanio, a będzie jeszcze taniej
Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania domu lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej wymaga zużycia energii elektrycznej, więc wymaga ponoszenia pewnych kosztów eksploatacyjnych. I prąd drożeje, więc te koszty będą rosły, jednak jeszcze szybciej rosną ceny gazu lub paliw stałych, które są wykorzystywane w klasycznych instalacjach grzewczych. Ten rozstrzał będzie jeszcze większy, bo elektryczność można na dużą i małą skalę pozyskać z innych źródeł, natomiast dla paliw kopalnych nie ma sensownej alternatywy, więc będą one drożały w astronomicznym tempie.
To zielona technologia
Ogrzewanie pompą ciepła pozwala dołożyć swoją cegiełkę do walki o czyste powietrze. Nie do każdego ten argument przemawia, a powinien – pompa ciepła wykorzystuje czystą energię i pozwala mieszkać komfortowo, bez odciskania wielkiego śladu na środowisku. Stan tego ostatniego przekłada się – choć często pośrednio – na koszty życia. Zielone technologie są uznawane za ekonomistów za sposób na to, żeby koniec końców żyć taniej również dzięki temu, że nie ponosi się kosztów środowiskowych.
Pompy ciepła są łatwe w montażu
To oczywiście pewne uproszczenie, ale jak podpowiadają eksperci z firmy SATRONIK, w wielu przypadkach nie ma konieczności przeprowadzania daleko idących modyfikacji obecnego systemu grzewczego. Prosta pompa ciepła powietrze-powietrze najczęściej może być zastosowana praktycznie z marszu, a pompy ciepła powietrze-woda lub gruntowe pompy ciepła można podłączyć do niektórych instalacji niskotemperaturowych i wykorzystać jako jedyne albo dodatkowe źródło ciepła poza już wykorzystanym. Oczywiście montaż pompy ciepła wymaga fachowej wiedzy, jednak to nie tak, że żeby zainstalować pompę ciepła, trzeba wymienić całą instalację grzewczą.
Pompy ciepła są bezawaryjne
Efektywność pompy ciepła zależy od wielu czynników i jakość podzespołów oczywiście jest jednym z nich, ale nawet pompa ciepła średniej klasy może działać długi i bez awarii. Zasady działania pompy ciepła są nieskomplikowane – technologie, które się tu wykorzystuje, można dziś bez dwóch zdań określić jako dojrzałe, a to oznacza nie tylko, że ich koszty spadają, ale też, że nie ma wielkiego ryzyka usterek. Pompa ciepła wymaga też znacznie mniej czasochłonnej konserwacji niż kotły na paliwa stałe, czy nawet gaz. To ma dwie konsekwencje: niższe koszty eksploatacyjne i niższe ryzyko przerwy w dostawie ciepła w sezonie grzewczym.
Tańszy projekt i budowa domu
O ile w przypadku budynków już istniejących największą zaletą jest to, że powietrzne pompy ciepła można wykorzystać bez zmiany instalacji, to na etapie projektu i budowy efekt ten jest jeszcze wyraźniejszy. Sposób, w jaki działają pompy ciepła, oznacza, że nie ma potrzeby komplikowania projektu instalacją kominową – odpadają koszty jego czyszczenia czy badania spalin, których w tym przypadku zwyczajnie nie ma. Można też zaprojektować optymalną instalację, która korzysta z ogrzewania podłogowego lub ściennego w taki sposób, żeby uniknąć niepotrzebnego rozpraszania ciepła.
Bezpieczeństwo domowników
Paliwa kopalne można uszeregować od najbardziej do najmniej bezpiecznego, natomiast pompa ciepła bije na głowę każdy z nich. Brak paleniska to brak paliwa, brak konieczności jego obsługi i magazynowania, więc nie ma żadnego zagrożenia pożarem czy wybuchem. A jeśli dodać do tego, że prawidłowo zabudowana pompa może być praktycznie niesłyszalna, to bezpieczeństwo i komfort mogą stać się najważniejszymi zaletami.
I jeszcze więcej!
Ta lista nie jest pełna – powodów, żeby zdecydować się na pompę ciepła, jest znacznie więcej, ale te zdecydowanie są najważniejsze. O reszcie możesz dowiedzieć się, kiedy spotkasz się z ekspertami – ale tymi prawdziwymi, a nie internetowymi – którzy będą sprawnie poruszać się nie tylko w teorii, ale też w praktyce stosowania pomp ciepła.