O jakiej porze roku najlepiej montować klimatyzację?

Klimatyzatory tworzą przyjemny mikroklimat, pozwalający wygodnie przebywać w pomieszczeniach w czasie upałów. Instalowane są w prywatnych domach, mieszkaniach, biurach, placówkach medycznych i edukacyjnych, sklepach, a także placówkach gastronomicznych i różnego rodzaju usługach.

Klimatyzacja w domu – czy to dobre rozwiązanie?

Z reguły zapotrzebowanie na klimatyzatory występuje w ciepłym sezonie. Wielu zaczyna przygotowywać się na gorące lato na wiosnę. Jednak to właśnie wtedy ceny za instalację klimatyzacji rosną. Mimo to wczesna wiosna to dobry czas na zainstalowanie klimatyzatora. Jesienią, przy niesprzyjającej pogodzie z ulewnymi deszczami, nie wszyscy specjaliści są gotowi zainstalować urządzenie lub nieco zawyżają ceny swoich usług. Najpopularniejszą porą roku na montaż klimatyzatorów jest lato. Pomimo upałów specjaliści mają ułatwione zadanie, jeśli chodzi o montaż, a ceny za usługę są wtedy najniższe.

Niektórzy kupują i instalują klimatyzatory zimą. O tej porze roku sprzedaż systemów split wyraźnie spada, w wielu sklepach odbywają się promocje i wyprzedaże klimatyzatorów, co pozwala klientom na zakup towarów poza sezonem w konkurencyjnych cenach. Klimatyzatory zakupione zimą można zamontować od razu lub poczekać na wiosnę. Instalacja systemów split w zimnych porach roku ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest dostępność specjalistów. Nie musisz czekać tygodniami na swoją kolej. Nowoczesne systemy split mają kilka trybów, w tym ogrzewanie. Klimatyzator montowany zimą w razie potrzeby może służyć również jako urządzenie grzewcze. Ceny za montaż klimatyzatorów w sezonie zimowym są zawsze niższe.

Wadą jest to, że nie jest możliwe sprawdzenie działania urządzenia do chłodzenia, jeśli za oknem jest mniej niż +15-20 0. Przy uruchamianiu sprzętu do testów w temperaturach poniżej +15 0 , istnieje ryzyko awarii sprężarki. Aby wykluczyć takie konsekwencje, zaleca się zakup specjalnego urządzenia do uruchamiania klimatyzatora w okresie zimowym, które pozwala na pracę urządzenia w temperaturach do -15 0 .

Kiedy temperatura powietrza za oknem jest wysoka, to w pomieszczeniach z reguły po prostu nie ma czym oddychać. Dlatego wiele osób decyduje się na instalacje klimatyzatorów i systemów dzielonych.

Klimatyzacja działa na zasadzie lodówki, czyli chłodzi powietrze w samym pomieszczeniu, nie przewietrzają go. W górnej części klimatyzatora znajduje się urządzenie ssące, które pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, a na dole znajdują się żaluzje chłodnicy, skąd wydmuchuje powietrze już schłodzone przez czynnik chłodniczy. Każdy system klimatyzacji jest wyposażony w różne filtry. Niektóre z nich oczyszczają powietrze z kurzu, inne blokują zapachy.

Intensywne letnie upały mogą powodować udar cieplny, kiedy organizm nie jest w stanie regulować swojej temperatury. A klimatyzacja pozwala utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu, schładzając je latem i ogrzewając zimą. Klimatyzatory są niedrogie i łatwe w obsłudze. Dodatkowo klimatyzatory utrzymują pożądaną temperaturę powietrza, co jest szczególnie ważne dla osób ze schorzeniami układu krążenia. Szkody powodowane przez klimatyzatory pojawiają się tylko w przypadku nieprawidłowej instalacji i obsługi tych urządzeń. Należy pamiętać, że klimatyzatory nie przewietrzają powietrza, nie usuwają zapachów, a po prostu przepuszczają to samo powietrze po pomieszczeniu, co jest bardzo niebezpieczne przy stosowaniu starych filtrów.

Kiedy warto zdecydować się na montaż klimatyzacji?

Wykonując remont mieszkania, należy wcześniej pomyśleć o miejscu instalacji klimatyzatora i przygotować niezbędną komunikację dla systemu podzielonego. Klimatyzator najlepiej zamontować na początkowym etapie remontu, gdy ściany nie są jeszcze otynkowane lub przed tapetowaniem. Po zawieszeniu klocków i uruchomieniu systemu można przystąpić do wykańczania powierzchni. Wiosną w sprzedaży pojawiają się nowe modele systemów dzielonych, a koszt prac instalacyjnych jest stosunkowo niski. Instalacja systemu dzielonego powinna być przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów. Dziś usługę tę świadczy wiele firm, które są gotowe zainstalować klimatyzator o każdej porze roku, na życzenie klienta.

Jak wybrać ekipę do montażu?

Istotną kwestią, z którą muszą się zmierzyć nabywcy klimatyzatorów, nie jest wybór sprzętu, ale wybór firmy, która zainstaluje zakupiony sprzęt. Eksperci twierdzą, że 90% jakości sprzętu HVAC zależy od jakości instalacji systemów split lub klimatyzatorów do domu. Błędy popełnione podczas instalacji systemów są bardzo trudne do naprawienia. Jest to trudne technicznie i kosztowne finansowo, dlatego ważne jest, aby raz wybrać odpowiednich wykwalifikowanych specjalistów. Klient musi sprawdzić, czy instalatorzy posiadają certyfikaty, licencje, a nawet dokumenty potwierdzające kwalifikacje pracowników. Warto wybrać firmę, która oferuje usługi w kompleksie, czyli oferuje kupno i montaż klimatyzacji. W takim przypadku serwis gwarancyjny będzie obejmował zarówno urządzenie, jak i prace instalacyjne.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *